Skip to main content
Związek Polskie Okna i Drzwi

Szyby zespolone w wielkoformatowych przeszkleniach – jakie szkło sprawdzi się najlepiej?

Nowoczesne projekty wyróżnia dziś nie tylko niepowtarzalny design, ale przede wszystkim kompleksowa troska o użytkowników i środowisko. Cieszące się popularnością duże przeszklenia zapewniają wysoki komfort funkcjonowania przebywającym wewnątrz osobom – cieplny, świetlny, wizualny i akustyczny, dbają o bezpieczeństwo, chronią przed działaniem czynników zewnętrznych czy próbami włamania.

Doskonałe właściwości termoizolacyjne, którymi muszą się cechować, przyczyniają się z kolei do zwiększenia efektywności energetycznej obiektów zgodnie z nowymi Warunkami Technicznymi. Z uwagi na ilość wyzwań, jakim jednocześnie muszą sprostać architekci, w oknach i w elewacji budynku najlepiej sprawdzą się multifunkcyjne szyby zespolone do zadań specjalnych.

Szyby zespolone w zabudowie jednorodzinnej 

Obowiązujące od 1 stycznia 2021 roku Warunki Techniczne wprowadziły zmiany w zakresie termoizolacyjności przegród zewnętrznych, będące sposobem na obniżenie zapotrzebowania domów na energię pierwotną pochodzącą z surowców nieodnawialnych. W ciągu roku nie może ono przekraczać 70 kWh na każdy metr kwadratowy powierzchni użytkowej obiektu. Wynikający z WT21 standard energetyczny narzuca również dopuszczalne wartości współczynników przenikania ciepła dla wszystkich elementów przegrody – im niższy U, tym więcej ciepła zostanie wewnątrz. Dla okien elewacyjnych Uw nie może przekraczać wartości 0,9 W/m2·K, stąd ogromny nacisk kładzie się na parametry techniczne stolarki i szyb zespolonych.

Kolejną istotną kwestią jest przepuszczalność promieni słonecznych szkła, która dla utrzymania korzystnego bilansu cieplnego domu powinna być na jak najwyższym poziomie. Im więcej światła dziennego przedostanie się do środka, tym będzie w nim jaśniej i cieplej, co pozwoli na znaczne zredukowanie ilości energii potrzebnej na doświetlenie pomieszczeń oraz ich ogrzewanie w sezonie grzewczym. To z kolei pociąga za sobą dalsze korzyści – obopólne dla użytkownika i klimatu, tj. mniejszy ślad węglowy i zmniejszoną emisję zanieczyszczeń do atmosfery, no i oczywiście – niższe rachunki za prąd.

Standardem zrównoważonego budownictwa są nisko-, a za chwilę – zeroenergetyczne budynki posiadające wielkogabarytowe, energooszczędne przeszklenia, które nie mogą obyć się bez szkła niskoemisyjnego najwyższej jakości. Wychodząc naprzeciw wymogom wprowadziliśmy na rynek szyby zespolone ECLAZ produkowane w oparciu o przełomową technologię i w poszanowaniu natury – mówi Maciej Mańko, Marketing Manager firmy Saint-Gobain Building Glass. – Okna wyposażone w pakiety dwu- lub trzyszybowe z ECLAZ są gwarancją zwiększonej ilości promieni słonecznych przenikających do pomieszczeń (Lt = 77%), przy jednoczesnym zachowaniu neutralności transmisji i odbicia światła oraz naturalności odwzorowania kolorów. Doskonałe parametry energetyczne (g = 60%) i izolacyjne (Ug = 0,5W/m2K) zapobiegają utracie ciepła z pomieszczeń i zapewniają wysoki komfort termiczny domownikom: zarówno latem, jak i zimą – tłumaczy specjalista.

Oczywiście poruszone wyżej zagadnienia są istotne nie tylko w przypadku dwukomorowych szyb zespolonych stosowanych w zabudowie jednorodzinnej, lecz we wszystkich nowo powstających obiektach – z tą jednak różnicą, że przepisy dotyczące przeszklonych elewacji budynków publicznych są bardziej restrykcyjne, niż ma to miejsce w przypadku przeszkleń w domach. Dzięki możliwości komponowania szkła ECLAZ z innymi innowacyjnymi rozwiązaniami, w ręce projektantów oddawane są produkty sprawdzające się w każdych, nawet ekstremalnych warunkach.

Projektowanie budynków – szkło na miarę XXI wieku 

Wybór stolarki z odpowiednio dobranymi dwukomorowymi szybami zespolonymi stał się jednym z najistotniejszych aspektów w zakresie projektowania i wznoszenia obiektów. Przeszklona elewacja ma być nie tylko efektowna, ale też efektywna pod względem energetycznym, zaś inwestycja w dwukomorowe pakiety szybowe powinna zwracać się w miarę ich eksploatacji. W kwestii dostępu do światła dziennego, które odgrywa szczególną rolę w utrzymaniu dobrego samopoczucia użytkowników, w nowoczesnych projektach nie ma dziś miejsca na kompromisy. Innowacyjne szkło opiera się zatem na synergii kilku czynników: termoizolacji, wysokiej przepuszczalności światła i optymalnym bilansie energetycznym.

Zarówno w domach jednorodzinnych, jak i biurowcach czy obiektach usługowych, warto podejść kompleksowo do kwestii wydajnego zarządzania ciepłem dobierając odpowiednie przeszklenia. W szklanych fasadach, ogrodach zimowych czy dużych przeszkleniach – zwłaszcza tych od strony południowej, doskonale sprawdzi się wysokotransparentne szkło przeciwsłoneczne COOL-LITE z podwójną (a nawet potrójną!) warstwą srebra, które dzięki współczynnikowi g na poziomie 0,37 blokuje aż 63% promieniowania słonecznego. Komponując je w pakiecie szybowym (COOL-LITE na pozycji drugiej, skierowany do wewnątrz powierzchni międzyszybowej) ze szkłem ECLAZ (na pierwszej pozycji od strony wewnętrznej), otrzymujemy niezrównany poziom transmisji światła i zapobiegamy jednocześnie przegrzewaniu się pomieszczeń. Takie zestawienie umożliwi architektom stworzenie jasnych, sprzyjających pracy, nauce i  odpoczynkowi przestrzeni – dodaje Maciej Mańko.

Na straży bezpieczeństwa i spokoju 

Zarówno w budynkach użyteczności publicznej, jak i mieszkalnych, nowoczesne szkło ma za zadanie nie tylko zapewnić użytkownikom komfort termiczny i świetlny, lecz także bezpieczeństwo i ciszę. Uzyskanie dodatkowych funkcji jest możliwe, gdy szkło zostanie poddane procesowi laminowania, który polega na umieszczeniu specjalnej folii z tworzywa sztucznego (jednej lub kilku warstw) między dwiema lub więcej taflami szkła. Tak powstałe szyby do zadań specjalnych zyskują miano „bezpiecznych”. Ich sforsowanie jest sporym wyzwaniem, dzięki czemu skutecznie chronią przed włamaniem, wypadnięciem czy skaleczeniem (w przypadku stłuczenia kawałki szkła pozostają przyklejone do laminatu), a także zmiennymi czynnikami atmosferycznymi.

Wszystkie produkowane przez nas rodzaje szkła bezpiecznego, takie jak m.in. ECLAZ STADIP PROTECT czy ECLAZ STADIP PROTECT SILENCE, są zgodne z obowiązującą normą PN-EN ISO 12543-2 „Szkło w budownictwie – Szkło laminowane i szkło bezpieczne laminowane – Część druga: Szkło bezpieczne laminowane”, dlatego mogą być stosowane we wszystkich rodzajach obiektów o podwyższonym standardzie. Idealnie spiszą się w elewacji budynku, oknach XXL, drzwiach, balustradach, dachach czy podłogach – zapewnia Maciej Mańko.

Parametry i właściwości laminowanego szkła bezpiecznego będą zależały od rodzaju użytego szkła bazowego, liczby tafli i ich grubości, a także rodzaju oraz ilości folii PVB. Dodatkowa folia PVB SILENCE zapewni zwiększoną izolacyjność akustyczną, niwelując hałas pochodzący z zewnątrz.

Dwukomorowe szyby zespolone jakości premium są doskonałym przykładem produktu wielozadaniowego, który sprosta najbardziej restrykcyjnym przepisom i kompleksowo zatroszczy się o użytkowników, środowisko, a także architektów i inwestorów. Wielkogabarytowe przeszklenia uczynią budynek nie tylko bardziej designerskim, lecz przede wszystkim energetycznie zrównoważonym, przyjaznym i bezpiecznym.

 

ŹRÓDŁO: Glassolutions


Przeczytaj również:

Automatyka do bramy garażowej – jak to działa i jaki napęd wybrać?

Brama garażowa wyposażona w napęd to wygodny standard i rozwiązanie zapewniające komfort użytkowania – nie musimy wysiadać z auta, żeby zyskać szybki dostęp do pomieszczenia. Do zamykania i otwiera…

Rośnie jakość wyrobów budowlanych

Jak podaje Główny Urząd Nadzoru Budowlanego, zmniejsza się ilość nakazu działań naprawczych, względem kontrolowanych wyrobów budowlanych. Branża budowlana to z pewnością jedna z najważniejszych sił…

Kolejne webinarium w ramach grupy tematycznej „Porozmawiajmy o dobrym montażu”

W ramach grupy „Porozmawiajmy o DOBRYM MONTAŻU” na Facebooku „DOBRY MONTAŻ”, 20 maja odbyło się szkolenie firmy KRISPOL na temat szczelnego montażu okien PVC. Dzięki udziałowi w spotkaniu, uczniowi…