Skip to main content
Związek Polskie Okna i Drzwi

Okna tarasowe HS – bez barier przez całe życie

Dom to miejsce, w którym wszyscy mieszkańcy powinni czuć się swobodnie, bezpiecznie i komfortowo. Nie bez znaczenia jest więc przygotowanie tej przestrzeni w taki sposób, aby była przyjazna zarówno dla niemowlaka, juniora, osoby w kwiecie wieku, seniora, a nawet dla naszych czworonożnych przyjaciół. Jednym ze znaczących elementów ułatwiających życie użytkownikom – niezależnie od ich wieku oraz stopnia sprawności – są okna tarasowe HS, bogate w rozwiązania idealnie wpisujące się w ideę budownictwa bez barier architektonicznych.

Próg, którego nie ma

Czy zwykły próg w drzwiach tarasowych może stanowić przeszkodę dla osób mniej sprawnych ruchowo lub dla dzieci? Odpowiedź brzmi: „Tak”. Na szczęście na rynku istnieją takie drzwi tarasowe, w których zlikwidowano uciążliwe i niebezpieczne progi. W drzwiach tarasowych podnoszono-przesuwnych zastosowano wyjątkowe rozwiązanie – próg zlicowany z podłogą. W praktyce jedynym elementem oddzielającym przestrzeń mieszkalną od tarasu jest zaledwie kilkumilimetrowa, niemal niewyczuwalna szyna jezdna, po której porusza się skrzydło okna HS. A to oznacza, że domownicy chcąc dostać się, np. z salonu na taras, mogą to zrobić z łatwością. Próg na zero tworzy bowiem wraz z podłogą jedną płaszczyznę. W związku z tym nawet przejazd przez niego przez osoby poruszające się na wózkach, czy też przejście przy pomocy balkonika nie nastręczy żadnych trudności i nie stworzy zagrożenia upadkiem. Próg zlicowany z podłogą to rozwiązanie, które spodoba się także rodzicom niemowlaków, wyjeżdżającym wózkami na taras, np. w celu werandowania. Rozwiązanie to jest też bezpieczne dla większych dzieci – ogranicza możliwość potknięcia się w ferworze zabawy, gwarantując im bezpieczeństwo, a ich rodzicom spokój.

Próg bez barier do drzwi podnoszono-przesuwnych. Fot. G-U Polska

Napęd i panel sterowania – dziecinnie prosta obsługa drzwi tarasowych

Przeszklenia w rozmiarze XXL mają pokaźne gabaryty, więc ich obsługa może sprawiać trudności osobom o ograniczonych możliwościach ruchowych. Istnieją jednak udogodnienia pozwalające na ich zdalne otwieranie i zamykanie, co wpisuje się w trend budownictwa bez barier, przyjaznego dla wszystkich domowników. Takim praktycznym rozwiązaniem jest wyposażenie drzwi tarasowych HS w napęd. Użytkownicy mogą wybierać pomiędzy napędem klasycznym HS Master lub najnowszym rozwiązaniem G-U – napędem HS ePOWER, który zadowoli zwolenników minimalizmu. Jest całkowicie ukryty w ramie okna, w którym nie ma klamki, lecz wygodny w obsłudze panel dotykowy. Korzyści płynące z automatyzacji to możliwość bezproblemowego otwierania drzwi tarasowych przy pomocy panelu dotykowego lub pilota (w opcji podstawowej) albo (po połączeniu z modułem sterującym oraz z centralą zarządzającą) – zdalnie, za pośrednictwem telefonu, tabletu, laptopa, a nawet… głosu. Dzięki takim rozwiązaniom można zdalnie wypuścić psa do ogrodu, a następnie wpuścić go z powrotem do domu nawet, gdy przebywamy poza miejscem zamieszkania albo przewietrzyć salon na odległość. Przy pomocy telefonu można również skontrolować na odległość czy drzwi tarasowe są zamknięte, czy otwarte. Zwiększy to nasze poczucie bezpieczeństwa i zapobiegnie ewentualnym wizytom nieproszonych gości w przypadku, gdy wychodząc z domu zapomnimy zamknąć drzwi tarasowe. Zawsze, gdy dysponujemy dostępem do Internetu, możemy to zrobić zdalnie. I po kłopocie!

Co ważne zdalna obsługa drzwi tarasowych sprawia, że stają one otworem dla osób o ograniczonych możliwościach ruchowych – łatwiej jest bowiem otworzyć drzwi za pomocą telefonu czy pilota niż klamki, choć i tu można znaleźć rozwiązania wpisujące się w ideę budownictwa bez barier.

Napęd HS ePOWER. G-U Polska

Magiczna klamka

Przykładem jest wydłużona klamka, którą można zastosować jako wspomaganie drzwi tarasowych obsługiwanych ręcznie. Wydłużona klamka (np. Rondo) ma pochwyt o długości 40 cm, a to oznacza, że drzwi tarasowe wyposażone w takie rozwiązanie można otworzyć bez problemu, nawet siedząc na wózku. Dzięki niej z otwarciem drzwi tarasowych i wyjściem na zewnątrz poradzą sobie także dzieci oraz inne osoby, które dysponują mniejszą siłą.

Wydłużona klamka Rondo. Fot. G-U Polska

Rozwiązania nietworzące barier lub je likwidujące nie dotyczą tylko osób o ograniczonych możliwościach poruszania się, ale nas wszystkich i na każdym etapie życia. W dzieciństwie, kiedy każdy próg może być potencjalnym zagrożeniem i doprowadzić do upadku podczas zabawy, w życiu dorosłym, kiedy cenimy komfort i możliwość zdalnego kontrolowania przestrzeni mieszkalnej, i w wieku senioralnym, gdy wygoda i bezpieczeństwo stają się równie istotne.

Planując budowę domu, warto więc myśleć perspektywicznie, stawiając na rozwiązania bez barier, które okazują się przydatne na każdym etapie życia.

ŹRÓDŁO: G-U Polska


Przeczytaj również:

Ostatnie miejsca na szkolenie „Akustyka w stolarce okiennej i drzwiowej”

Izolacyjność akustyczna chroni mieszkańców budynków przed szkodliwym dla zdrowia działaniem niepożądanego hałasu. Ponieważ najczęściej stolarka okienna ma dużo niższe parametry akustyczne, niż inne…

Związek Polskie Okna i Drzwi zaprasza na konferencje prasową online

Związek Polskie Okna i Drzwi od 2014 roku prowadzi ogólnopolską kampanię edukacyjną DOBRY MONTAŻ. Ma ona na celu budowanie świadomości inwestorów indywidualnych, jak powinna przebiegać prawidłowa i…