Skip to main content
Związek Polskie Okna i Drzwi

Przestrzeń bez barier – w służbie bezpieczeństwa i komfortu

Gdy jesteśmy młodzi i w pełni sprawni fizycznie, żaden wysoki próg czy strome schody nie stanowią dla nas większego problemu. Podobnie, jeśli chodzi m.in. o sposób umieszczenia blatu roboczego w kuchni, wysokość na jakiej znajdują się okna czy też brak balustrady wyposażonej w dodatkową poręcz. Standardowe rozwiązania w tym zakresie mogą okazać się jednak niewystarczające i znacznie utrudniać normalne funkcjonowanie seniorom oraz osobom niepełnosprawnym. Jak zatem stworzyć komfortową przestrzeń bez barier, dopasowaną do ich potrzeb? Oto kilka wskazówek.

Często nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wiele przeszkód architektonicznych i konstrukcyjnych znajduje się w naszych domach. Jeśli wśród domowników są osoby starsze lub o ograniczonej sprawności ruchowej, warto w miarę możliwości tak zaaranżować przestrzeń, aby każdy mógł z niej korzystać samodzielnie, w sposób w pełni komfortowy, a przede wszystkim bezpieczny. Zwróćmy głównie uwagę na wykorzystanie niskich progów, odpowiednią wysokość blatów roboczych, usytuowanie klamek w dolnej części skrzydła okiennego oraz dobór właściwego wyposażenia łazienki.

Okna i drzwi dopasowane do potrzeb

Z okien i drzwi korzystamy na co dzień – zapewniają dostęp świeżego powietrza i naturalnego światła, chronią również naszą prywatność i oddzielają poszczególne strefy mieszkania. Aby były to wyroby wygodne w użytkowaniu dla wszystkich domowników, postawmy na rozwiązania pozwalające na ich bezproblemowe otwieranie i zamykanie. Klamka okienna (najlepiej wyposażona w dłuższy uchwyt) powinna znajdować się zatem w zasięgu ręki, optymalnie w dolnej części skrzydła tak, by okno można było otworzyć z pozycji siedzącej.

 

W przypadku drzwi tarasowych zwróćmy natomiast uwagę na konstrukcje o niskich progach, dzięki czemu możliwe będzie bezpieczne i bezproblemowe wyjście na taras, balkon czy też do ogrodu. W tzw. zerowy, schowany w posadzce próg, powinny być zaś wyposażone drzwi wejściowe do domu. Najlepiej, jeśli będą to jednocześnie wyroby, które minimalizują powstawanie mostków termicznych skutecznie chroniąc przed stratami ciepła. Dla wygody osób starszych i o ograniczonej sprawności ruchowej, ważne jest także zastosowanie w oknach i drzwiach specjalnych okuć, umożliwiających przy minimalnym wysiłku swobodną obsługę tego typu produktów. Można też dodatkowo rozważyć zainstalowanie elektrycznych otwieraczy, sterowanych za pomocą pilota lub przycisku.

Komfort użytkowania stolarki otworowej zapewnimy sobie również, dbając o jej prawidłowy montaż. Wybór sprawdzonej, rekomendowanej przez producenta ekipy monterów ma duże znaczenie, gdyż często są to produkty różniące się od standardowych, co może też przekładać się na specyfikę ich instalacji. Już na etapie wyboru konkretnego rozwiązania zapytajmy więc sprzedawcę o kwestie związane z jego montażem.

Wnętrza dostępne dla każdego

Poza doborem odpowiednich okien i drzwi, pamiętajmy także o innych, równie ważnych elementach wyposażenia funkcjonalnego wnętrza. Przydatne będą m.in. czujniki ruchu, które automatycznie zapalą światło w pomieszczeniach, gdy pojawi się w nich domownik. Niezależnie od zastosowania tego rozwiązania, włączniki powinny znaleźć na wysokości umożliwiającej korzystanie z nich przez osobę poruszającą się na wózku inwalidzkim. Dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej pomocne będą zamontowane na ścianach barierki ułatwiające chodzenie. W mieszkaniach, gdzie część pomieszczeń zlokalizowana jest na piętrze, można zaś pomyśleć o specjalnych schodołazach, dźwigach osobowych w postaci krzesełka czy domowej windzie.

Każdy z nas codziennie korzysta z kuchni i łazienki, dlatego aranżacja tych wnętrz powinna być kwestią priorytetową. Dla domownika na wózku inwalidzkim istotna będzie odpowiednia, niższa od standardowej, wysokość blatu roboczego, dostosowana do pozycji siedzącej. Pod blatem należy z kolei pozostawić wolne miejsce na nogi. Podobnie trzeba zaplanować dostęp do płyty indukcyjnej lub gazowej oraz zlewu, aby ułatwić gotowanie i mycie naczyń. W meblach kuchennych warto zaś zainstalować systemy wspomagania otwierania szafek czy szuflad, najlepiej z cichym domykiem. Sprawdzą się również rozwiązania typu cargo. Unikajmy z kolei wysoko zawieszonych półek. Ponadto, kuchnia nie powinna być przeładowana wyposażeniem i sprzętami, aby można było po niej swobodnie poruszać się na wózku (powierzchnia manewrowa: minimum 150×150 cm).

O zapewnieniu możliwości swobodnego poruszania się pamiętajmy też przy urządzaniu łazienki. Dobrym rozwiązaniem będzie tu zastąpienie wanny prysznicem wyposażonym w specjalne krzesło. Przestrzeń pod prysznicem powinna być antypoślizgowa (można zamontować specjalny brodzik zlicowany z podłogą). Warto także zainstalować umywalkę i WC z uchwytami – na wysokości dostosowanej do potrzeb seniora lub osoby niepełnosprawnej.

Odpowiednio urządzony dom zapewnia osobom o mniejszej sprawności motorycznej dużą większą, bądź też pełną samodzielność. O ile nowe budynki są z reguły dobrze przystosowane do wymagań tych grup, o tyle w starszych obiektach często wciąż występują uciążliwe bariery, w tym również mało wygodne w obsłudze, mające już swoje lata okna i drzwi. Producenci oferują w tym zakresie szereg nowoczesnych rozwiązań, z których możemy skorzystać. Pamiętajmy przy tym o ich prawidłowym montażu, a w efekcie zyskamy komfortowe wnętrze, przyjazne dla wszystkich domowników.

***

Ogólnopolska kampania edukacyjna „DOBRY MONTAŻ” to organizowana przez Związek POiD akcja, promująca wśród inwestorów indywidualnych ideę prawidłowej instalacji wyrobów stolarki budowlanej. Partnerami „DOBREGO MONTAŻU” są firmy: AIB, FAKRO, GERDA, HÖRMANN, KLIMAS WKRĘT-MET, KRISPOL, MARCOPOL, PORTA KMI POLAND, PROLINE, ROTO i SOUDAL. Kampanię, w charakterze jej ambasadorów, wspierają profesjonalni monterzy. Towarzyszą jej również patroni medialni i merytoryczni: Instytut Techniki Budowlanej i Polskie Stowarzyszenie Dekarzy. Patronat honorowy nad inicjatywą sprawuje Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju.

***
Opis rozwiązań oferowanych przez Partnerów kampanii „DOBRY MONTAŻ”

System HST firmy KRISPOL: Nowoczesna stolarka pozwala na stworzenie domu, w którym każdy mieszkaniec będzie czuł się bezpiecznie i komfortowo.  Rozwiązaniem, które w ostatnim czasie znacznie zyskało na popularności jest system HST, wykorzystywany w drzwiach tarasowych. Zlicowany z podłogą próg pozwala na uzyskanie swobodnego przejścia do ogrodu, który bez problemu można pokonać np. wózkiem, co jest szczególnie istotne dla rodziców posiadających małe dzieci, ale również osoby niepełnosprawne. Dodatkowo obsługa systemu HST nie wymaga użycia siły, skrzydło porusza się na rolkach po ukrytej w podłodze szynie. Bez problemu można również uzyskać efekt uchylenia okna – po prostu zatrzymując skrzydło w dowolnym miejscu i opuszczając je za pomocą klamki.

Okno Roto NT Komfort z klamką na dole: Okna – niezależnie od wielkości – powinny posiadać rozwiązania ułatwiające lekkie otwieranie i zamykanie. W tych tradycyjnie osadzonych dobrze jest, aby klamka znajdowała się w zasięgu ręki, najlepiej na dolnym ramieniu skrzydła (około 90 cm od poziomu posadzki). Taką możliwość daje okno z okuciem rozwierno-uchylnym Roto NT Komfort, które łatwo otworzyć nawet z pozycji siedzącej. Dodatkowo klamka ma dłuższy uchwyt, a mechanizm okucia wspomaga zamykanie skrzydła. Nie trzeba go dociskać drugą ręką.

Zerowy próg Roto Eifel: Roto Eifel to w pełni schowany w posadzce „zerowy” próg. Całkowity brak wystających elementów tworzy wygodne przejście bez barier. Jednocześnie innowacyjna konstrukcja zespołu progowego Roto Eifel zapewnia energooszczędność domu. Szczelną ochronę przed ucieczką ciepła tworzą: automatyczne uszczelnienie progowe Texel, okapnik oraz wpuszczany w posadzkę ciepły próg – zbudowany z kilku komór wypełnionych powietrzem. Umieszczone na dole drzwi uszczelnienie Texel ma zintegrowaną komorę oraz 2 uszczelki – szczotkową i silikonową. Ta ostatnia wysuwa się samoczynnie podczas zamykania. Automatyczne opuszczenie sprawia, że drzwi uszczelniane są natychmiast na całej szerokości. Specjalnie dobrane materiały minimalizują ryzyko powstania mostku termicznego wzdłuż progu, skraplanie pary wodnej w tym miejscu i pojawienie się wilgoci

Fotografen

Roto Patio Inowa – niski próg w przesuwnych drzwiach tarasowych: Potrzeby osób starszych i niepełnosprawnych uwzględniono w produkcji przesuwnych drzwi tarasowych z systemem okuć Roto Patio Inowa. W konstrukcji okucia zaprojektowano niski próg, który wbudowany w podłogę pozwala na bezkolizyjne wyjście na taras i do ogrodu. Okucie Roto Patio Inowa w przesuwnych drzwiach tarasowych z drewna daje możliwość zamontowania progu na równi z podłogą. Rozwiązanie, wynikające ze zmian demograficznych i rosnącego zainteresowania mieszkaniami dostosowanymi do potrzeb osób starszych, zwiększa swobodę poruszania i poprawia komfort użytkowników.


Przeczytaj również:

Konferencja Monitoring Rynku Budowlanego 2018.

CZY BUDOWNICTWO JEST NA SKRAJU KRYZYSU? Rok 2018 rozpoczął się wzrostami w całym sektorze budowlanym. Dodatnie dynamiki produkcji odnotowano zarówno w budownictwie mieszkaniowym, kubaturowym, jak i…

XIII Kongres Stolarki Polskiej – relacja z wydarzenia

Trzy inspirujące bloki tematyczne, wystąpienia czołowych ekspertów i rozmowy o przyszłości branży – słowem: wiedza, prestiż, kontakty, Tak w skrócie można podsumować XIII Kongres Stolarki Polskiej….

Zmiana daty spotkania dyskusyjnego Hyde Park na 14 sierpnia 2020 roku

Informujemy o konieczności zmiany data spotkania dyskusyjnego Hyde Park. Kolejne spotkanie odbędzie się 14 sierpnia br. roku o godz. 12:00, za pośrednictwem platformy Microsoft Teams. Związek Polsk…

Ta strona używa plików cookie

Używamy plików cookie i  możemy wykorzystywać je do: poprawy funkcjonalności strony, personalizacji treści lub reklam, funkcji mediów społecznościowych oraz analizy ruchu. Zebrane informacje przekazujemy zaufanym partnerom, którzy mogą łączyć je z innymi informacjami, które im dostarczasz w trakcie korzystania przez Ciebie z niniejszej strony, lub ich innych usług. Szczegółowe informacje znajdują się w Polityce Prywatności.

Klikając "Wyrażam zgodę" akceptujesz wszystkie pliki cookie. Klikając przycisk "Ustawienia" możesz zdecydować na przetwarzanie jakiego rodzaju plików cookie wyrażasz zgodę. Znajdziesz tam również więcej informacji na temat poszczególnych typów ciasteczek.

Podjęcie aktywnej decyzji jest konieczne do kontynuowania przeglądania strony i wynika z obowiązujących przepisów prawa oraz wymagań naszych partnerów.