Skip to main content
Związek Polskie Okna i Drzwi

Projektowanie uniwersalne stawia na pierwszym miejscu różne potrzeby użytkowników

„Bez względu na to, czy masz osiem lat czy osiemdziesiąt, chcesz aby świat stał przed Tobą otworem”. Ten cytat z wystawy „Unlimited by Design” w Cooper Hewitt, Smithsonian Design Museum w Nowym Jorku stanowi esencję projektowania uniwersalnego. Te same warunki dla wszystkich, bez względu na ich wiek, zamiast specjalnych rozwiązań dla niewielu wybranych. Ale co oznacza termin „projektowanie uniwersalne”? W jaki sposób ta zarazem innowacyjna, jak i uniwersalna koncepcja odpowiada na wyzwania stawiane przez zmiany demograficzne?

Co właściwie oznacza termin „projektowanie uniwersalne”?

Pojęcie „projektowania uniwersalnego” zostało wprowadzone po raz pierwszy przez amerykańskiego architekta Ronalda L. Mace’a (1941–1998), który od 1970 roku zaczął działać na rzecz dostępności architektonicznej. Mace, który przeszedł polio jako dziewięciolatek, opracował wiele produktów i urządzeń dla osób z ograniczeniami ruchowymi. W 1989 roku założył ośrodek Center for Accessible Housing (znany dziś pod nazwą Center for Universal Design), w którym zespół złożony z architektów, projektantów produktu, inżynierów i naukowców pod jego kierownictwem stworzył najważniejsze zasady. Tych siedem zasad jest wykorzystywane przy ocenie wzornictwa produktów, kierunkuje proces ich rozwoju, a także stanowi źródło wiedzy o łatwych w użyciu produktach – zarówno dla projektantów, jak i konsumentów.

Nie bez przyczyny „projektowanie uniwersalne” jest określane jako meta-dyscyplina projektowania. Ta uznana na międzynarodową skalę koncepcja jest oparta na projektowaniu, które koncentruje się na człowieku. Produkty, miejsca, przestrzenie, urządzenia i ich zastosowania są planowane w taki sposób, aby były proste i intuicyjne w użytkowaniu dla wszystkich, niezależnie od wieku czy kondycji oraz bez potrzeby adaptacji, a jednocześnie by holistycznie łączyły komfort i estetykę. Główna uwaga skupia się tutaj nie na koncepcji designu, lecz na procesie prowadzącym do uzyskania produktu, który może być używany przez każdego.

Fot. Schüco

Projektowanie uniwersalne w Schüco

Koncepcja ta nieodłącznie towarzyszy również tworzeniu rozwiązań Schüco, które są proste, łatwe w użyciu i wszechstronne. Projektujemy okna, drzwi oraz drzwi przesuwne, a tym samym budynki i ich otoczenie tak, aby odpowiadały bieżącym i przyszłym potrzebom wszystkich użytkowników, bez względu na ich wiek, posturę czy kondycję, a wszystko to przy zachowaniu optymalnego bezpieczeństwa i maksymalnej wygody. Na przykład wyjścia z budynku nie powinny stwarzać ryzyka potknięcia, dlatego zastosowanie bezprogowych rozwiązań musi stać się obowiązkowe w przyszłości.

W naszych systemach widoczna powierzchnia profili została zredukowana do minimum, a nawet mogą być one całkowicie schowane w podłodze, ścianie i stropie. Oferujemy optymalne rozwiązania: inteligentne produkty zapewniające wysoki komfort i zgodne z wymogami norm – czy to pod względem swobodnego dopasowania sił operacyjnych, zastosowania progów 0 mm czy rozwiązań progów, które spełniają wymagania stawiane budownictwu bez barier architektonicznych według DIN 18040.

W ten sposób projektowanie uniwersalne staje się naszą przyszłością.

ŹRÓDŁO: Schüco


Przeczytaj również:

Montaż stolarki – wczoraj i dziś

Przez ostatnie lata, wraz z rozwojem techniki wytwarzania stolarki budowlanej, okna i drzwi zyskują coraz lepsze właściwości, odpowiadające na bieżące standardy oraz wymagania odbiorców. Dziś, wybó…

Modne i ciepłe drzwi zewnętrzne w 3 krokach

Wybór drzwi zewnętrznych to decyzja na lata. Drzwi towarzyszą nam na co dzień przy wchodzeniu i wychodzeniu z domu, witają naszych gości i mają za zadanie zatrzymać złodziei. Do tego powinny piękni…

Odbyło się pierwsze spotkanie Rady Programowej XI Kongresu Stolarki Polskiej

We wtorek, 26 listopada br., w siedzibie Związku POiD, zebrali się członkowie Rady Programowej XI Kongresu Stolarki Polskiej, aby wspólnie ustalić program wydarzenia i przedyskutować najważniejsze …