Skip to main content
Związek Polskie Okna i Drzwi

Nowość od Roto Aluvision: klamki okienne z powłoką antywirusową Roto AVT

Roto wprowadza możliwość powlekania klamki i mechanizmów nawierzchniowych do okien z aluminium innowacyjną powłoką antywirusową Roto AVT. Technologia gwarantuje dodatkowe zabezpieczenie przed aktywnym działaniem wirusów i bakterii osadzonych na klamce. Rozwiązanie, przeznaczone głównie do realizacji obiektowych, zmniejsza ryzyko zakażenia kontaktowego i zapobiega rozprzestrzenianiu się infekcji.

Nowa powłoka antywirusowa Roto AVT dostępna jest do klamek okiennych i mechanizmów nawierzchniowych Roto Line do okuć Roto AL, Roto AL Designo przeznaczonych do okien z aluminium. Jej innowacyjna technologia sprawia, że wirusy i bakterie stają się nieaktywne i w efekcie nieszkodliwe.

Szczególnie w przypadku szpitali i domów opieki, ale także innych budynków użyteczności publicznej, widzimy istotną potrzebę stosowania produktów z powłokami, które dezaktywują patogeny, takie jak bakterie i wirusy – powiedział dr hab. Gregor Stößer, dyrektor ds. technologii powłoki w Roto Frank FTT GmbH. – Ze względu duży udział konstrukcji metalowej w tego typu obiektach, Roto Aluvision opracowało rozwiązanie, które jest szybką odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku.

Bezpieczne i łatwe do czyszczenia klamki

Powłoka Roto AVT jest przezroczysta, cienkowarstwowa, ledwo wyczuwalna w dotyku. Tworzy pozbawioną porów i bardzo twardą powierzchnię, która ogranicza przyczepność i zapewnia samooczyszczanie (tzw. efekt lotosu). Hydrofilowa membrana nie ma wystarczającej przyczepności do otoczki wirusa, a substancje organiczne, wilgoć i zanieczyszczenia nie osiadają na powierzchni. Powłoka Roto AVT jest jednocześnie środkiem biobójczym, grzybobójczym i wirusobójczym. Dodatkowo ułatwia czyszczenie i dezynfekcję klamek okiennych. Klamki i elementy z powłoką AVT dostępne są w dowolnym kolorze.

Skuteczne przeciwko wirusom COVID-19 i grypy

Substancja aktywna w powłoce powoduje, że patogeny stają się nieaktywne, co pozbawia ich zdolności wywołania infekcji. Potwierdzona skuteczność dotyczy wirusów COVID-19 (SARS-CoV-2) oraz grypy (H1N1). Substancja atakuje otoczkę tych wirusów i czyni ją porowatą. Powłoka Roto AVT utrzymuje właściwości ochronne pomiędzy cyklami czyszczenia i dezynfekcji klamek. Zapobiega to infekcjom rozprzestrzeniającym się przez dotyk klamek.

Większa ochrona przez długi czas

Badania powłoki zostały przeprowadzone w certyfikowanym centrum testowym. Wykazały długotrwałą skuteczność Roto AVT, która utrzymuje się przy bardzo częstym dotykaniu klamki.

Podobne powłoki są stosowane w szpitalach na urządzeniach sanitarnych, ramach łóżek i urządzeniach medycznych – wyjaśnia Matthias Nagat, dyrektor zarządzania produktem i dostosowania produktów w Roto Aluvision. – Dlatego wszystkie komponenty Roto z nową powłoką mogą być stosowane również w oknach przeznaczonych do pomieszczeń o wysokich wymaganiach higienicznych.

Producenci okien do dokumentacji otrzymują certyfikat potwierdzający skuteczność powłoki Roto AVT. Na życzenie klamki okienne z powłoką mogą być również wyposażone w nadruk, który zwraca uwagę użytkownika na specjalna technologię naniesioną na klamkę okienną.

Dostępna na rynkach europejskich

Okna aluminiowe są obecnie pierwszą i najpilniejszą grupą produktów, ale to dopiero początek – dodaje Matthias Naga. – W razie potrzeby powłoką Roto AVT mogą być pokryte klamki okienne i inne elementy także do okien drewnianych i z PVC.

Klamki okienne i nawierzchniowy mechanizm klamki Roto Line z powłoką Roto AVT w dodatkowej cenie i w specjalnym kolorze są już dostępne na rynkach europejskich. Informacji na temat terminów zamówień i cen udzielają lokalni przedstawiciele Roto Frank FTT.

 

ŹRÓDŁO: Oknonet.pl


Przeczytaj również:

Targi BUDMA patronem merytorycznym MONTERIADY

Z dumą informujemy, że podczas MONTERIADY 2023 rolę Patronów Merytorycznych obejmują: Targi BUDMA organizowane przez Międzynarodowe Targi Poznańskie. BUDMA to najważniejsze i najbardziej oczekiwane…

„TERMOMODERNIZACJA+DOBRY MONTAŻ”: Drzwi wewnętrzne – do czego i jak je dopasować?

Przy wyborze drzwi wewnętrznych do domu bierzemy pod uwagę estetykę, trwałość i funkcjonalność. Poza tymi kluczowymi aspektami, ważne jest również ich odpowiednie dopasowanie do aranżacji pomieszcz…

Polska niezmiennie liderem eksportu wśród krajów UE

Najaktualniejsze dane opublikowane przez statystykę europejską wskazują, że Polska trzeci rok z rzędu jest numerem 1 pod względem wartości eksportu stolarki budowlanej wśród wszystkich krajów Unii …