Skip to main content
Związek Polskie Okna i Drzwi

Pergola i markiza – czyli jak zagwarantować sobie udany relaks w strefie przydomowego wypoczynku

Latem, kiedy za oknem mamy piękną słoneczną pogodę, chętnie spędzamy wolny czas na tarasie czy balkonie. Jako praktyczne i komfortowe dopełnienie tej strefy świetnie sprawdzą się pergole i markizy. Przy ich wyborze warto spojrzeć na rozwiązania z napędem smart, które same dostosują się do warunków pogodowych czy odtworzą zapisany przez domowników scenariusz. Dobrze dobrany sprzęt przyda się bowiem również jesienią, chroniąc przydomową przestrzeń przed deszczem.
W czasie letnich upałów marzymy tylko o tym, by skryć się w cieniu, najlepiej sącząc coś zimnego do picia. Jednak wyjście na taras czy balkon wprost pod palące słońce, może okazać się bardzo nieprzyjemne. Z pomocą przychodzą pergole i markizy ze smart napędem, które ochronią nas zarówno przed nadmiernym nasłonecznieniem, jak i przed deszczem czy wiatrem. Dzięki nim w prosty sposób zapewnimy sobie optymalne warunki do relaksu czy pracy na świeżym powietrzu.
Królowa markiza
Gdy chcemy osłonić balkon czy taras, odpowiednim wyjściem może okazać się markiza. Jest to rozwiązanie dla osób, które nie potrzebują tak dużej przestrzeni ochronionej przed wysoką temperaturą, jednak podczas chwil relaksu na zewnątrz niezmiennie oczekują upragnionego cienia i spokoju. Dzięki automatycznie rozsuwanej markizie domownicy nie muszą dostosowywać się do słońca – to markiza dopilnuje, by stopień nasłonecznienia był dostosowany się do ich potrzeb. Zabezpiecza ona również wnętrza domu przed nadmiernym nagrzaniem, co daje komfort mieszkańcom i sprawia, że nie trzeba używać klimatyzacji czy wiatraków. Dodatkowo markizę można zaprogramować tak, by zwijała się o określonych porach, utrzymując odpowiednią temperaturę na tarasie. Smart urządzenia można połączyć z czujnikiem słonecznym, który może to zrobić za nas, bez konieczności ustawiania odpowiedniego scenariusza. Co więcej, markizy mogą być też wyposażone w czujnik wiatru, dzięki któremu same zwiną się przy wietrznej pogodzie, przez co nie ulegną zniszczeniu.
Pergola do zadań specjalnych
W letnie dni taras często staje się przedłużeniem naszego salonu czy gabinetu do pracy. Aby móc komfortowo funkcjonować i oddawać się w pełni swoim obowiązkom, potrzebne są odpowiednie warunki. Pergola ze smart napędem stoi na straży komfortu poprzez możliwość dostosowania ustawienia lameli. Pozwala to na łatwe sterowanie nasłonecznieniem, a tym samym umożliwia spędzanie wolnych chwil nawet w dużym gronie gości na świeżym powietrzu, dając ochronę przed promieniami słonecznymi.
Jeśli połączymy pergolę z czujnikami pogodowymi (mogą być wbudowane lub dołączone osobno) przy pierwszych kroplach deszczu czy przy wietrze lamele się zamkną. Dzięki czujnikom pogodowym, które zaobserwują pierwsze krople deszczu, pergola natychmiast zamknie lamele. Daje to pewność pełnej ochrony mebli oraz akcesoriów znajdujących się na tarasie. Oznacza to również, że dzięki niej można cieszyć się chwilami spędzonymi na zewnątrz, bez względu na pogodę. Także wieczorami, przy letnich spotkaniach ze znajomymi pergola zadba o odpowiednie zacienienie i atmosferę. Wystarczy uruchomić, np. za pomocą asystenta głosowego wcześniej zapisany scenariusz, jak „kolacja”, a lamele pergoli zamkną się, rolety materiałowe opadną i cały taras zamieni się w zamkniętą, klimatyczną przestrzeń z muzyką i oświetleniem.
Sterowanie smart pergolą i markizą jest intuicyjne i wygodne – można to robić za pomocą pilotów i nadajników, asystenta głosowego czy smartfonu. Niektóre marki, jak Somfy, oferują również specjalne centrale do zarządzania wszystkimi inteligentnymi rozwiązaniami w domu – TaHoma switch.
– Smart rozwiązania mają jeden cel: uczynić dom miejscem, w którym możemy żyć wygodnie i energooszczędnie. Funkcjonalna przestrzeń to klucz do lepszego samopoczucia, dlatego z  myślą o letnich upałach i wczesnej jesieni warto zadbać o smart rozwiązania również na tarasie czy balkonie. Markizy i pergole z napędem to wyjątkowy komfortowy sposób na dostosowanie przestrzeni zarówno do potrzeb domowników, jak i do warunków atmosferycznych – mówi Maciej Gąszczak z Somfy Polska.
ŹRÓDŁO: Somfy Polska


Przeczytaj również:

Związek Polskie Okna i Drzwi partnerem Konferencji Technicznej miesięcznika Świat Szkła

Związek Polskie Okna i Drzwi, jako Patron Branżowy, zaprasza do udziału w Konferencji Technicznej, poświęconej najnowszym normom, technologiom i organizacji produkcji szkła budowlanego, oraz przesz…

MONTERIADA 2019 – spotkanie organizacyjne

Najnowsza odsłona MONTERIADY zbliża się dużymi krokami. Dlatego też, w dniu 25 października 2018 roku w Warszawie odbędzie się spotkanie organizacyjne poświęcone temu wydarzeniu. Do udziału w spotk…

IFS Industrial and Financial System Poland nową firmą członkowską POiD

Miło nam poinformować, że w szeregi Związku Polskie Okna i Drzwi wstąpiła firma IFS Industrial and Financial System Poland Sp.z.o.o. Firma IFS wprowadza nową generację oprogramowania w chmurze skie…