Skip to main content
Związek Polskie Okna i Drzwi

Nowości w oknach – technologia STV

Branża stolarki okiennej od lat szuka rozwiązań, które pozwolą na tworzenie coraz większych i stabilniejszych, mocniej przeszklonych oraz cieplejszych okien niż standardowo. Wszystkie te warunki spełnia technologia STV, a więc suchego wklejania szyb czy też szklenia statycznego na sucho. Sprawdź, na czym polega i jakie ma zalety.

Dla producentów okien wyznacznikiem trendów są m.in. publikacje Instytutu Techniki Okiennej w Rosenheim Ift, a więc najbardziej uznanej instytucji zajmującej się certyfikacją okien. W ostatnich latach wśród rozwiązań skutecznie zwiększających termoizolacyjność stolarki pojawia się stosowana w OKNOPLAST (w modelu PAVA) technologia suchego wklejania szyb. To innowacyjne rozwiązanie pozwala na tworzenie większych, cieplejszych i wygodniejszych w użytkowaniu okien. Jak to możliwe?

STV – co to jest suche wklejanie szyb?

Technologia suchego wklejania szyb nazywana bywa też szkleniem statycznym na sucho. Polega ona na stałym i trwałym wklejeniu pakietu szybowego w skrzydło okienne. Do mocowania szyby stosuje się specjalną dwustronną taśmę klejącą na całym obwodzie styku z ramą skrzydła . Szyba traktowana jest w tym rozwiązaniu jako element konstrukcyjny okna. W OKNOPLAST, w odróżnieniu od konkurencji, wykorzystujemy też uszczelkę przyszybową, która osłania taśmę STV przed zabrudzeniami.

Przy technologii STV stosuje się też zbrojenia profili skrzydeł okiennych kształtownikami stalowymi. To rozwiązanie technologiczne nie rezygnuje także z tzw. klockowania szyb na systemowych podkładkach dystansowych rozstawionych po 1-2 sztuki wzdłuż każdej krawędzi. W konstrukcjach białych oraz dwukolorowych łączących biel z okleiną kolorową do pewnych wymiarów nie stosuje się wzmocnień, dzięki czemu są one lżejsze.

Okno PAVA OKNOPLAST w kolorze antracyt quartz. Fot. OKNOPLAST

Dlaczego suche wklejanie szyb to przyszłość branży?

Metoda szklenia przez wklejanie na sucho doceniana jest nie tylko przez specjalistów zajmujących się certyfikacją okien, producentów stolarki, ale także przez ekipy monterskie i klientów. Dlaczego? Stałe sklejenie pakietu szybowego z profilem skrzydła sprawia, że obciążenia statyczne przenoszone są na szybę. Ta przejmuje więc funkcję nośną i „odciąża” ramę. Oznacza to, że okno jest lepiej stabilizowane, ponieważ obciążenia statyczne przenoszą się na szybę.

Co więcej, równomiernie sklejenie szyby z profilem na całym obwodzie sprawia, że na pakiet szybowy nie działają naprężenia punktowe, np. w narożach. Te, które się pojawiają są natomiast wyrównywane. Co oznacza to w praktyce? Zdecydowanie mniejsze ryzyko pękania naroży, a także szyb podczas dostarczania, montowania i użytkowania okien. Nie musisz obawiać się też o wykrzywienie, wygięcie czy opadanie nawet bardzo dużych skrzydeł okiennych.

Okno balkonowe PAVA OKNOPLAST. Fot. OKNOPLAST

Jakie są zalety suchego wklejenia skrzydła?

  • Bez pęknięć szyb i naroży – wklejenie pakietu szybowego w ramę skrzydła eliminuje punktowe naprężenia, a te, które się pojawiają są równomiernie rozkładane na całym obwodzie. Dzięki temu zdecydowanie zmniejsza się ryzyko pękania szyb i profili w narożach.
  • Wielkie formaty okien – dzięki większej stabilności i sztywności skrzydeł okien tworzonych w technologii suchego wklejenia szyb można tworzyć modne wielkoformatowe przeszklenia. Dodatkowe wzmocnienia ze stali pozwalają na zachowanie sztywności i stabilności nawet bardzo dużych skrzydeł okiennych.
  • Stabilniejsze okna – sklejenie pakietu szybowego z ramą skrzydła klejem na całym obwodzie sprawia, że staje się on częścią konstrukcyjną okna. W efekcie skrzydło nie opada, nie wygina się i nie wykrzywia się pod własnym ciężarem. Dodatkowo rzadziej pojawia się potrzeba regulacji okien.
  • Cieplejsze okna – pakiet szybowy w technologii suchego wklejenia szyby osadzany jest w profilu skrzydła głębiej niż w systemie konwencjonalnym. Oznacza to, że obniża się wartość liniowego mostka termicznego w miejscu styku szyby z profilem. Współczynnik przenikania ciepła profili jest więc korzystniejszy dla użytkowników.
  • Cichsze okna – szyba wklejona na całym obwodzie ramy skrzydła zapewnia lepszą izolacyjność akustyczną. Tafla szklana jest połączona z ramą, dlatego nie przenosi hałasów przez drgania.
  • Jaśniejsze wnętrza – w profilach w technologii STV można obniżyć ich wysokość. W efekcie przeszklenia są większe, a do wnętrz wpada więcej światła (przy zachowaniu tego samego rozmiaru okna).
  • Bezpieczniejsze okno – jedną z metod włamania do nieruchomości jest wepchnięcie pakietu szybowego do środka pomieszczenia. W oknach z technologią suchego wklejenia szyby (np. PAVA) taśma klejąca na całym obwodzie pakietu szybowego zabezpiecza przed nieproszonymi gośćmi.
  • Bardziej komfortowe użytkowanie – w porównaniu do okien z szybą montowaną klasycznie stolarka z szybami wklejanymi na sucho daje zdecydowanie wyższy komfort otwierania i zamykania skrzydeł okiennych na co dzień.

    Dom z oknami PAVA. Fot. OKNOPLAST

Szukasz rozwiązań zaawansowanych technologicznie? Postaw na okna, w których wykorzystujemy metodę STV. Sprawdź, jakie zalety ma nasza nowość – model PAVA.

ŹRÓDŁO: OKNOPLAST


Przeczytaj również:

Dostępna jest już klasyfikacja najlepszych marek materiałów budowlanych 2019!

13 czerwca ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku ogłosiło wyniki Rankingu Budowlana Marka Roku 2019 Ranking Budowlana Marka Roku to klasyfikacja materiałów budowlanych produkowanych w Polsce. …

Jak wymienić drzwi zewnętrzne?

Drzwi wejściowe są obowiązkowym elementem projektu każdego budynku – oddzielają nas od świata zewnętrznego i wyznaczają granicę prywatności. Przez ich próg przechodzimy kilka razy dziennie, witamy …

Za nami pierwsze spotkanie Partnerów kampanii „DOBRY MONTAŻ – BUDUJESZ DLA POKOLEŃ”

We wtorek, 7 września br., pod przewodnictwem Związku POiD, odbyło się spotkanie dla Partnerów programu społecznego „DOBRY MONTAŻ – BUDUJESZ DLA POKOLEŃ”. Przed nami 12 miesięcy intensywnych działa…