Skip to main content
Związek Polskie Okna i Drzwi

Roto: nowe rozwiązania specjalne do aluminium na targach BAU 2023

Na targach BAU 2023 Roto Technologia Okien i Drzwi zaprezentuje najnowszą zaawansowaną konstrukcję okucia stworzoną na potrzeby futurystycznego wieżowca FOUR we Frankfurcie. W efekcie udanej współpracy z firmami Dobler Metallbau i Schüco powstało unikatowe okucie rozwierne, z całkowicie ukrytą stroną zawiasową, odpowiadające na specyficzne wymagania projektu.

Kompleks budynków FOUR Frankfurt jest odzwierciedleniem artystycznej wizji miasta przyszłości – tak na swojej stronie opisuje go autor projektu, architekt Ben van Berkel. Futurystyczny obiekt powstaje w właśnie w metropolii nad Menem. Firma Dobler Metallbau jest wykonawcą fasad w dwóch z czterech wieżowców i na jej potrzeby specjaliści Roto Aluvision oraz Roto Obect Business zaprojektowali specjalną rozwierną stronę zawiasową. Po raz pierwszy unikatowe rozwiązanie zaprezentowane zostanie przez Roto na targach BAU 2023 – w hali C4, stoisko 303.

W najmodniejszym stylu – 7000 skrzydeł okiennych z okuciem Roto

Zespół budynków „FOUR Frankfurt” zaprojektowany przez Bena van Berkela powstaje obecnie w centrum Frankfurtu. Cztery futurystyczne wieże sięgają do 233 metrów wysokości. Zdjęcie: Groß & Partner, Frankfurt FOUR_Frankfurt.jpg

Obiekt jest obecnie w fazie realizacji, a pełne kończenie inwestycji planowane jest jeszcze w tym roku. Montaż dwuelementowej fasady na budynku „T4” rozpoczął się w marcu 2022 roku. W czerwcu 2022 roku ruszyły prace w budynku „T1”, w którego elewację wkomponowano niemal 5 tysięcy okien rozwiernych. W budynku „T4” będzie ich ponad 1800.  Skrzydła zaprojektowane na pełną wysokość pomieszczenia, od podłogi do sufitu, mierzą 2900 mm wysokości. Są przy tym wyjątkowo wąskie – ich szerokość wynosi od 838 do 1202 mm.

Specyficzne potrzeby? Nie ma problemu!

Nowoczesny design okien od początku był ważnym elementem koncepcji architektonicznej. Projekt zakładał zlicowanie skrzydła i ościeżnicy od węwnątrz. Do wybranego systemu profili Schüco, Roto stworzyło całkowicie ukrytą stronę zawiasową, spełniającą szczególne wymagania. Pierwszym z nich była możliwość montażu ogranicznika otwarcia, który pozwala na zablokowanie otwartego skrzydła do kąta  40°. Dzięki temu skrzydło rozwierne, które musi być zamontowane za nośną podporą betonową, nie uszkodzi jej podczas otwierania. Dodatkowym wymaganiem była opcja całkowitego demontażu wszystkich skrzydeł, także tych z ograniczonym otwarciem, np. w celu ewentualnych napraw.

Aby spełnić określone potrzeby, eksperci Roto Aluvision zaprojektowali rozwierną stronę zawiasową w taki sposób, że po poluzowaniu śrub zabezpieczających na dolnym wsporniku zawiasu dolnego i górnym zawiasie rozwiernym, możliwe jest wyciągnięcie sworzni odpowiednio w górę i w dół. Pozwala to na szybki demontaż nawet trudno dostępnego skrzydła.

Systemodawca Dobler Metallbau zwracał też uwagę na potrzebę regulacji zawiasu w pionie +/- 1 mm w celu montażu skrzydeł na miejscu. Również ten wymóg został uwzględniony w projekcie okucia.  Zawias dolny zestawiono z dwoma zawiasami środkowymi. Taka konfiguracja pozwoliła zyskać wysoką szczelność i optymalne odciążenie skrzydła o masie 200 kg, nawet przy wysokości 2900 mm.

Badanie w Roto ITC – jakość potwierdzona

Skrzydła okienne zostały opracowane wspólnie z zespołem inżynierów Schüco, a następnie przetestowane w Międzynarodowym Centrum Technologicznym Roto (ITC) w Leinfelden-Echterdingen w Niemczech. Jako akredytowane centrum badawcze Roto ITC może przeprowadzić badanie wytrzymałościowe na 20.000 cykli i wydać certyfikat z pozytywnym wynikiem.

Dodatkowo wszystkie elementy okucia Roto Aluvision, wykorzystane przez Dobler Metallbau w budynku, spełniają wymogi 5 klasy ochrony antykorozyjnej. Gwarantuje to maksymalną ochronę powłoki istotnych elementów przed uszkodzeniem, np. przez zanieczyszczenia znajdujące się w powietrzu na zewnątrz.

Nowatorska architektura dzięki doskonałej współpracy

Zarówno inwestor, firma Groß & Partner, jak i zespół projektowy wymagali od początku ścisłego nadzoru nad pracami budowlanymi ze strony Schüco Engineering i Roto Object Business, jak również niezawodnego serwisu posprzedażowego. „Jest to całkowicie zrozumiałe, biorąc pod uwagę bardzo innowacyjny projekt fasady” – wyjaśnia Jordi Nadal, dyrektor zarządzający Roto Aluvision w Europie i Ameryce. „Projekty tego typu muszą opierać się na ścisłej współpracy wszystkich stron: od inwestora po wyspecjalizowanych wykonawców, jak Dobler Metallbau. Roto Object Business powstało właśnie po to, by z powodzeniem realizować wybitne projekty i najbardziej śmiałe wizje architektów.  Kierownik projektu Dobler Metallbau, Gerald Spiegel podkreśla: „Zaangażowanie i wkład partnerów, takich jak Roto i Schüco, oznacza dla klienta i dla nas dodatkową korzyść w postaci gwarancji bezpieczeństwa i najwyższej jakości rozwiązań”.

Roto Object Business Partner planowanie i realizacja

Roto Object Business od 2014 roku wspiera producentów fasad i okien, architektów i inwestorów w planowaniu i realizacji nowatorskich typów okien i drzwi tworząc indywidualne rozwiązania: od projektu i wizualizacji, przez przepływ materiałów i logistykę po specyficzną dokumentację, umożliwiającą serwis po zakończeniu projektu. Międzynarodowy zespół doradców realizuje projekty na wszystkich kontynentach. Podczas targów BAU 2023 eksperci zaprezentują szczegóły rozwiązania dla kompleksu FOUR, a także dwa kolejne zaawansowane rozwiązania systemowe do aluminium.

ŹRÓDŁO: Roto Technologia Okien i Drzwi


Przeczytaj również:

Informacja dotycząca terminu Walnego Zgromadzenia Członków Związku POiD

Ze względu na panujące zagrożenie epidemiologiczne związane z występowaniem choroby COVID-19, jak również z uwagi na wydłużenie niektórych terminów związanych z ewidencją i sprawozdawczością podmio…

Firma Evva Sp.z.o.o nową firmą członkowską POiD

EVVA to jeden z wiodących europejskich producentów mechanicznych systemów zamknięć oraz elektronicznych systemów kontroli dostępu. Od dziesięcioleci marka EVVA jest jednoznacznie kojarzona z opaten…

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Patronem Honorowym kampanii społecznej „DOBRY MONTAŻ – BUDUJESZ DLA POKOLEŃ”

Patronat Honorowy nad kampanią „DOBRY MONTAŻ – BUDUJESZ DLA POKOLEŃ” objął Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Zaangażowanie NFOŚiGW w charakterze Patrona inicjatywy potwierdza…