Portfenetr – modny i funkcjonalny sposób na jasne wnętrza
Korzyści, jakie daje zastosowanie dużych przeszkleń, można docenić zwłaszcza jesienią i zimą, gdy wpuszczają maksymalną dawkę naturalnego światła do pomieszczeń. Doskonałe efekty daje zwłaszcza zastosowanie wysokich okien. W Polsce coraz większą popularnością cieszą się portfenetry, które łączą w sobie praktyczne funkcje otwierania z eleganckim charakterem uzyskanym dzięki efektownej balustradzie.
Portfenetry zazwyczaj kojarzą się z budynkami wielorodzinnymi i kamienicami. Coraz częściej jednak znajdują zastosowanie także w energooszczędnych domach o prostej bryle, gdzie unika się stosowania płyt balkonowych. Wysokie okno balkonowe pozwala maksymalnie doświetlić głębokie pomieszczenia czy wąskie i długie korytarze komunikacyjne. Duży otwierany element umożliwia ponadto efektywne wietrzenie pomieszczeń i korzystanie ze świeżego powietrza. Integralnym elementem takiego rozwiązania jest balustrada, która chroni użytkowników przed wypadnięciem. Oprócz bezpieczeństwa może ona zapewniać efektowny wygląd budynku, co w dużej mierze zależy także od sposobu jej mocowania. W systemach Schüco balustrady są estetycznie integrowane bezpośrednio z oknami z PVC-U serii LivIng, LivIng Alu Inside i CT 70, co daje klarowny, bardzo nowoczesny efekt. Do wyboru są różne rodzaje konstrukcji i wykończeń kolorystycznych, dzięki czemu portfenetr może stać się wyróżniającym elementem architektury budynku.
Okno i balustrada – połączenie idealne
W rozwiązaniach portfenetrów balustrady są najczęściej mocowane do fasady budynku. W zależności od koncepcji miejsce łączenia może być usytuowane w ościeży okiennej lub wystawać przed lico elewacji. W obydwu tych wariantach wiąże się to z ingerencją w fasadę. W technologii portfenetrów Schüco balustrada jest mocowana bezpośrednio do ościeżnicy okiennej, co eliminuje ten problem. Dwa rodzaje specjalnych systemowych zamocowań ułatwiają i przyspieszają montaż balustrady, a całość konstrukcji cechuje się eleganckim,
minimalistycznym wyglądem w każdym szczególne, co jest zgodne z nowoczesnymi trendami w architekturze. System obejmuje cztery warianty balustrad do wyboru. W zależności od indywidualnych wymagań można dobrać konstrukcję wykonaną z pionowych aluminiowych prętów, poziomych rur i prętów ze stali nierdzewnej, bezpiecznego szkła warstwowego typu VSG lub mieszaną, szklano-metalową. Możliwości indywidualnego kształtowania wyglądu portfenetru uzupełnia swoboda w zakresie sposobu wykończenia metalowych powierzchni. Aluminiowe pręty i rury mogą być anodowane, lakierowane na dowolny kolor z palety RAL lub lakierowane na mokro. W ten sposób można precyzyjnie dopasować odcień balustrady do ram okiennych, elewacji czy ogrodzenia.
Jaką balustradę wybrać?
W zależności od rodzaju i koloru balustrady portfenetr może subtelnie podkreślić architekturę budynku lub wręcz pełnić funkcję zwracającej uwagę dekoracji. Całoszklane konstrukcje nadadzą bardzo nowoczesny wygląd nawet tradycyjnej architekturze, zaś barierki z poziomymi metalowymi elementami zaakcentują duży format przeszkleń. Największą popularnością cieszy się obecnie wariant balustrady złożonej z pionowych aluminiowych prętów. Pozwala on kreować modny efekt wysmuklenia bryły budynku, a ponadto tworzy spójną estetycznie całość z popularnie stosowanymi ogrodzeniami posesji o podobnej budowie. W zależności od indywidualnych wymagań i oczekiwanego efektu estetycznego istnieje możliwość doboru rozstawu prętów. Mogą być one rozmieszczane w różnych rozstawach z prześwitem do 120 mm, tworząc balustradę o rozpiętości do 1990 mm. Rozwiązanie balkonu francuskiego z balustradą mocowaną bezpośrednio do ościeżnicy w systemach Schüco z PVC-U zostało gruntownie przebadane. Zapewnia to pełne bezpieczeństwo jego stosowania we wszystkich budynkach, zarówno mieszkalnych, jak i publicznych czy komercyjnych.