Skip to main content
Związek Polskie Okna i Drzwi

Roto FTT podsumowuje 2022: sukcesy pozwalają na optymizm w czasie kryzysu

Roto Fenster- und Türtechnologie (FTT) podsumowało obecną sytuację na rynkach międzynarodowych oraz przewidywane wzrosty sprzedaży w 2022 roku. Wśród czynników pozwalających zachować firmie wysoką odporność na wahania koniunktury wymieniono: ciągłość dostaw i dostępność towaru, a także strategie: cyfryzacji i zrównoważonego rozwoju.

„W 2022 roku musieliśmy sprostać licznym wyzwaniom. Roto FTT, producent okuć do okien i drzwi, zdołało się rozwinąć i wzmocnić pozycję na globalnym rynku. Jesteśmy dumni, że w niepewnych czasach nasi partnerzy biznesowi odczuwają korzyści ze współpracy z nami” – mówił Marcus Sander na 17. Międzynarodowej Konferencji Prasowej Roto w listopadzie w niemieckim Rottach-Egern. W ostatnich trzech latach firma utrzymała trend wzrostowy, mimo coraz trudniejszych warunków na rynkach zaopatrzenia. Sander zwracał uwagę na parametry, które w nadchodzącym roku mogą mieć znaczenie dla sprzedaży w branży komponentów w skali międzynarodowej.

Korzyść: dostępność i dokładność dostaw

W magazynie małych elementów Roto, roboty zapewniają wysoką niezawodność procesów: Przemieszczają pojemniki w określone miejsce lub pobierają z magazynu materiały potrzebne w montażu lub wysyłane bezpośrednio do klientów. Tylko w fabryce Roto w Kalsdorfie w Austrii roboty obsługują 7500 pojemników. W pełni zautomatyzowane zarządzanie magazynem oszczędza czas w fabrykach i skraca termin dostawy. Fot. Roto

Niezawodne dostawy: terminowe i kompletne, są najważniejszym aspektem z punktu widzenia korzyści klientów Roto. Przemyślane zarządzanie łańcuchem dostaw i wdrożenie strategii digitalizacji pozwoliło Roto FTT utrzymać dostawy na wysokim poziomie. Firma jest obecnie doskonale przygotowana do elastycznego działania dzięki solidnym fundamentom: rozważnym decyzjom handlowym, udanym przejęciom strategicznym i inwestycjom w fabryki.

Projekt: digitalizacja

Roto FTT zapowiedziało kontynuację strategii cyfryzacji kluczowych obszarów. Kolejne projekty mają na celu zwiększenie wydajności maszyn, narzędzi i pojazdów w produkcji. „Innowacje, takie jak wykorzystanie sztucznej inteligencji w sterowaniu urządzeniami, zapewniają wysoką jakość produktu i ciągłość dostaw, nawet w sytuacji ewentualnych wahań przepływu materiałów czy energii” – mówił Marcus Sander, opisując korzyści dla klientów wynikające z realizowanych inwestycji. Cyfrowa platforma doradcza „Roto City” rozwinęła komunikację i współpracę międzynarodową. Doradcy techniczni Roto otrzymali nowoczesne narzędzie do prezentacji rozwiązań w konkretnym zastosowaniu obiektowym. Klienci zyskali wygodny dostęp online do danych o produktach, konfiguracjach sprzętowych, zamówieniach i terminach dostaw. Elektroniczna wymiana danych (EDI), umożliwiająca składanie zamówień, powiadamiania o dostawach i fakturowanie ma stać się integralną częścią portalu dla klientów Roto. „Rozwiązania cyfrowe to krótszy czas przetwarzania danych, a tym samym szybsze dostawy” – podkreślał Marcus Sander.

Asortyment: szeroka oferta

Roto FTT zapowiedziało dalszy rozwój oferty produktowej w 2023 roku. Systemy przesuwne, ale też szeroka gama komponentów do drzwi wejściowych i okien otwieranych na zewnątrz mają znaczący udział w całkowitych obrotach Grupy. Sukcesy w segmentach Door i Sliding także wpływają na dobre wyniki. Nowoczesne okucie rozwierno-uchylne Roto NX wspiera producentów w elastycznym dopasowaniu się do wymagań rynku i rentownej produkcji. Z kolei system przesuwny Roto Patio Inowa czy zawias do drzwi ukrytych Roto Solid C to przykłady komponentów do okien i drzwi klasy premium. „Wysoka jakość i dostępność produktów pozwoliła nam w ostatnich latach pozyskać nowych prestiżowych klientów, nawet na bardzo konkurencyjnych rynkach” – mówił Sander. „Zapewniamy im maksymalne wsparcie techniczne i organizacyjne”.

Innowacje: docenione w Ameryce

Rośnie liczba producentów, którzy korzystają z elektronicznej wymiany danych (EDI) w Roto. Dla klientów z Eurpy cyfrowy dostęp do informacji związanych z zamówieniem zintegrowany będzie z portalem klienta Roto… Fot. Roto

Takim przykładem w Ameryce Północnej jest wsparcie producentów w realizacji superszczelnych przesuwnych drzwi tarasowych w dużych rozmiarach, w projektach mieszkaniowych klasy premium. Efektem są rozbudowywane zdolności produkcyjne Roto w regionie i rosnący udział w rynku. Również w Ameryce Południowej wzmocnienie pozycji Roto nastąpiło dzięki systemom przesuwnym, które spełniają wymagania wysokiej szczelności i najlepszej ochrony przed korozją. Przejęcie brazylijskiego producenta okuć Fermax i jego udana ekspansja stworzyły solidne podstawy do dalszego rozwoju na tym kontynencie.

Perspektywy: zmiany w Azji

Po latach rozkwitu rynku nowego budownictwa w Chinach i na innych rynkach azjatyckich Roto odczuwa obecnie skutki spowolnienia w tym regionie. W perspektywie średnioterminowej spowolnienie rynku nowego budownictwa ma szansę zostać zrekompensowane przez udaną ofertę dla rynku renowacji. Byłby to czas na rozwiązania Roto oferujące dodatkowe korzyści: szczelność, komfort obsługi, niezawodność również w tej części świata.

Cel: dalszy wzrost i kontynuacja wsparcia

„Roto FTT zaopatruje i wspiera producentów okien i drzwi oraz wyspecjalizowanych dilerów w ponad 100 krajach świata” – mówił Marcus Sander. Dalszy wzrost wymaga opanowania wysokiego poziomu złożoności i elastycznego działania w obliczu różnych warunków politycznych i gospodarczych na rynkach. „W obu aspektach Roto FTT czuje się dobrze przygotowane. Zakładamy, że to, co sprawdziło się w ostatnich trzech latach sprawdzi się również w nadchodzącym roku: Roto FTT rozwija się zwykle szybciej niż cały rynek. Naszą ambicją jest utrzymanie tego stanu i kontynuacja wsparcia dla producentów – niezależnie od sytuacji na rynkach zaopatrzenia”.

W kierunku zrównoważonego rozwoju

Prezes Roto FTT zapowiedział, że w 2023 r. założenia zrównoważonej produkcji będą silnie wpływać na decyzje biznesowe grupy. W wielu lokalizacjach już promowane jest wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Ograniczenie śladu węglowego w produktach Roto FTT może przyczynić się do starań producentów elementów budowlanych o neutralność pod względem emisji CO2. „Cieszymy się z możliwości kształtowania razem z naszymi klientami cyfrowej i zrównoważonej przyszłości branży” – podsumował Sander. „Klienci na całym świecie cenią Roto jako niezawodnego partnera. Dołożymy wszelkich starań, by potwierdzić ich dobre doświadczenia w kolejnych latach”.

 

ŹRÓDŁO Roto Technologia Okien i Drzwi Polska


Przeczytaj również:

Termomodernizacja we właściwej kolejności – „WYMIANA STOLARKI + DOBRY MONTAŻ”

Związek POiD wraz z Partnerami, po raz kolejny angażuje się w ważne społecznie tematy: będzie teraz przypominał Polakom, aby zadbali o swoje domy w myśl hasła: Wymień stolarkę z dobrym montażem! Po…

Szkolenie POiD dla zespołów serwisowo–montażowych stolarki budowlanej

Związek Polskie Okna i Drzwi  zaprasza na  szkolenie pt. „Prawidłowe zasady montażu stolarki okiennej i drzwiowej. „Naprawa i renowacja stolarki budowlanej”. Dwudniowe szkolenie odbędzie się 17-18 …

Nowa firma członkowska POiD

Miło nam poinformować o przyjęciu w poczet firm członkowskich POiD firmy CENTOR. Firma Centor, założona w 1951 roku przez inżyniera Franka Sporka w Brisbane, Australii, to nie tylko producent elega…