Skip to main content
Związek Polskie Okna i Drzwi

PORTA partnerem spektaklu „Cisza” w Muzeum Powstania Warszawskiego

1 sierpnia 2023 o północy w Muzeum Powstania Warszawskiego miała miejsce premiera spektaklu teatralnego „Cisza” w reżyserii Michała Zadary. Sztuka ta jest jednym z wydarzeń upamiętniających 79. rocznicę wybuchu Powstania. PORTA DRZWI, jako partner wspierający obchody, zapewniła elementy scenografii spektaklu w postaci drzwi PORTA RESIST.

„Cisza” to próba artystycznej analizy naszego doświadczenia jako spadkobierców ludobójstwa w Polsce i świadków zbrodni rosyjskich w Ukrainie. Spektakl składa się z dwóch części. Pierwsza to wypełniona słowami refleksja na temat losów niemieckich zbrodniarzy wojennych, z których większość wiodła po wojnie spokojne życie. Pomaga ona znaleźć odpowiedź na pytanie o istotę sprawiedliwości.

Druga część spektaklu to jednoaktówka, w której nie pada żadne słowo – panuje w niej tytułowa cisza. Aktorzy – Barbara Wysocka, Jacek Poniedziałek, Rafał Stachowiak i Mariusz Zaniewski – odtwarzają scenę spotkania niemieckiego zbrodniarza wojennego z dziennikarzem z Polski (35 lat po wojnie). Jej wymowa jest jednoznaczna – odpowiedzią na ludobójstwo może być tylko cisza.

PORTA DRZWI jako partner obchodów zapewniła drzwi wewnętrzne PORTA RESIST w kolorze Dąb Brązowy. Stanowiły one ważny element scenografii przedstawienia. Już ich nazwa (resist od ang. „stawiać opór”) dobrze koresponduje z charakterem Powstania Warszawskiego.

Oprócz sztuki „Cisza” elementami obchodów 79. Rocznicy Powstania są koncert, gra miejska, wystawy oraz uroczystości oficjalne. Muzeum Powstania Warszawskiego to hołd mieszkańców Warszawy dla tych, którzy w 1944 walczyli i ginęli za wolną Polskę. Otwarte 31 lipca 2004, w przeddzień 60. rocznicy wybuchu Powstania, zgromadziło dotąd ponad 30 tys. eksponatów. Placówka dokumentuje historię zrywu mieszkańców Warszawy oraz prowadzi działalność naukowo-badawczą i edukacyjną poświęconą dziejom Powstania.
PORTA konsekwentnie realizuje swoje zaangażowanie społeczne i kulturalne poprzez różnorodne działania CSR, które odzwierciedlają jej wartości. Poprzez wsparcie inicjatyw społecznych oraz udział w projektach kulturalnych, firma aktywnie buduje trwałe relacje ze społecznością. Dzięki swojemu zakorzenieniu w angażowaniu się, PORTA staje się inspirującym przykładem synergii pomiędzy biznesem a społeczeństwem.
ŹRODŁO: PORTA KMI Poland

Przeczytaj również:

Drzwi zewnętrzne i brama garażowa – zgrany duet

Jak wiadomo, pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz. Ważne więc, żeby było jak najlepsze. W przypadku budynku za pierwsze wrażenie odpowiedzialne są jego elewacja, drzwi zewnętrzne, okna oraz bra…

Związek POiD – Nowy rok z nowymi szansami dla rynku mieszkaniowego

Szykują się zmiany i nowe programy, których celem jest zapobieganie skutkom kryzysu, ale również zwiększenie popytu na budowy czy mieszkania. Znaczącym jest fakt, że zmiany uwzględniają niektóre po…

Rusza konkurs dla klas patronackich „DOBRY MONTAŻ”!

W celu wsparcia szkół, które ogłaszają nabór do klas o profilu „monter stolarki budowlanej”, Partnerzy kampanii „DOBRY MONTAŻ”, wraz ze Związkiem POiD, przygotowali specjalny konkurs, promujący zaw…