Skip to main content
Związek Polskie Okna i Drzwi

Poddasze idealne na lato

Początek wiosny nie rozpieszczał nas co prawda słoneczną aurą, lecz już teraz dużymi krokami zbliża się lato, a wraz z nim upalne dni. Spragnieni słońca z pewnością będziemy cieszyć się z jego obecności w naszych domach, lecz nadmiernie nagrzane, gorące pomieszczenia nie zapewnią komfortu domownikom, zwłaszcza korzystającym z użytkowego poddasza. Jak stworzyć zatem odpowiedni mikroklimat wnętrza? 

W dobie koronawirusa dom stał się nie tylko miejscem, w którym wypoczywamy, lecz także przestrzenią do pracy w trybie home office. W związku z tym, że we własnym M spędzamy teraz znacznie więcej czasu niż poprzednio, zauważamy potrzebę zmiany aranżacji i dostosowania pomieszczeń do swoich potrzeb funkcjonalnych i estetycznych. Jeśli więc już podczas zeszłego lata dokuczał nam upał, warto teraz odpowiednio przygotować się na nadchodzący słoneczny sezon i zainwestować w rozwiązania, które posłużą nam przez długie lata, zapewniając upragniony komfort cieplny.

Słońce pod automatyczną kontrolą

Fot. FAKRO

Ze względu na swoje usytuowanie, poddasze jest szczególnie narażone na działanie promieni słonecznych. „Nic nie szkodzi” – możemy pomyśleć sobie, przeglądając ofertę rozwiązań, które niwelują skutki nadmiernego nagrzewania się pomieszczeń. Nie każdy z tych wyrobów jest jednak równie skuteczny i przyjazny dla naszej kieszeni oraz środowiska. Dla przykładu, jeśli sięgniemy po klimatyzację, musimy liczyć się ze zwiększonymi rachunkami za energię elektryczną. Zaś rolety wewnętrzne, plisy czy zasłony ze specjalną powłoką zacieniają wnętrza, słabo chronią jednak przed przegrzewaniem się powietrza w domowej przestrzeni. W odróżnieniu od nich rolety zewnętrzne robią to efektywnie, lecz równocześnie odcinają dostęp naturalnego światła do wnętrz, a przecież nie na tym nam zależy.

Jak zatem uzyskać równocześnie komfort użytkowania poddasza i naturalne oświetlenie? Rozwiązaniem jest wykorzystanie markiz do okien dachowych. Absorbują one promieniowanie słoneczne już przed szybą i emitują ciepło na zewnątrz, nie dopuszczając tym samym do nagrzewania się wnętrz.

Markizy wykonane są z wytrzymałej, odpornej na działanie czynników atmosferycznych siatki, która chroni przed uciążliwym upałem i promieniowaniem UV, a zarazem umożliwia doświetlenie poddasza, zapewniając odpowiednią ilość i równomierny rozkład naturalnego światła – mówi Wojciech Chronowski, ekspert z firmy FAKRO. – Taka osłona bardzo dobrze komponuje się również pod względem estetycznym z przestrzenią dachową i jest łatwa w montażu.

Obecnie coraz bardziej doceniamy również produkty SMART, którymi możemy sterować bezkontaktowo, np. za pomocą pilota. Tak też jest w przypadku nowoczesnych markiz do okien dachowych. W zależności od naszych potrzeb i oczekiwań można postawić na wersję zasilaną energią słoneczną (nie ma wówczas potrzeby podłączania produktu do sieci elektrycznej) oraz sterowaną zdalnie w bezprzewodowym systemie Z-Wave. Markiza Solar w trybie automatycznym samoczynnie zwija się zaś lub rozwija, w zależności od stopnia nasłonecznienia, dzięki czemu zyskujemy inteligentną i ekologiczną ochronę przed słońcem, która samodzielnie dostosuje się do aktualnych warunków pogodowych.

Zdążyć przed upałem

Fot. FAKRO

Zmiany klimatyczne powodują, że aura coraz częściej bywa nieobliczalna. Nagłe zjawiska atmosferyczne przybierają na sile, a wśród nich także wzrost temperatury. Biorąc pod uwagę prognozy i poprzednie lata, możemy się więc spodziewać w okresie letnim kolejnej fali upałów. Dobrze jest się na nią zawczasu przygotować, zanim jeszcze słońce na dobre zacznie zaglądać nam przez okno. Jeśli chcemy wyposażyć okna dachowe w nowoczesne markizy, to możemy je najpierw przetestować za darmo w ramach specjalnego programu realizowanego przez firmę FAKRO od 19 kwietnia do 30 września 2021 roku.

W stworzeniu na poddaszu optymalnych warunków do wypoczynku, pracy lub zabawy pomoże także zapewnienie odpowiedniej wymiany powietrza we wnętrzu. Jeśli jest to tylko możliwe, wietrzmy więc pomieszczenia poprzez uchylanie okien szczególnie rano lub wieczorem. Doceńmy też moc roślin, które nawilżają powietrze, tworząc tym samym przyjemny, zdrowszy mikroklimat, a jednocześnie cieszą oczy domowników soczystą zielenią. Pamiętajmy również o właściwym nawodnieniu swojego organizmu, co pozwoli utrzymać koncentrację, zapobiegnie uczuciu zmęczenia oraz apatii.

Słońce to sojusznik, dostarczający nam energii – zarówno tej napędzającej nas do działania, jak i – coraz częściej – źródło ekologicznego zasilania wykorzystywanego już powszechnie dzięki panelom fotowoltaicznym. Ekspozycja na promieniowanie słoneczne to także sposób na uzyskanie naturalnej witaminy D, tak ważnej dla budowania odporności organizmu. Jednak, zwłaszcza we własnym zaciszu chcemy schronić się przed upałem, odpocząć i w pełni cieszyć się komfortem domowego ogniska. Pomoże w tym wykorzystanie nowoczesnych rozwiązań w postaci markiz do okien dachowych.

 

ŹRÓDŁO: FAKRO


Przeczytaj również:

Promocja firm członkowskich POiD w Katalogu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu

Jak informuje Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAiH), firmy członkowskie POiD mogą zgłaszać się do bezpłatnego wpisu do katalogu targowego PAiH. Do 8 kwietnia br. Polska Agencja Inwestycji i Han…

W 2022 stowarzyszenie rośnie w siłę: EPPA wita trzech nowych członków

Bruksela, Luty 2022: EPPA, europejskie stowarzyszenie branżowe dostawców systemów okiennych z PCV, powitało trzech nowych członków: dzięki Alphapro Groupe z Francji, Finstral z Włoch oraz stowarzys…

Branża stolarki dla Ukrainy – sprawdź jak można pomóc

Od początku konfliktu w Ukrainie wiele firm i osób z branży stolarki budowlanej organizuje akcje wysyłki zaopatrzenia dla Ukrainy i zbiórki darów. Pomoc w różnych formach wciąż jest potrzebna. Dlat…