Skip to main content
Związek Polskie Okna i Drzwi

Okna jak z drewna

Orzech, daglezja, mahoń czy może dąb? A jeśli ten ostatni to naturalny, vintage, złoty czy bagienny? Oferta okien PVC ubranych w drewnopodobne folie jeszcze nigdy nie była tak różnorodna. Jakie wzory są dziś najpopularniejsze? I dlaczego zainteresowanie nimi wciąż rośnie?

Slow life, równowaga między pracą i rozrywką, harmonia i spokój… – to słowa wytrychy do coraz popularniejszego trendu zakładającego powrót do stylu życia bliższego naturze. Jednym z jego elementów jest widoczna w budownictwie i wyposażeniu wnętrz tendencja do wyboru produktów naturalnych lub do nich zbliżonych. Inwestorzy budując wymarzone domy coraz chętniej sięgają po neutralne kolory ziemi, wzory inspirowane naturalnymi surowcami, a także wyraźne faktury powierzchni. Wszystko po to, by móc efektywniej odpocząć po dniu pracy, rozluźnić się i poczuć bezpiecznie w zaciszu własnych czterech ścian.

Trend ten dotyczy nie tylko elementów wystroju, ale również materiałów budowlanych, w tym okien i drzwi. Stąd też rosnąca popularność stolarki w drewnopodobnych foliach, a także rozwiązań pozwalających jeszcze bardziej upodobnić wykonane z tworzywa okna do drewna.

Jedną z takich innowacji jest połączenie profili w skrzydle i ramie pod kątem prostym, które zastosowaliśmy w oknach Wood Look. Zarówno po stronie zewnętrznej jak i wewnętrznej, profile są połączone w taki sposób, by wyglądały maksymalnie naturalnie, podobnie jak folia, która je pokrywa. Dzięki temu, zachowując wszelkie walory stolarki PVC – wysoki poziom izolacji termicznej i akustycznej, odporność na wiatr i deszcz itp. udało nam się uzyskać efekt bardzo elegancki, do złudzenia przypominający drewno. – wyjaśnia Ryszard Maczyński z firmy MS więcej niż OKNA.

Najpopularniejsze wzory

Jakie wzory cieszą się obecnie największym zainteresowaniem inwestorów? Jak wynika z doświadczeń specjalistów z MS więcej niż OKNA, mówić tu trzeba o dwóch tendencjach.

Pierwsza z nich, nieco starsza, wskazuje na folie ciemne i wykończone z połyskiem – poprzetykany czerwonymi refleksami Mahoń, ciemnoczekoladowy Dąb Bagienny czy ciepły Orzech lub Winchester. Wybierane do klasycznych rezydencji i komfortowych domów jednorodzinnych świetnie pasują do jasnej elewacji, a także do ciemnego dachu i dekoracyjnego parkanu. To wybór bardzo szykowny, wyszukany i ponadczasowy.

Drugi trend, wybierany jest zazwyczaj przez młodszych inwestorów, którzy chcą by ich domy miały mniej formalny i dystyngowany charakter. Grupa ta wybiera folie zdecydowanie jaśniejsze, o wyraźnie zaznaczonym usłojeniu, matowe lub o wyczuwanej pod palcami strukturze powierzchni, która czyni dekor jeszcze bardziej autentycznym. Folie Dąb Naturalny, Dąb Vintage, Turner Oak i Sheffield Oak Light a także Alpine, Letnia Daglezja czy Bergkiefer to propozycje do domów przytulnych i zarazem otwartych na gości. Świetnie wyglądają zestawione z naturalnym drewnem, a także kamieniem i cegłą – również na elewacji.

Okna Wood Look podobnie jak wszystkie propozycje MS więcej niż OKNA oferują znakomite parametry użytkowe. Produkowane są z niemieckich 6-komorowych profili SALAMANDER o szerokości 82 mm. W wersji z ramką THERMOBAR współczynnik przenikania ciepła Uw=0,71 W/m2K! Okna Wood Look świetnie tłumią hałasy (Rw=35 dB w standardzie) i wyposażone są w pakiet komfortowych, niezawodnych okuć MACO Multi-Matic (w tym zaczepy antywłamaniowe i klamkę METZ z mechanizmem Secustik zabezpieczającym przed otwarciem okna z zewnątrz). Fot. MS więcej niż OKNA

Co ważne, stolarka MS więcej niż OKNA może mieć inny kolor od strony zewnętrznej i inny od strony wewnętrznej. Dzięki temu, możemy okna wkomponować w elewację budynku i jego bezpośrednie otoczenie, a jednocześnie – w środku domu – utrzymać je w innym stylu i dopasować do parkietu, mebli i innych elementów wyposażenia. Zestawiać tak można nawet folie z zupełnie innych bajek – np. antracytową a nawet czarną z bardzo jasnym wzorem drewna lub bielą.

www.ms.pl


Przeczytaj również:

Monter stolarki budowlanej – wspieraj zawód z przyszłością!

Dzięki staraniom Związku POiD, firm i instytucji z branży budowlanej, od roku szkolnego 2018/2019 możliwe będzie kształcenie w zawodzie „monter stolarki budowlanej”. Chęć naboru uczniów w tej profe…

Rośnie jakość wyrobów budowlanych

Jak podaje Główny Urząd Nadzoru Budowlanego, zmniejsza się ilość nakazu działań naprawczych, względem kontrolowanych wyrobów budowlanych. Branża budowlana to z pewnością jedna z najważniejszych sił…

Dobry montaż okna w strefie docieplenia

Montaż okna powinien być szczelny i jednocześnie jak najprostszy do wykonania. Ograniczenie strat ciepła oraz szybkie przeprowadzenie prac zapewnia montaż w strefie docieplenia z wykorzystaniem cie…