Skip to main content
Związek Polskie Okna i Drzwi

Program Czyste Powietrze – wymiana okien z dofinansowaniem

Program Czyste Powietrze to świetna okazja do termomodernizacji domu. Dofinansowania sięgają nawet 135 tys. zł. Środki można wykorzystać m.in. na zakup i montaż okien o wysokiej izolacyjności cieplnej. Zmniejszą one ucieczkę ciepła i pozwolą na znaczące obniżenie kosztów ogrzewania.

Temat termomodernizacji może być skomplikowany, szczególnie dla właścicieli starych domów. Wysokie ceny materiałów i robocizny często odstraszają ludzi od podejmowania działań. Jednocześnie, rosnące koszty tradycyjnego ogrzewania węglowego, prądu i gazu, w połączeniu ze starymi, nieszczelnymi oknami i nieocieplonym budynkiem, zmuszają nas do szukania rozwiązań. Na szczęście, istnieją programy dofinansowań termomodernizacyjnych, które mogą pomóc.

Ciepłe okna to komfort i oszczędność pieniędzy

W 2021 r. średnia dobowa temperatura dla Polski wyniosła 8,7 stopnia Celsjusza. A był to rok wyjątkowo ciepły w naszym kraju. Dla porównania – w Salonikach słupek rtęci wskazuje przeciętnie ok. 16°C. Różnica jest fundamentalna nie tylko dla zmarzluchów. Na dłuższą metę chłodu nie zniosą nawet weterani morsowania, szczególnie we własnych czterech ścianach. Jest oczywiste, że komfortowy dom musi zapewniać dogodne warunki cieplne. A te zależą nie tylko od ogrzewania, ale również odpowiedniej termoizolacji.

Kluczowy wpływ na temperaturę pomieszczeń w budynkach mają okna: ich jakość, parametry izolacyjne i profesjonalna instalacja. Kiepska stolarka lub niewłaściwie wykonany montaż nie tylko obniżają komfort życia domowników, ale również narażają ich na spore straty finansowe.

Ok. 80%  gospodarstw domowych w Polsce nie ma dostępu do ciepła z sieci i musi radzić sobie z ogrzewaniem we własnym zakresie – a to wiąże się z wysokimi kosztami, szczególnie że sezon grzewczy w Polsce trwa zwykle około pół roku.

Według orientacyjnych wyliczeń, rachunki za ogrzewanie piecem gazowym domu o powierzchni 150 m2 wynoszą nawet ponad 3 tys. zł. W przypadku grzejników elektrycznych mogą być jeszcze wyższe – szczególnie że ceny energii rosną z roku na rok. Dużo zależy od ocieplenia pomieszczeń i izolacyjności okien, które mają kluczowe znaczenie dla wygody i portfela domowników.

Ważny jest również aspekt środowiskowy i – ściśle z nim związany – zdrowotny. Wiele domów ogrzewanych jest za pomocą kotłów węglowych. Spalanie paliw stałych skutkuje emisją zanieczyszczeń, skażeniem powietrza i przykrymi następstwami zdrowotnymi (badania wskazują, że narażenie na smog zwiększa m.in. ryzyko infekcji wirusowych).

Niestety aż dwie trzecie budynków w Polsce cechuje się niską efektywnością energetyczną, a jej poprawę często blokuje źle wykonana termomodernizacja. Dlatego tak ważny jest przemyślany dobór technologii, w tym stolarki okiennej czy drzwiowej, oraz dostawców konkretnych rozwiązań – w przypadku okien o izolacyjności decyduje nie tylko ich jakość, ale również fachowy montaż przez doświadczonych specjalistów.

Istotne jest również zdecydowane działanie. Zwlekanie z termomodernizacją to strata pieniędzy.

Termomodernizacja się opłaca! W ramach programu Czyste Powietrze można otrzymać nawet 135 tys. zł

Wiele osób myśl o kosztach może zniechęcać do termomodernizacji. Te obawy są jednak w dużym stopniu nieuzasadnione. Obecnie termomodernizację można przeprowadzić naprawdę niskim kosztem dzięki rządowemu programowi Czyste Powietrze. To inicjatywa o zasięgu ogólnokrajowym, której celem jest zachęcanie mieszkańców Polski do wymiany starych pieców oraz docieplania domów jednorodzinnych.

Program przewiduje dopłaty na:

– wymianę starych, nieekologicznych pieców na ekologiczne źródła ciepła,

– instalację centralnego ogrzewania lub ciepłej wody,

– wentylację mechaniczną,

– mikroinstalację fotowoltaiczną,

i ocieplenie domów oraz wymianę okien i drzwi, obejmujące koszty materiałów i robocizny.

Więcej informacji TUTAJ

O dofinansowanie mogą starać się właściciele i współwłaściciele domów jednorodzinnych lub wydzielonych w ich ramach lokali mieszkalnych, a także właściciele budynków nowo powstających

Warto wiedzieć, że w przypadku wymiany okien dopłaty obejmują tylko budynki, których pozwolenie na budowę zostało wydane przed 2014 rokiem.

Program dopuszcza maksymalnie 30 miesięcy na realizację przedsięwzięcia od momentu złożenia wniosku.

Gra jest warta świeczki. Można uzyskać zwrot nawet 100% poniesionych kosztów z inwestycji o maksymalnej wartości 135 tys, zł. To nie wszystko. Program „Czyste Powietrze” przewiduje również ulgę termomodernizacyjną. Polega ona na możliwości odliczenia od podstawy opodatkowania wydatków na materiały, urządzenia i usługi związane z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych, takich jak zakup i montaż nowych okien. Maksymalnie można odliczyć 53 tys. zł poniesionych kosztów.

Ze szczegółowymi warunkami uczestnictwa w programie można się zapoznać na stronie Gov. tam również można złożyć wniosek o przyznanie dopłaty.

System OKNOPLAST Winergetic. Fot. OKNOPLAST

Okna OKNOPLAST spełniają najwyższe standardy termoizolacyjne

Program Czyste Powietrze to świetna okazja, by pomyśleć o wymianie okien na bardziej nowoczesne i energooszczędne lub skorzystać z dofinansowania na zapewnienie powstającemu domowi stolarki spełniającej najwyższe standardy termoizolacyjne. To decyzja opłacalna nie tylko ze względu na dostępne wsparcie, ale również przyszłe oszczędności związane z niższymi wydatkami na ogrzewanie.

Przez okna ucieka nawet 40% ciepła, którego wytworzenie w ciągu kolejnych sezonów grzewczych kosztuje wiele tysięcy złotych.

Jakość okien w zakresie termoizolacyjności określana jest przez współczynnik przenikania ciepła, oznaczany symbolem U lub Uw (określa stopień przenikania ciepła dla całego okna, w odróżnieniu od Ug czy Uf). Zgodnie z wymaganiami programu Czyste Powietrze od 2021 r. wartość tego parametru dla okien fasadowych powinna być nie większa niż 0,9 W/(m2K) – tylko w takiej sytuacji można uzyskać dofinansowanie zakup i montaż stolarki.

Oferowane przez OKNOPLAST modele z serii Winergetic spełniają ten wymóg z nawiązką. Zarówno w przypadku Winergetic Premium jak i Standard współczynnik przenikania ciepła wynosi 0,76 W/(m2K). Z kolei w oknach Winergetic Premium Passive, dedykowanych dla domów pasywnych (o „podwyższonej” energooszczędności) wynosi on tylko 0,62 W/(m2K).

Okna z serii Winergetic wyróżniają się również innymi walorami, m.in.:

– wysoką dźwiękoszczelnością, zapewniającą ochronę przed hałasem ulicznym,

– wysokiej jakości wentylacją obwodową, gwarantującą odpowiednią cyrkulację powietrza mimo zaawansowanej termoizolacyjności,

– wysoki poziom bezpieczeństwa z opcją rozbudowy o pakiet antywłamaniowy RC2,

– możliwość zastosowania mechanizmu stopniowania uchyłu,

– wyjątkowy, atrakcyjny design, który jest znakiem rozpoznawczym okien OKNOPLAST.

Program „Czyste Powietrze” to świetna okazja, by wyposażyć swój dom w najwyższej jakości stolarkę okienną możliwie najniższym kosztem. Korzystając z rządowych dopłat, zadbasz nie tylko o swoje finanse i bezpieczeństwo, ale również o komfort i ciepło ogniska domowego. Jeśli chcesz skonsultować decyzję dotyczącą zakupu lub możliwości uzyskania dofinansowania na energooszczędne okna OKNOPLAST, zapraszamy do kontaktu.

ŹRÓDŁO: OKNOPLAST


Przeczytaj również:

Okna z recyklingu – dlaczego warto na nie postawić?

Tworzywa sztuczne to genialny wynalazek – lekkie, wytrzymałe, tanie w produkcji i plastyczne. Nic dziwnego, że mają tak szerokie zastosowanie w różnych gałęziach gospodarki, ale… to tylko jedna str…

Związek Polskie Okna i Drzwi patronem branżowym plebiscytu Budowlana Marka Roku 2024

Jakie marki budowlane zyskają renomę fachowców w 2024 roku? Trwa badanie rynkowe, ranking zostanie ogłoszony w czerwcu! Fachowcy z całej Polski wskazują najlepsze marki już po raz 20. Lider badań r…

Jak wymienić drzwi zewnętrzne?

Drzwi wejściowe są obowiązkowym elementem projektu każdego budynku – oddzielają nas od świata zewnętrznego i wyznaczają granicę prywatności. Przez ich próg przechodzimy kilka razy dziennie, witamy …