Skip to main content
Związek Polskie Okna i Drzwi

Parametry kontra cena – jak Polacy wymieniają okna?

Słabe parametry techniczne to najczęstszy powód wymiany okien – tak deklaruje 69% nabywców nowej stolarki okiennej. Jednak to nie jedyna motywacja. Polacy chętnie wymieniają stare modele na bardziej estetyczne (40%), dźwiękoszczelne (38%) i bezpieczniejsze (17%). Dokonując wyboru nowych produktów szukają okien o dobrych parametrach termicznych, z długim okresem gwarancji i od uznanych producentów. Na ostateczną decyzję zdaniem 39% respondentów kluczowy wpływ ma jednak atrakcyjna cena. To istotne, bo wciąż nie wszyscy wiedzą, że można uzyskać dofinansowanie na ten cel, a w niektórych przypadkach nawet wymienić okna za darmo.

Według badania zrealizowanego przez Centrum Analiz Branżowych dla firmy OKNOPLAST, 86% klientów indywidualnych, którzy kupili okna w 2022 roku to osoby chcące wymienić starą stolarkę na nową. Jedynie 13% to osoby dokonujące zakupu na potrzeby budowy domu. Montowanie stolarki o wysokich parametrach izolacyjności cieplnej w nowych inwestycjach stało się standardem, jednak  okna w starszych budynkach często pozostawiają wiele do życzenia pod względem parametrów termicznych. To właśnie główna przyczyna poszukiwania nowych okien dla blisko 70% Polaków. Przez okna i drzwi o niskich parametrach termoizolacyjności i szczelności z domu może uciekać nawet 25% ciepła, co automatycznie przekłada się na wyższe koszty ogrzewania pomieszczeń.

Co wpływa na wybory Polaków?

W czasach rosnących kosztów energii, parametry termiczne to drugi zaraz po cenie najważniejszy czynnik, mający wpływ na ostateczny wybór nowych okien. 37% respondentów uznało ten czynnik za kluczowy, a kolejne 54% za raczej istotny w procesie decyzyjnym. By móc cieszyć się wysoką termoizolacyjnością stolarki otworowej, poza samym produktem niezbędny jest jej właściwy montaż. Dlatego 31% klientów ofertę montażu uznaje za równie ważny aspekt.

Co ciekawe, nie zawsze sami weryfikujemy deklarowane przez producentów informacje. Dla blisko 1/3 kupujących decydującym czynnikiem mającym wpływ na ich wybory zakupowe, była jedynie dobra opinia o jakości okien danego producenta, a dla 27% pozytywna ocena wybranego punktu sprzedaży.

„Nowe okna wybieramy raz, góra dwa razy w życiu przez co ciężko jest stać się ekspertem w temacie. Dodatkowo technologia tworzenia okien na przestrzeni 25 lat zmieniła się nie do poznania i dziś w oknach stosuje się nowoczesne rozwiązania, które znacznie wydłużają ich żywotność oraz poprawiają najważniejsze parametry. Dlatego chcąc wybrać jak najlepiej, Polacy nie tylko poszukują informacji w internecie, ale przede wszystkim posiłkują się opiniami fachowców: sprzedawców, montażystów czy ekip remontowych.” – komentuje Tomasz Radecki, Dyrektor Handlowy Grupy OKNOPLAST.

Niezmiennie od lat najważniejszym czynnikiem mającym wpływ na wybór okien jest jednak kwestia kosztów. Atrakcyjna lub promocyjna cena jest kluczowa dla 39% Polaków (o 7pp. mniej niż w badaniu dwa lata temu), a kolejne 53% wskazuje ją jako raczej istotną przy podejmowaniu decyzji.

Zakup nowych okien to decyzja na lata, dlatego tak ważne jest, by wybrać odpowiedniego partnera, który nie tylko dobierze produkt spełniający nasze potrzeby, ale również podpowie, z jakich dodatkowych możliwości przy zakupie możemy skorzystać. Dotyczy to nie tylko gwarancji, ubezpieczenia, lecz także różnych możliwości obniżenia kosztów wymiany, czy to poprzez stosowanie ulg w rozliczeniach rocznych, czy skorzystania z możliwości dofinansowania inwestycji. Dlatego tak duży nacisk kładziemy na to, by przedstawiciele OKNOPLAST byli nie tylko specjalistami od okien, ale by towarzyszyli klientom na każdym etapie procesu dokonywania ich wymiany. Od analizy potrzeb aż do bezbłędnie wypełnionego wniosku o dofinansowanie np. w programie Czyste Powietrze.” – dodaje.

Obniżenie kosztów wymiany

Wymiana okien na pierwszy rzut oka wydaje się dość kosztownym przedsięwzięciem, jednak w dłuższej perspektywie zwykle bardzo się opłaca. Zwłaszcza dzisiaj, gdy funkcjonuje kilka mechanizmów dopłat do wymiany okien dedykowanych właścicielom domów i mieszkań Jeszcze większe korzyści finansowe zyskamy korzystając z ulgi termomodernizacyjnej w trakcie składania rocznego rozliczenia podatkowego. Badania wykazały jednak, że ponad połowa klientów kupujących w ubiegłym roku okna, nie słyszała o możliwości uzyskania dotacji na ich wymianę.

Szczególnie warto zapoznać się z zasadami programu Czyste Powietrze, w ramach którego od 2023 roku możliwe jest uzyskane dotacji w wysokości 40%, 70% a nawet 100% poniesionych kosztów. O wsparcie może wnioskować właściciel lub współwłaściciel budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub wydzielonego w takim budynku lokalu mieszkalnego z wyodrębnioną księgą wieczystą. Dostępne są różne rodzaje wsparcia: dotacje, dotacje z prefinansowaniem oraz dotacje z przeznaczeniem na częściową spłatę kredytu bankowego przeznaczonego na zakup okien.  Poza kryteriami dochodowymi, które należy spełniać, by móc uzyskać dofinansowanie, niezbędny jest wybór odpowiednich okien, które będą realizowały warunki programu. Współczynnik przenikania ciepła U takich okien nie może być większy niż 0,9W (m²K). Po zakupie i montażu okien, konieczne jest wypełnienie i zgłoszenie wniosku o dofinansowanie dostępnego na portalu ePuap, który powinien zawierać dokumentację potwierdzającą zakup i montaż okien. Nabywca nowych okien może to zrobić samodzielnie, jednak wielu klientów woli w tej kwestii skorzystać z fachowej pomocy sprzedawcy z salonu, który poprowadzi przez cały proces pozyskania dotacji.

ŹRÓDŁO: OKNOPLAST


Przeczytaj również:

Jak wybrać drzwi do pomieszczeń gospodarczych

Nieodłącznym elementem nowoczesnego domu są pomieszczenia gospodarcze, gdyż podnoszą znacząco jego funkcjonalność, a co za tym idzie komfort życia domowników. Garaż, kotłownia, piwnica, spiżarnia c…

Żaluzje drewniane – funkcjonalne i estetyczne

Żaluzje drewniane cieszą się dużą popularnością. Stanowią bowiem piękną ozdobę zarówno klasycznych, jak i nowoczesnych wnętrz. Co więcej, każdy może zaaranżować je w dowolny sposób, wybierając międ…

Nowa odsłona portalu Trade.gov.pl

Ministerstwo Rozwoju i Technologii informuje, że została uruchomiona nowa odsłona portalu Trade.gov.pl. Poprzednia wersja portalu z utworzonymi profilami użytkowników będzie dostępna tylko do 27 li…