Skip to main content
Związek Polskie Okna i Drzwi

POiD – Branża stolarki budowlanej chce zmian w zapisach Warunków Technicznych

Związek Polskie Okna i Drzwi nie zwalnia tempa. W odpowiedzi na pismo ministra Roberta Krzysztofa  Nowickiego, w sprawie zapisów w Warunkach Technicznych, przygotowane zostały poprawki do nowelizacji powyższych zapisów.

Sytuacja pandemii wymusiła reorganizację pracy, ale też większą mobilizacje w przeprowadzeniu działań, które mają bezpośredni wpływ na minimalizację skutków kryzysu gospodarczego. Do takich należą prace nad nowelizacją zapisów w Warunkach  Technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Zmiany zapisów, wypracowane w ramach działalności Związku POiD, mają na celu zahamowanie wzrostu cen wyrobów stolarki otworowej,  a także  mają zapewnić możliwość płynnego i równego dla wszystkich procesu przejścia zgodności z nowymi wymaganiami, a także zapewnić przejrzystość i jednoznaczność wymogów.

Proponowane zmiany dotyczą:

  1. Wstrzymania procesu obniżania wartości współczynnika przenikania ciepła U(max) okien i drzwi wymienionych w załączniku nr 2 punkt 1.2 do rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. o 2 lata (obecnie nowe wartości U(max) mają obowiązywać od 31 grudnia 2020 r.).
  2. Doprecyzowanie informacji o rozmiarze referencyjnym w punkcie 1.2 w załączniku nr 2 „Wymagania izolacyjności cieplnej i inne wymagania związane z oszczędnością energii do rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r.”

Za zmianami w zapisach przeważają głównie kwestie ekonomiczne. Zarówno obniżanie wartości współczynnika przenikania ciepła, które stałyby się jednymi z najbardziej surowych w Europie, jak i brak doprecyzowanego wymiaru referencyjnego okien, skutkować będzie wzrostom cen wyrobów budowlanych, a tym samym wzrostem kosztów budowy. Oznacza to zahamowanie popytu na te produkty.  Rodzi się również zagrożenie w postaci  poszukiwania przez inwestorów tańszych, często niecertyfikowanych rozwiązań oraz ograniczeń ilości oraz powierzchni projektowanych okien. Spowoduje to także zmniejszenie potencjału sprzedaży na polskim rynku, a w efekcie – straty dla budżetu państwa.

Podawanie U(max) dla rozmiaru referencyjnego pozwala klientowi na łatwe porównanie różnych modeli okien.

Nowe zapisy w warunkach technicznych mają za zadanie również ujednolicenie interpretacji przepisów w czasie kontroli różnych instytucji nadzoru budowlanego. Deklarowanie przenikalności cieplnej dla rozmiaru referencyjnego podanego w zharmonizowanej normie europejskiej dla danego produktu jest korzystne dla producentów, szczególnie w odniesieniu dla okien o bardzo małych wymiarach. Przyjęcie tej zasady pozwoli także na łatwe i szybkie porównanie pod względem parametrów przenikalności cieplnej wyprodukowanych w Polsce okien z wyrobami producentów z innych krajów, gdzie stosowane są takie same regulacje.

Wnosząc o zmiany zapisów w Warunkach Technicznych mamy na uwadze kryzys, który wiele obywateli odczuwa już dzisiaj. Kolejnymi skutkami pandemii przypuszczalnie będzie spadek potencjału produkcji dóbr i usług  – część firm zamknie działalność, część zwolni dużą część załogi a część straci płynność finansową.

 W efekcie odczujemy wyraźny wzrost inflacji. W tej sytuacji, dalsze obniżanie współczynnika przepuszczalności cieplnej okien (Uw) jest decyzją nieracjonalną, ponieważ wiążę się z kolejnymi podwyżkami cen wyrobów, co jest nie tylko niekorzystne dla producentów, ale całego rynku zbytu, który już dzisiaj spowalnia z powodu światowego kryzysu – mówi Janusz Komurkiewicz, prezes Zarządu Związku Polskie Okna i Drzwi.

Stanowisko Związku POiD w kwestii zapisów w Warunkach Technicznych zostało wypracowane na podstawie opinii i dyskusji firm reprezentujących polską branżę stolarki budowlanej, zarówno producentów, dostawców komponentów, jak również firm dystrybucyjnych. Firmy te posiadają niezbędne doświadczenie, ekspertów, a także niejednokrotnie bardzo zaawansowane zaplecze techniczne pozwalające na wykonywanie precyzyjnych badań i analiz. W czasie kwarantanny korzystamy z możliwości spotkań online. Do cotygodniowych spotkań Zarządu POiD, dołączają również przedstawiciele firm członkowskich. Dzięki temu, możemy na bieżąco śledzić sytuacje w branży. To też pretekst do szerokiej dyskusji, w czasie której wypracowaliśmy m.in. optymalne rozwiązanie w sprawie wartości współczynnika przenikania ciepła oraz wymiarów referencyjnych – komentuje Paweł Wróblewski, dyrektor zarządzający w Związku Polskie Okna i Drzwi.

W zależności od stanowiska Ministerstwa Rozwoju, podejmowane będą kolejne kroki dotyczące nowelizacji Warunków Technicznych.    

 


Przeczytaj również:

Augustyn Zioło ze Związku POiD członkiem Komitetu ds. Certyfikacji ITB

To już oficjalne! Augustyn Zioło, doradca ds. szkoleniowych, technicznych i certyfikacyjnych w Związku Polskie Okna i Drzwi (POiD), został mianowany członkiem Komitetu ds. Certyfikacji Instytutu Te…

Firmy członkowskie Związku POiD podsumowują Rok

Jeszcze nigdy historia nie doświadczyła tak wysokiej dynamiki przemian w każdym obszarze naszego życia. Dotyczy to zarówno polityki, gospodarki jak również przedsiębiorczości. Wpływ na sytuacje mia…

Znamy finalistów konkursu POiD Building Awards 2021

Związek Polskie Okna i Drzwi w lutym br. roku zainicjował pierwszy  konkurs w branży stolarki budowlanej POiD Building Awards 2021, którego celem było wyłonienie najlepszych prezentacji wyrobów sto…