Skip to main content
Związek Polskie Okna i Drzwi

Okna, które zapewniają zdrowy mikroklimat domowych wnętrz

Naturalne światło jest niezbędne dla naszego samopoczucia i zdrowia. Odpowiednio dobrane okna i drzwi tarasowe pozwalają wpuścić do wnętrz maksymalną dawkę światła słonecznego i widoki natury, a także poprawić jakość powietrza, którym w nich oddychamy.
Naturalne oświetlenie, widok na zewnątrz i świeże powietrze to trzy podstawowe elementy, które współtworzą zdrowy mikroklimat domowych wnętrz. Światło dzienne reguluje dobowy cykl ludzkiego organizmu i stymuluje nas do działania, a zmiany w jego natężeniu w ciągu dnia wpływają na prawidłową regulację wydzielania tzw. hormonów szczęścia. Emitowane przez słońce promienie UVB pozwalają natomiast na syntezę witaminy D3, która zwiększa naturalną odporność. Naturalne światło jest przede wszystkim jednak najkorzystniejsze dla wzroku, tak samo jak niezakłócony widok przez okno, który dodatkowo działa odprężająco i koi zmysły. Świeże powietrze natomiast poprawia koncentrację, kondycję płuc i regulację ciśnienia krwi. Nowoczesne, okna z PVC-U serii Schüco LivIng pozwolą cieszyć się naturalnym światłem o każdej porze dnia, zapewniają lepsze perspektywy na otoczenie i umożliwiają efektywne wietrzenie pomieszczeń. Natomiast wielkoformatowe drzwi podnoszono-przesuwne LivIngSlide zapewnią ponadto szerokie i komfortowe wyjście na wypełniony słońcem ogród, taras lub balkon.

Okna w dużym rozmiarze – na co zwrócić uwagę

Dom jednorodzinny z wielkoformatowymi oknami i drzwiami podnoszono-przesuwnymi Schüco Fot. Schüco

Okna o większych wymiarach niż standardowo już na dobre zagościły w projektach nowoczesnych budynków. Znaczenie ma jednak nie tylko sam rozmiar stolarki, lecz również szerokość profili. Im są węższe, tym proporcjonalnie większa powierzchnia przeszkleń i szersze perspektywy na otoczenie. Tego typu okna muszą jednak być stabilne, odpowiednio wzmocnione i zamontowane, aby wraz z upływem czasu nie straciły swoich właściwości związanych ze szczelnością, ochroną cieplną czy akustyką.
W energooszczędnych oknach z PVC-U Schüco LivIng zastosowano solidne stalowe wzmocnienia oraz uszczelki z wysokiej jakości EPDM, które zachowują elastyczność i szczelność przez cały okres eksploatacji. Dzięki temu na długo zachowują deklarowaną izolacyjność cieplną, która może osiągać nawet standard pasywny Uw ≤ 0,8 W/m2K – mówi Andrzej Polijaniuk, Dyrektor ds. Marketingu i Produktu w Schüco International Polska.

Aby wpuścić optymalną dawkę światła w głąb pomieszczeń, można zastosować pionowe okna, które w systemie LivIng mogą osiągać wysokość nawet do 2,8 m. Stosowana w nich wklejana szyba dodatkowo usztywnia konstrukcję, gwarantując jej maksymalną stabilność. Nowoczesny wygląd smukłych ram zapewni klasyczny lub zaokrąglony profil w modnej, antracytowej kolorystyce. Wysokie okna sięgające niemal od podłogi do sufitu mogą być ponadto wyposażone w transparentne szklane balustrady zintegrowane ze stolarką, które nie zaburzają widoku i zapewniają modny, minimalistyczny efekt na elewacji. W celu zapewnienia stałej i efektywnej wymiany powietrza okna mogą być wyposażone w regulujące jego dopływ nawiewniki ciśnieniowe VentoAir lub system VentoPlus z higrostatem, który uruchamia wentylację w razie wykrycia zbyt wysokiej wilgotności w pomieszczeniach. Dzięki temu w razie pogorszenia pogody można zamknąć okna i nadal cieszyć się dostępem do świeżego powietrza.

Swobodne wyjście do ogrodu

Salon z dużymi drzwiami podnoszono-przesuwnymi Schüco LivIngSlide Fot. Schüco

Duże okna to podstawa, jednak modny efekt przenikania się domowego salonu z naturalnym otoczeniem można uzyskać, uwzględniając w projekcie tak obecnie modne, wielkoformatowe drzwi tarasowe. Im większe są ich skrzydła i im więcej dają możliwości indywidualnego dostosowania, tym lepiej. Drzwi podnoszono-przesuwne Schüco LivIngSlide mogą osiągać imponujące wymiary nawet do 6,5 szerokości i 2,8 m wysokości, przy czym w ramie można umieścić aż do czterech skrzydeł w sześciu różnych konfiguracjach, np. dwa pola stałe i dwa przesuwne. Imponujący efekt transparentności zapewni ponadto nowa wersja z ekstremalnie wąskimi ramami w polu stałym o szerokości zaledwie 72 mm. Nowoczesne mechanizmy przesuwne wyposażone w systemowe mechanizmy wspomagające przesuwanie i zamykanie skrzydeł pozwalają na łatwą obsługę nawet bardzo ciężkich elementów o wadze do 400 kg, a płaski próg eliminuje ryzyko potknięcia. Dzięki temu z drzwi mogą bezpiecznie i bez problemu korzystać dzieci czy osoby starsze. Warto jednak pamiętać, że aby tego typu stolarka nie generowała nadmiernych strat ciepła w sezonie jesienno-zimowym, powinna odpowiadać tak samo restrykcyjnym wymaganiom energooszczędności, jak okna. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom konstrukcyjnym i uszczelkom EPDM drzwi LivIngSlide z typową ciepłą szybą dwukomorową mogą osiągać współczynnik Uw = 0,8 W/m2K. Technologia uszczelnień zapewnia efektywną ochronę cieplną także newralgicznych strefach naroży, co eliminuje ryzyko kondensacji pary wodnej na szybach w chłodniejsze dni.

Więcej informacji o produktach firmy Schüco znajdą Państwo na stronie:
www.schueco.pl


Przeczytaj również:

Wesołych Świąt i szczęśliwego Nowego Roku

Z okazji zbliżającego się Bożego Narodzenia pragniemy złożyć Państwu serdeczne życzenia, aby nadchodzący okres Świąt upłynął w serdecznej, rodzinnej atmosferze. Dziękujemy za cały rok owocnej współ…

Zakładowa Kontrola Produkcji POiD – gwarancja jakości!

Czy zależy Ci na jakości oferowanych wyrobów? A może prowadzisz własny zakład produkcyjny i chcesz zapewnić zgodność swoich produktów z najwyższymi standardami? Jeśli tak, to mamy dla Ciebie idealn…

Szkolenie Związku POiD dla zespołów serwisowo-montażowych stolarki budowlanej

Związek Polskie Okna i Drzwi zaprasza do udziału w szkoleniu pt. „ Prawidłowe zasady montażu stolarki okiennej i drzwiowej. Naprawa i renowacja stolarki budowlanej”. W związku z tym, iż poprzednie …