Skip to main content
Związek Polskie Okna i Drzwi

Osłony okienne – czy są lepsze niż klimatyzator?

Czy można kochać i nienawidzić jednocześnie najbardziej słoneczną porę roku? Otóż w wielu z nas wzbudza ona skrajne emocje. Marzymy o wakacjach, a jednocześnie narzekamy, że w domu jest nieznośnie gorąco. Są jednak skuteczne i ekologiczne sposoby na to, aby w naszym M panował komfortowy mikroklimat nawet podczas najbardziej upalnych dni.

Obecnie coraz więcej czasu spędzamy w swoich domach, które niemal z dnia na dzień zaczęły pełnić dodatkowo funkcję biurową. Dziś w nich również pracujemy na pełen etat. Latem może okazać się to jednak uciążliwe. Dlaczego? Podczas upalnych dni nasze mieszkania mogą nadmiernie się nagrzewać, co z kolei wpływa na obniżenie komfortu życia. W dusznym pomieszczeniach spada także efektywność pracy i zdolność do koncentracji.

Jak się ochłodzić?

Fot. FAKRO

Ochłodzić możemy się na co najmniej kilka sposobów, ale wiele z tych metod jest krótkotrwałych. Chłodna kąpiel, zimne okłady, picie wody z cytryną i lodem czy spożywanie lodów to z pewnością przyjemne aktywności, ale niewystarczające w walce z upałem osłabiającym nasz organizm. Konieczne jest zastosowanie rozwiązań systemowych. W pierwszej chwili myślimy zazwyczaj o klimatyzacji, która w biurze mogła nam się jawić jako „lek” na upalne lato, ale… wypada chyba powiedzieć, że: nie wszystko złoto, co się świeci lub to, co „słodkie” nie jest zazwyczaj zdrowe! Ten produkt, pomimo niekwestionowanej skuteczności, ma bowiem swoje wady.

Przede wszystkim wysusza powietrze, a więc także śluzówki w naszym ciele, przez co nietrudno o infekcję gardła czy zapalenie spojówek. Co więcej, wymaga regularnych przeglądów i konserwacji, w innym wypadku może ulec zagrzybieniu. Dodatkowo zbyt intensywne jej eksploatowanie skutkuje zazwyczaj przeziębieniem, może powodować też dolegliwości reumatyczne lub migrenowe bóle głowy. A co najważniejsze, z używaniem klimatyzacji wiążą się dość wysokie koszty, co szybko odczujemy, płacąc znacznie większe rachunki za prąd. Większe zużycie energii, która zazwyczaj pochodzi ze źródeł kopalnych, nie wpływa też korzystnie na nasze otoczenie – przyrodę, którą i tak wykorzystujemy do granic możliwości. Zanieczyszczenie powietrza jest zmorą obecnych czasów, a to ludzka aktywność wpływa na jego jakość.

Alternatywa dla klimatyzacji 

Czy jest dostępne na rynku rozwiązanie równie skuteczne co klimatyzacja, a przy tym ekologiczne? Zdecydowanie tak! W roli ochrony przeciw nadmiernemu nagrzewaniu się pomieszczeń bardzo dobrze sprawdzają się osłony zewnętrzne – zaskoczeni? Najbardziej popularne są rolety zewnętrzne, ale w dobie home office będą mało użyteczne, gdyż całkowicie zaciemniają wnętrza, a do pracy potrzebujemy przecież naturalnego światła, które jest najlepsze dla ludzkich oczu. Korzystanie ze sztucznego oświetlenia w dzień nie idzie ponadto w parze z energooszczędnością, skoro możemy postawić na potencjał słońca. Dlatego warto zwrócić uwagę na markizy, wykonane z wytrzymałej na czynniki atmosferyczne siatki.

Fot. FAKRO

To nowoczesne rozwiązanie, które nie ogranicza widoczności na zewnątrz, zapewniając przy tym prywatność. Przy ich użyciu nie musimy włączać światła. Takie produkty znajdziemy chociażby w ofercie polskiej firmy FAKRO.

Markizy VMZ pasują do różnych typów okien pionowych i drzwi tarasowych oraz balkonowych. Są dostępne w dwóch wersjach: elektrycznej i manualnej. Mogą być również zasilane energią słoneczną – model VMZ Solar. Bez problemu zintegrujemy je także z systemem inteligentnego domu FAKRO smartHome – mówi Wojciech Chronowski, ekspert z firmy FAKRO. Markizy mają wiele zalet. – Znacząco podnoszą komfort przebywania w budynku podczas upalnych dni, gdyż chronią wnętrza przed nadmiernym nagrzewanie do 8 razy skuteczniejszej niż powszechnie stosowane rolety wewnętrzne. Absorbują promienie słoneczne już przed szybą i emitują ciepło na zewnątrz – w tym ich siła. To w praktyce powoduje spadek temperatury wewnętrznej nawet o 10°C.

Dodatkowo pozwalają na równomierny rozkład natężenia światła, zapewniając naszym oczom wizualny komfort i chroniąc je przed szkodliwym oddziaływaniem refleksów, szczególnie przy pracy z komputerem. Produkt występuje w szerokiej gamie kolorów, a więc bez problemu dopasujemy go do stylistyki elewacji.

Zimą marzymy o lecie, a latem lubimy narzekać na upał. A wystarczy poszukać skutecznych i energooszczędnych sposobów, aby w pełni polubić każdą z tych pór roku. Jeśli upał daje nam się zatem we znaki: w dzień ogranicza aktywność zawodową, a nocą nie pozwala na spokojny sen, warto pomyśleć o montażu nowoczesnych osłon zewnętrznych. Dzięki temu w naszym domu zapanuje zdrowy mikroklimat i będzie można odstawić wentylator na dobre do schowka.

 

ŹRÓDŁO: FAKRO


Przeczytaj również:

Dostępna jest już klasyfikacja najlepszych marek materiałów budowlanych 2019!

13 czerwca ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku ogłosiło wyniki Rankingu Budowlana Marka Roku 2019 Ranking Budowlana Marka Roku to klasyfikacja materiałów budowlanych produkowanych w Polsce. …

Raport „Rynek stolarki okiennej i drzwiowej w Polsce. Wielkość i prognozy rynku”

Związek POiD udostępnia najnowszą edycje rocznego raportu „Rynek stolarki okiennej i drzwiowej w Polsce. Wielkość i prognozy rynku” realizowany przez ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku.   Członkow…

Skutki rekordowych cen drewna w Polsce będą opłakane

Organizacje branżowe i przedsiębiorcy biją na alarm z powodu cen surowca drzewnego, które jest obecnie najdroższe w historii. Na wzroście jego cen straci cała gospodarka. Odczuje to jednak w pierws…