Skip to main content
Związek Polskie Okna i Drzwi

Rok 2020 w AWILUX: poszerzenie zespołu, oferty i perspektywy rozbudowy zakładu

Rok 2020 obfitował w niespodziewane zmiany i niepewność, która towarzyszyła przedsiębiorcom od momentu ogłoszenia pierwszych obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa. Mimo niesprzyjających okoliczności, wiele firm z ogromnym zaangażowaniem realizowało swoje dotychczasowe założenia. Jedną z nich była firma AWILUX, której tegoroczną działalność podsumowuje Marek Sprengel, prezes firmy. 

2020 rok na długo pozostanie w pamięci wielu osób, jako specyficzny okres pełen przykrych niespodzianek. Wraz z jego zakończeniem przychodzi czas na pierwsze podsumowania. Wśród największych osiągnięć 2020 roku, wielu przedsiębiorców wymienia fakt, że udało im się ten czas przetrwać… Są jednak przedsiębiorstwa, które pomimo szalejącej pandemii i wielu obostrzeń, w minionych 12 miesiącach prężnie się rozwijały i realizowały zamierzone wcześniej cele. Wśród nich można wymienić firmę AWILUX – producenta okien i drzwi w klasie premium.

Trudne początki

Marzec był miesiącem, w którym świat wstrzymał oddech. Zamrożenie wielu rynków sprawiło, że zarówno przedsiębiorcy, jak i inwestorzy zmuszeni byli do wstrzymania wielu projektów. Największą niepewnością tego czasu była niewiedza dotycząca tego, jak będą wyglądały kolejne miesiące.

Marek Sprengel, prezes AWILUX

Okres wiosenny, który mijał pod znakiem ogólnoświatowego lockdownu, w wielu krajach europejskich, będących naszym głównym kierunkiem eksportowym, skutkował zapaścią sprzedażową. W kwietniu i maju odnotowaliśmy spadki sięgające nawet 40%. W tamtym momencie myśleliśmy, że trudno będzie nam odrobić wygenerowane straty w ciągu kolejnych miesięcy, jednak dynamika sytuacji sprawiła, że w trakcie letnich miesięcy produkcja i sprzedaż zaczęły nie tylko wracać do normy, ale i przewyższać dotychczasowe wyniki. Na chwilę obecną zapowiada się, że osiągniemy, a nawet przekroczymy założony cel 100 milionów złotych obrotu. Jeśli nam się to uda, będzie to oznaczać, że ten trudny rok zakończymy z prawie 20% wzrostem wyników – mówi Marek Sprengel, prezes firmy AWILUX.

Niepohamowany rozwój

Firma AWILUX, jako jedna z pierwszych, podejmowała odważne decyzje związane ze wsparciem medyków, przekazując fundusze na Wojewódzki Szpital Zespolony w Lesznie. Przedstawiciele firmy zdecydowali się także na zamrożenie wypłat dla zarządu firmy i utrzymanie całej załogi AWILUX, z nadzieją na rychłe unormowanie sytuacji gospodarczej.

Choć w wielu firmach nastąpiło niewygodne cięcie etatów, my od początku wiedzieliśmy, że nie chcemy zwalniać pracowników, ponieważ każdy z nich jest ważną częścią zespołu. W trakcie wakacji sprzedaż wróciła na normalne tory, a my odczuliśmy potrzebę poszerzenia zespołu. W ślad za letnim wzrostem obrotów, postanowiliśmy także zatrudnić nowych pracowników. W okresie od sierpnia do listopada przyjęliśmy już ponad 40 nowych osób, które stały się ważnym uzupełnieniem zespołu – dodaje Marek Sprengel. 

Salon marki AWILUX w Lesznie

Firma AWILUX skrupulatnie realizuje długoletni plan rozwoju mocy produkcyjnych, a tym samym rozwoju całego przedsiębiorstwa. Zarząd firmy, wraz z menedżerami poszczególnych działów, stworzył program pozwalający ocenić potrzeby oraz możliwości, które pozwolą na zrealizowanie kolejnych zadań rozwojowych. Jednym z najważniejszych punktów tego programu jest rozbudowa zakładu, która ma na celu stworzenie nowej przestrzeni produkcyjnej, a w efekcie doprowadzenie do zwiększenia mocy produkcyjnych i sprzedaży.

Jak tłumaczy prezes AWILUX, za sukcesem firmy stoi połączenie efektywnego zarządzania, planowania oraz współpracy z doświadczonymi i zdeterminowanymi managerami, którzy potrafią podejmować odważne decyzje w obliczu rozwoju różnych scenariuszy rynkowych. Pracownicy AWILUX, którzy są traktowani z należytym szacunkiem i na zasadach wzajemnego zaufania, z pełnym zaangażowaniem wdrażają strategię wzrostu firmy, wydajnie realizując założone plany rozwojowe na wszystkich szczeblach.

Nowości ofertowe

Nowa kolekcja drzwi AWIDOOR marki AWILUX

Rok 2020 obfitował w nowości, o które została poszerzona oferta firmy AWILUX. Jednym z największych przedsięwzięć ofertowych 2020 roku było stworzenie zupełnie nowej kolekcji drzwi wejściowych AWIDOOR. To ponad 70 modeli drzwi z nowoczesnymi wypełnieniami, które spotkały się do tej pory z bardzo pozytywnym odbiorem klientów w Polsce i za granicą. Na szczególną uwagę zasługuje także nowy typ panoramicznych drzwi podnoszono-przesuwnych opartych na systemie LIving, który zapewnia dopływ światła aż o 17% większy. Uzupełnieniem oferty jest wariant stolarki PVC Living82 z nakładką aluminiową. W portfolio firmy pojawiły się także nowe okna dedykowane budownictwu pasywnemu, czyli system LivIng ALU Inside .

Efektywna współpraca

Według prezesa firmy AWILUX, w tym roku bardzo mocno zarysował się trend wzrostowy wśród obecnych krajowych partnerów handlowych firmy. Odnotowywane przyrosty obrotów sięgają nawet 100% w odniesieniu do roku 2019, co świadczy o tym, że AWILUX jest dobrym partnerem, z którym można z sukcesem rozwijać swój biznes.

Nasza polityka opiera się na wzajemnej współpracy i partnerstwie, dlatego sukces jest wynikiem wielu działań. Warto dodać, że w przypadku sprzedaży zagranicznej, w tym roku udało nam się zdobyć kilkudziesięciu nowych partnerów, którzy już zdążyli zaprezentować nam swój potencjał. Liczymy na to, że w przyszłym roku nadal będą się z nami rozwijali, a perspektywa zwiększenia mocy produkcyjnych pozwala nam odważniej sięgać po kontakty z nowymi klientami – mówi Marek Sprengel. 

Głównym rynkiem zagranicznym, na którym AWILUX skupia swoją działalność, jest rynek niemiecki. Jednak nie oznacza to, że przedstawiciele firmy nie stawiają na dalszą ekspansję. W zeszłym roku AWILUX rozwinął swoją działalność w USA, kilkukrotnie zwiększając swoją dotychczasową sprzedaż na tym rynku.

Chociaż jako sprzedaż w wartościach bezwzględnych nie jest to wartość, którą można porównywać ze sprzedażą do Niemiec, to jest to bardzo znaczący wzrost. Mam nadzieję, że w 2021 ten trend będzie postępował i że okna europejskie, a tym samym marka AWILUX, spotkają się z dobrym odbiorem i znajdą stałych klientów w USA – dodaje Marek Sprengel, prezes AWILUX.

 Plany na kolejny rok

Sukcesy osiągnięte w roku, w którym kryzys gospodarczy wstrzymał działalność wielu przedsiębiorstw, sprawiają, że firma AWILUX z nadzieją patrzy na rok 2021. Zaplanowana rozbudowa hali produkcyjnej oraz wprowadzenie nowych rozwiązań do oferty to wstęp do kolejnego rozdziału w historii firmy.

W 2021 roku nadal będziemy zwiększać zatrudnienie. Chcemy także zwiększyć stopień automatyzacji produkcji. Doświadczeni poprzednimi latami, w których borykaliśmy się z problemem braku fachowców, będziemy ograniczać proste czynności wykonywane przez ludzi na rzecz automatyzacji procesów. Jeśli chodzi o ofertę to przygotowujemy pewne niespodzianki, o których będziemy informować w nadchodzących miesiącach. Z pewnością kolejny rok będzie czasem dalszego rozwoju i inwestowania w przyszłość firmy AWILUX. W nowym roku mam też nadzieję na zakończenie perturbacji związanych z pandemią i życzę wszystkim przedsiębiorcom dobrego klimatu do prowadzenia biznesu – podsumowuje Marek Sprengel, prezes AWILUX.

ŹRÓDŁO: Oknonet.pl


Przeczytaj również:

Wiśniowski – Partner XI Kongresu Stolarki Polskiej 2021

XI Kongres Stolarki Polskiej odbędzie się już 15. czerwca. Organizowany przez Zw…

Wyniki Rankingu Budowlana Marka Roku i Champion Roku 2023

Wykonawcy wskazali najlepsze produkty w branży budowlanej! 15 czerwca ASM Research Solutions Strategy ogłosiło wyniki Rankingu Budowlana Marka Roku i Champion Roku 2023. Budowlana Marka Roku to kla…

Zarejestruj się na szkolenie „Akustyka w stolarce okiennej i drzwiowej”!

Izolacyjność akustyczna chroni mieszkańców budynków przed szkodliwym dla zdrowia działaniem niepożądanego hałasu. Ponieważ najczęściej stolarka okienna ma dużo niższe parametry akustyczne, niż inne…