Skip to main content
Związek Polskie Okna i Drzwi

Przesuwne drzwi tarasowe – jakie wybrać?

Przesuwne drzwi tarasowe prezentują się niezwykle efektownie, a jednocześnie zapewniają komfort użytkowania. Przybliżamy, czym charakteryzują się poszczególne systemy i jakie możliwości projektowe stwarzają.

Moda na wielkoformatowe przeszklenia sprawiła, że dużą popularnością cieszą się obecnie przesuwne drzwi tarasowe. Pozwalają one harmonijnie połączyć wnętrze domu z otoczeniem, zapewniając doskonały widok i wrażenie otwartej przestrzeni. Dodatkowo są bardzo wygodne w użytkowaniu. Po otwarciu nie zajmują miejsca w pomieszczeniu, ponieważ ruchome skrzydło przesuwa się równolegle do przeszklenia stałego. Dzięki temu nie ma ograniczeń w aranżowaniu wnętrz.

Przy wyborze przesuwnych drzwi tarasowych warto uwzględnić rozmiar planowanego przeszklenia oraz dodatkowe funkcjonalności. Od rodzaju zastosowanego systemu zależy możliwy do wykonania maksymalny wymiar konstrukcji. Poszczególne modele różnią się też sposobem działania i rozwiązaniami poprawiającymi wygodę użytkowania. Drzwi tarasowe, będące jednym z kluczowych elementów dużych przeszkleń, pozwalają podkreślić wyjątkowy charakter budynku oraz wpuszczają do wnętrz więcej naturalnego światła – mówi Marcin Tomczyński, Pełnomocnik Zarządu ds. Montażu i Rozwoju Produktu Vetrex.

Drzwi tarasowe podnoszono-przesuwne

Drzwi podnoszono-przesuwne umożliwiają wykonanie największych konstrukcji spośród wszystkich systemów przesuwnych. Ich zaletą jest również wyjątkowa funkcjonalność. Dzięki zastosowaniu odpowiednio wzmocnionych profili oraz okuć o zwiększonej nośności system podnoszono-przesuwny cechuje się znaczną wytrzymałością. Pozwala to na tworzenie imponujących, panoramicznych przeszkleń z niewielką liczbą widocznych podziałów. Przykładowo wymiary modelu Vetrex Slide 4-kwaterowego dochodzą do 6,5 m szerokości i 2,7 m wysokości. W zależności od projektu domu drzwi tarasowe mogą zostać wykonane z 2-4 kwater takiej samej wielkości. Do wyboru są też różne opcje otwierania. By uzyskać jak najszersze przejście, można zamontować drzwi w układzie 4-kwaterowym z dwoma środkowymi skrzydłami rozsuwanymi na boki.

Nawet w przypadku konstrukcji o sporych rozmiarach obsługa drzwi podnoszono-przesuwnych jest łatwa i lekka. Skrzydło można przesuwać jedną ręką. W systemie tym porusza się ono na specjalnych rolkach po szynie umieszczonej w części progowej. By dodatkowo zwiększyć bezpieczeństwo zamykania, drzwi można wyposażyć w opcjonalny system „soft close”. Pozwala on na łagodne domknięcie skrzydła, bez ryzyka przytrzaśnięcia rąk. Drzwi posiadają w standardzie rozwiązanie niskoprogowe, które po odpowiednim zamontowaniu zapewnia duży komfort i bezpieczeństwo.

Ponadto w modelu Vetrex Slide 82 specjalna nakładka „bez barier” sprawia, że przejście na taras jest praktycznie bezprogowe. Bardzo przydatna jest również funkcja wentylacji. Umożliwia ona nieznaczne przesunięcie skrzydła i wietrzenie pomieszczenia, podczas gdy drzwi pozostają zablokowane. Dla najbardziej wymagających klientów drzwi tarasowe Vetrex Slide mogą zostać wyposażone w elektryczny mechanizm otwierania i zamykania ze zdalnym sterowaniem z poziomu smartfona lub pilota.

Drzwi tarasowe przesuwne

Wyróżnikiem systemu przesuwnego jest większa powierzchnia przeszklenia w części nieotwieranej oraz możliwość wykonania drzwi w podziale niesymetrycznym. W tym modelu stały element jest szklony bezpośrednio w ramie, a nie w skrzydle. W efekcie cała konstrukcja sprawia wrażenie lżejszej, a do wnętrz wpada jeszcze więcej naturalnego światła. Atutem jest możliwość zastosowania nie tylko podziału symetrycznego, ale również niesymetrycznego. Część stała jest wówczas szersza niż ruchome skrzydło. System ten pozwala na tworzenie przeszkleń nieco mniejszych niż przy modelach podnoszono-przesuwnych. Dla przykładu drzwi Vetrex SLIDE’UP osiągają do 4 m szerokości i 2,5 m wysokości.

Obok ciekawych efektów wizualnych modele przesuwne zapewniają wygodę użytkowania. Skrzydło przesuwa się tu po szynie zamontowanej w części progowej, dzięki czemu ich otwieranie i zamykanie odbywa się swobodnie oraz płynnie. Drzwi są również wyposażone w funkcję mikrowentylacji.

Drzwi tarasowe odstawno-przesuwne i uchylno-przesuwne

Modele te sprawdzają się przy nieco mniejszych przeszkleniach. Przykładowo drzwi odstawno-przesuwne Vetrex Patio Air i uchylno-przesuwne Vetrex Patio Automatic mogą mieć maksymalnie do 3 m szerokości i 2,5 m wysokości. W systemach tych, otwierając drzwi, najpierw odsuwamy lub uchylamy skrzydło od ościeżnicy, następnie przesuwamy je po szynie umieszczonej w prowadnicy, która jest zamontowana w dolnej części ościeżnicy. Oba modele wyposażone są w specjalne hamulce zapewniające łagodne domykanie. Drzwi odstawno-przesuwne mają dodatkowo funkcję mikrowentylacji.

 

ŹRÓDŁO: Vetrex

 


Przeczytaj również:

Środa, 28.04 – Nie przegap webinaru na temat programu Czyste Powietrze”

W środę 28 kwietnia o godz. 12:00, w  ramach kampanii WYMIANA STOLARKI+ DOBRY MONTAŻ, odbędzie się szkolenie,  na którym omawiane będą zasady wypełniania wniosku o dofinansowanie w programie „Czyst…

Jak zdobyć dofinansowanie do wymiany okien, drzwi i bramy w 2023 roku?

Wiosna to dobry czas na remont i termomodernizację domu. Dzięki temu pozbędziemy się starego kopciucha i wymienimy okna, drzwi zewnętrznych oraz bramę garażową. Jakie dofinansowanie możemy zdobyć n…

IX Kongres Stolarki Polskiej – podsumowanie

IX Kongres Stolarki Polskiej – podsumowanie Za nami IX Kongres Stolarki Polskiej, którego celem było omówienie najważniejszych wyzwań, jakie stoją przed branżą stolarki budowlanej, a także wyznacze…