Skip to main content
Związek Polskie Okna i Drzwi

Okna i drzwi tarasowe dopasowane do stylu domu

Jednym z istotnych elementów kształtujących estetykę domu są okna i drzwi tarasowe. Zależnie od przyjętej konwencji mogą one podkreślić nowoczesną stylistykę lub zaakcentować klasyczny charakter budynku i wnętrz. Przybliżamy, w jaki sposób uzyskać spójny efekt wizualny.

Wpływ na wygląd elewacji i klimat pomieszczeń ma wielkość oraz kształt przeszkleń, a także wzornictwo i kolor ram. Szeroki wybór rozwiązań ułatwia idealne dopasowanie stolarki do konkretnego projektu.

 „Wysokiej jakości stolarka z PVC daje duże możliwości projektowe. Okna i drzwi tarasowe mogą zostać wykonane w rozmaitych rozmiarach i kształtach. Dostępna jest również bogata paleta kolorystyczna oraz różnorodne wykończenie ram. Przy wyborze stolarki warto zwrócić uwagę zarówno na walory estetyczne, jak i na konstrukcję profili. Jest to szczególnie istotne w przypadku tak popularnych obecnie dużych przeszkleń. Profile powinny być odpowiednio wzmocnione. Zapewnia to stabilność przeszklenia oraz większą odporność na działanie czynników zewnętrznych, co przekłada się na lepszą szczelność i komfort użytkowania” – mówi Marcin Tomczyński, Pełnomocnik Zarządu ds. Montażu i Rozwoju Produktu Vetrex.

Wielkoformatowe okna i drzwi tarasowe Vetrex. Fot. Vetrex
Wielkoformatowe okna i drzwi tarasowe Vetrex. Fot. Vetrex

Okna do domu nowoczesnego

Elementem wyróżniającym nowoczesne projekty architektoniczne są duże przeszklenia. Dzięki nim bryła budynku nabiera lekkości, a wnętrza są lepiej doświetlone i sprawiają wrażenie przestronniejszych. Efekt szklanych ścian można uzyskać montując okna oraz przesuwne drzwi tarasowe rozciągające się prawie na całą wysokość kondygnacji.

Okna stałe Vetrex. Fot. Vetrex
Okna stałe Vetrex. Fot. Vetrex

W przypadku okien fasadowych szerokie możliwości projektowe dają przeszklenia nieotwierane, tzw. fixy. Pozwalają one uzyskać dużą, jednolitą taflę szkła. Np. okna stałe Vetrex mogą mieć do 3 m szerokości i 2,7 m wysokości, przy założeniu maksymalnej wagi szklenia do około 350 kg. W oknach rozwiernych maksymalne wymiary pojedynczego skrzydła wynoszą 1 m szerokości i 2,5 m wysokości. Tego typu modele można montować w wersji jedno- lub dwuskrzydłowej oraz łączyć ze sobą i z przeszkleniami stałymi, uzyskując konstrukcje o większych rozmiarach.

Drzwi tarasowe podnoszono-przesuwne Vetrex Slide. Fot. Vetrex
Drzwi tarasowe podnoszono-przesuwne Vetrex Slide. Fot. Vetrex

Spośród systemów przesuwnych w największych rozmiarach można wykonać modele podnoszono-przesuwne. Np. maksymalne wymiary drzwi tarasowych Vetrex Slide dochodzą do 6,5 m szerokości i 2,7 m wysokości. Modele przesuwne, takie jak Vetrex SLIDE’UP, umożliwiają wykonanie konstrukcji również w podziale niesymetrycznym. Drzwi w tym systemie mogą mieć do 4 m szerokości i 2,5 m wysokości.

Wielkoformatowe okna i drzwi tarasowe Vetrex. Fot. Vetrex
Wielkoformatowe okna i drzwi tarasowe Vetrex. Fot. Vetrex

Nowoczesne domy są utrzymane w minimalistycznej stylistyce. Najlepiej współgrają z nimi okna, których ramy mają proste linie o wyraźnie zarysowanych krawędziach oraz gładką powierzchnię. Ważna jest również szerokość profili. Dąży się do tego, by były one jak najwęższe. Dzięki temu lepiej komponują się z estetyką budynku i pozwalają zwiększyć rozmiar szyb. Przykładowo w modelu Vetrex LUM’UP skrzydło ma wysokość zaledwie 68 mm, a złożenie ruchomego słupka wynosi 108 mm. W przypadku przeszkleń narożnych bez słupka, tzw. Glass Corner, wyeliminowano szeroki łącznik kątowy. Krawędzie szyb zostały tu połączone za pomocą specjalnego silikonu odpornego na warunki atmosferyczne. Dopełnieniem minimalistycznego stylu okien są ukryte zawiasy. Montuje się je pod przylgą skrzydła, by były niewidoczne. Natomiast technologia V-Perfect pozwala uzyskać perfekcyjne wykończenie naroży z niemal niewidocznym połączeniem profili.

Do elewacji w chłodnych tonacjach, które dominują w nowoczesnych domach, pasują okna w rozmaitych odcieniach szarości oraz w kolorach jasnego drewna. W przypadku okien z PVC do wyboru jest szeroka gama kolorów i oklein drewnopodobnych. Profile mogą też zostać pokryte powłoką Spectral, dzięki czemu są matowe i aksamitne w dotyku. Ciekawe rozwiązanie stanowią okna dwukolorowe, w których ramy mają inną barwę od strony pomieszczeń, a inną na zewnątrz budynku.

Okna do domu w stylu tradycyjnym

Okna Vetrex. Fot. Vetrex
Okna Vetrex. Fot. Vetrex

W domach tradycyjnych i stylizowanych na dworki okna mają zazwyczaj typowe rozmiary. Nieliczne, większe przeszklenia zlokalizowane są głównie w salonie jako drzwi tarasowe.

Do tego typu budynków wybierane są przede wszystkim okna rozwierne lub rozwierno-uchylne. W przypadku wyjścia na taras warto zastosować systemy przesuwne. Stwarzają one większą swobodę aranżacji przestrzeni, ponieważ otwarte skrzydło nie zajmuje miejsca w pomieszczeniu. Modele uchylno-przesuwne, np. Vetrex Patio Light, doskonale sprawdzają się również w kuchni. Nawet gdy okno zamontowane jest nad blatem kuchennym lub zlewem, można je swobodnie otworzyć. W tradycyjnych projektach stosuje się również okna nietypowe, m.in. okrągłe lub z elementami łuku.

Drzwi tarasowe podnoszono-przesuwne Vetrex Slide_Fot. Vetrex
Drzwi tarasowe podnoszono-przesuwne Vetrex Slide_Fot. Vetrex
Okno uchylno-przesuwne Vetrex Patio Light. Fot. Vetrex
Okno uchylno-przesuwne Vetrex Patio Light. Fot. Vetrex
Okna Vetrex. Fot. Vetrex
Okna Vetrex. Fot. Vetrex

Kolor stolarki okienno-drzwiowej dopasowuje się do barwy i elementów wykończeniowych elewacji oraz wnętrz. Do domów tradycyjnych i w stylu dworkowym zazwyczaj wybierane są ramy o delikatnie zaokrąglonych liniach, w odcieniach średniego i ciemnego brązu. W oknach z PVC okleiny drewnopodobne doskonale odwzorowują naturalne drewno. Ich zaletą jest to, że nie wymagają regularnej renowacji. Czasami dla dodatkowego podkreślenia tradycyjnego wyglądu stosuje się szprosy.


Przeczytaj również:

„DOBRY MONTAŻ-Zadbaj o ciepły dom”: Jakie wkręty wybrać do montażu okien i drzwi?

Montaż okien i drzwi trwa z reguły kilka godzin, ale jego efekty są widoczne przez cały cykl „życia” wyrobu – kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat. Nieodłącznym elementem prac montażowych jest mo…

Jak wybrać drzwi do pomieszczeń gospodarczych

Nieodłącznym elementem nowoczesnego domu są pomieszczenia gospodarcze, gdyż podnoszą znacząco jego funkcjonalność, a co za tym idzie komfort życia domowników. Garaż, kotłownia, piwnica, spiżarnia c…

Związek Polskie Okna i Drzwi uczestnikiem okrągłego stołu – webinarium pt. „ Branżowy Bilans Kapitału Ludzkiego w budownictwie”

We wtorek 22 czerwca br. w godzinach 10:30 – 12:45 odbędzie się spotkanie online  okrągłego stołu, którego organizatorem jest Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) oraz  Uniwersytet Jagi…