Skip to main content
Związek Polskie Okna i Drzwi

Reynaers Aluminium: Analiza trendów z ARUP na temat przyszłości fasad po COVID-19

Za sprawą COVID-19 znajdujemy się w okresie gwałtownych zmian. Zrozumienie trendów, które będą kształtować branżę budowlaną w nadchodzących latach, jest teraz ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Reynaers Aluminium wspólnie z Arup zbadali, w jaki sposób pandemia COVID-19 wpłynie na branżę fasadową oraz rozwój nowych produktów i usług. 

Arup jest niezależną firmą składającą się z projektantów, planistów, inżynierów, architektów, konsultantów i specjalistów technicznych, zajmujących się każdym aspektem współczesnego środowiska budowlanego. Proces ten obejmował serię warsztatów z udziałem ekspertów firmy Arup z dziedziny przegród zewnętrznych, materiałów, zrównoważonego rozwoju, fizyki budowli, akustyki i usług budowlanych, a także około 30 wywiadów eksperckich z kluczowymi przedstawicielami branży w całym łańcuchu wartości.

 

Trendy elewacyjne po COVID-19: Wentylacja

Ponieważ ludzie spędzają od 60 do 90 procent czasu w pomieszczeniach zamkniętych, wentylacja i chłodzenie odgrywają ważną rolę w zapewnieniu zdrowia i dobrego samopoczucia. Obecna pandemia tylko nasila tę tendencję. W związku z rosnącym zapotrzebowaniem na wentylację otoczenia, naturalne urządzenia wentylacyjne zintegrowane z elementami otwieranymi fasad budynków, spełniające wymagania w zakresie efektywności energetycznej i akustyki, mają znaczny potencjał rynkowy w gospodarce post-pandemicznej. Firma Reynaers Aluminium przetarła już szlaki dzięki kilku nowo opracowanym produktom, takim jak dźwiękochłonne okna SoftTone lub elementy otwierane na zewnątrz do rozwiązań fasadowych. Więcej o wynikach badań dotyczących naturalnej wentylacji można przeczytać w raporcie firmy Arup (pobierz).

Wentylacja była już popularnym tematem w budownictwie przed kryzysem COVID-19. Pandemia tylko spotęgowała ten trend i pobudziła architektów oraz inżynierów do poszukiwania lepszych i alternatywnych sposobów tworzenia zdrowego środowiska w przestrzeniach mieszkalnych, biurowych i publicznych. Wprowadzenie elementów otwieranych na zewnątrz, do ścian osłonowych daje wszystkim zainteresowanym stronom w branży budowlanej środki do osiągnięcia tego celu.

Poprzez rozszerzenie zakresu elementów otwieranych w systemach ścian osłonowych, można zaoferować rozwiązanie umożliwiające naturalną wentylację w prawie wszystkich sytuacjach. Poprawa parametrów termicznych i innych parametrów zapewnia spójność możliwości wszystkich systemów i ich wariantów oraz wzmacnia portfolio ścian osłonowych od Reynaers Aluminium. Czynnikami decydującymi o wyglądzie tej wersji produktu są: estetyka, wydajność i niezawodność.
Okno Masterline SoftTone. Fot. Reynaers Aluminium

Okno Masterline SoftTone 

Firma Reynaers Aluminium wprowadziła na rynek nowy wariant okien z serii MasterLine, który został opracowany w szczególności jako rozwiązanie redukujące hałas, pozwalające architektom zaspokoić oczekiwania mieszkańców miast, którzy nadal chcą otwierać okna i tworzyć świeże środowisko życia we wnętrzach. SoftTone® jest wynikiem współpracy pomiędzy firmą Arup, która opracowała technologię SAFE (dźwiękochłonny element fasadowy), a firmą Reynaers Aluminium.

Rezultatem jest zrównoważone rozwiązanie architektoniczne służące do naturalnego chłodzenia i wentylacji w środowiskach miejskich. Otwierające się równolegle moduły okienne umożliwiają wentylację i chłodzenie, podczas gdy elementy SoftTone® wewnątrz okna filtrują hałas. Efektem tego jest świeże, zdrowe i relaksujące środowisko do pracy i życia, nawet w środku tętniącego życiem miasta.

 

Trendy elewacyjne po COVID-19: Chłodzenie

W latach 1990-2018 zapotrzebowanie budynków na chłodzenie wzrosło ponad trzykrotnie. Znaczna część zużycia energii jest wykorzystywana do chłodzenia budynków biurowych. Rozwiązania pasywne i bioklimatyczne nie tylko zmniejszają obciążenia chłodnicze, ale także zapotrzebowanie na systemy mechaniczne i przyczyniają się do solidności technologii budowlanych. Chłodzenie nocne wykorzystuje masy akumulujące ciepło głównej konstrukcji, takie jak sufity i ściany, jako bufor pochłaniający ciepło w ciągu dnia. W nocy ciepło jest odprowadzane przez strumień powietrza kontrolowany przez otwory wentylacyjne. Koncepcję tę wspierają otwarte, strefowe i oparte na aktywności układy biurowe.

 

Należy się spodziewać, że fala renowacji zapoczątkowana przez Europejski Zielony Ład stworzy nowe możliwości rozwoju dla chłodzenia nocnego. Dzięki zmniejszeniu przekrojów wentylacyjnych można również zwiększyć wysokość prześwitu w istniejących obiektach. Więcej na temat potencjału chłodzenia nocnego można przeczytać w raporcie firmy Arup (pobierz).

ŹRÓDŁO: Oknonet.pl


Przeczytaj również:

Konferencja Techniczna „Optymalizacja właściwości fasad przeszklonych budynków”

Związek POID będąc patronem branżowym wydarzenia ma zaszczyt zaprosić  na Konferencję Techniczną „Optymalizacja właściwości fasad przeszklonych budynków” Konferencja odbędzie się w dniach 10-11 gr…

Raport „Rynek stolarki okiennej i drzwiowej w Polsce. Wielkość i prognozy rynku”

Związek POiD udostępnia najnowszą edycje rocznego raportu „Rynek stolarki okiennej i drzwiowej w Polsce. Wielkość i prognozy rynku” realizowany przez ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku.   Członkow…

Zapraszamy do obejrzenia nagrania z debaty „Ułatwienia dla branży budowlanej”

Zapraszamy do obejrzenia nagrania z debaty : „Ułatwienia dla branży budowlanej – jak pomóc przetrwać branży, nie rezygnując z podnoszenia efektywności energetycznej, zachowując jej wysoką pozycję e…