Skip to main content
Związek Polskie Okna i Drzwi

PORTA partnerem spektaklu „Cisza” w Muzeum Powstania Warszawskiego

1 sierpnia 2023 o północy w Muzeum Powstania Warszawskiego miała miejsce premiera spektaklu teatralnego „Cisza” w reżyserii Michała Zadary. Sztuka ta jest jednym z wydarzeń upamiętniających 79. rocznicę wybuchu Powstania. PORTA DRZWI, jako partner wspierający obchody, zapewniła elementy scenografii spektaklu w postaci drzwi PORTA RESIST.

„Cisza” to próba artystycznej analizy naszego doświadczenia jako spadkobierców ludobójstwa w Polsce i świadków zbrodni rosyjskich w Ukrainie. Spektakl składa się z dwóch części. Pierwsza to wypełniona słowami refleksja na temat losów niemieckich zbrodniarzy wojennych, z których większość wiodła po wojnie spokojne życie. Pomaga ona znaleźć odpowiedź na pytanie o istotę sprawiedliwości.

Druga część spektaklu to jednoaktówka, w której nie pada żadne słowo – panuje w niej tytułowa cisza. Aktorzy – Barbara Wysocka, Jacek Poniedziałek, Rafał Stachowiak i Mariusz Zaniewski – odtwarzają scenę spotkania niemieckiego zbrodniarza wojennego z dziennikarzem z Polski (35 lat po wojnie). Jej wymowa jest jednoznaczna – odpowiedzią na ludobójstwo może być tylko cisza.

PORTA DRZWI jako partner obchodów zapewniła drzwi wewnętrzne PORTA RESIST w kolorze Dąb Brązowy. Stanowiły one ważny element scenografii przedstawienia. Już ich nazwa (resist od ang. „stawiać opór”) dobrze koresponduje z charakterem Powstania Warszawskiego.

Oprócz sztuki „Cisza” elementami obchodów 79. Rocznicy Powstania są koncert, gra miejska, wystawy oraz uroczystości oficjalne. Muzeum Powstania Warszawskiego to hołd mieszkańców Warszawy dla tych, którzy w 1944 walczyli i ginęli za wolną Polskę. Otwarte 31 lipca 2004, w przeddzień 60. rocznicy wybuchu Powstania, zgromadziło dotąd ponad 30 tys. eksponatów. Placówka dokumentuje historię zrywu mieszkańców Warszawy oraz prowadzi działalność naukowo-badawczą i edukacyjną poświęconą dziejom Powstania.
PORTA konsekwentnie realizuje swoje zaangażowanie społeczne i kulturalne poprzez różnorodne działania CSR, które odzwierciedlają jej wartości. Poprzez wsparcie inicjatyw społecznych oraz udział w projektach kulturalnych, firma aktywnie buduje trwałe relacje ze społecznością. Dzięki swojemu zakorzenieniu w angażowaniu się, PORTA staje się inspirującym przykładem synergii pomiędzy biznesem a społeczeństwem.
ŹRODŁO: PORTA KMI Poland

Przeczytaj również:

Nowoczesny trend na czarną stolarkę

Czerń to ponadczasowy kolor, którzy cechuje elegancki minimalizm. Świetnie sprawdza się nie tylko w modzie, lecz również w architekturze, zwłaszcza tej nowoczesnej. Czarne mogą być więc: dach, elew…

Technik montażu i automatyki stolarki budowlanej wejdzie do oferty szkolnictwa

W ekspresowym tempie trwają prace nad wdrożeniem do techników specjalizacji „technik montażu i automatyki stolarki budowlanej” w szkołach branżowych II stopnia. Jest to kontynuacja istniejącego już…

Ciepły dom z energooszczędnymi oknami dachowymi

Energooszczędne mogą być nie tylko okna pionowe, drzwi zewnętrzne i brama garażowa, lecz również okna dachowe. Chronią one dom przed stratami ciepła, zapewniają też dopływ naturalnego światła. Dzię…