Skip to main content
Związek Polskie Okna i Drzwi

Nowość od Roto Aluvision: klamki okienne z powłoką antywirusową Roto AVT

Roto wprowadza możliwość powlekania klamki i mechanizmów nawierzchniowych do okien z aluminium innowacyjną powłoką antywirusową Roto AVT. Technologia gwarantuje dodatkowe zabezpieczenie przed aktywnym działaniem wirusów i bakterii osadzonych na klamce. Rozwiązanie, przeznaczone głównie do realizacji obiektowych, zmniejsza ryzyko zakażenia kontaktowego i zapobiega rozprzestrzenianiu się infekcji.

Nowa powłoka antywirusowa Roto AVT dostępna jest do klamek okiennych i mechanizmów nawierzchniowych Roto Line do okuć Roto AL, Roto AL Designo przeznaczonych do okien z aluminium. Jej innowacyjna technologia sprawia, że wirusy i bakterie stają się nieaktywne i w efekcie nieszkodliwe.

Szczególnie w przypadku szpitali i domów opieki, ale także innych budynków użyteczności publicznej, widzimy istotną potrzebę stosowania produktów z powłokami, które dezaktywują patogeny, takie jak bakterie i wirusy – powiedział dr hab. Gregor Stößer, dyrektor ds. technologii powłoki w Roto Frank FTT GmbH. – Ze względu duży udział konstrukcji metalowej w tego typu obiektach, Roto Aluvision opracowało rozwiązanie, które jest szybką odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku.

Bezpieczne i łatwe do czyszczenia klamki

Powłoka Roto AVT jest przezroczysta, cienkowarstwowa, ledwo wyczuwalna w dotyku. Tworzy pozbawioną porów i bardzo twardą powierzchnię, która ogranicza przyczepność i zapewnia samooczyszczanie (tzw. efekt lotosu). Hydrofilowa membrana nie ma wystarczającej przyczepności do otoczki wirusa, a substancje organiczne, wilgoć i zanieczyszczenia nie osiadają na powierzchni. Powłoka Roto AVT jest jednocześnie środkiem biobójczym, grzybobójczym i wirusobójczym. Dodatkowo ułatwia czyszczenie i dezynfekcję klamek okiennych. Klamki i elementy z powłoką AVT dostępne są w dowolnym kolorze.

Skuteczne przeciwko wirusom COVID-19 i grypy

Substancja aktywna w powłoce powoduje, że patogeny stają się nieaktywne, co pozbawia ich zdolności wywołania infekcji. Potwierdzona skuteczność dotyczy wirusów COVID-19 (SARS-CoV-2) oraz grypy (H1N1). Substancja atakuje otoczkę tych wirusów i czyni ją porowatą. Powłoka Roto AVT utrzymuje właściwości ochronne pomiędzy cyklami czyszczenia i dezynfekcji klamek. Zapobiega to infekcjom rozprzestrzeniającym się przez dotyk klamek.

Większa ochrona przez długi czas

Badania powłoki zostały przeprowadzone w certyfikowanym centrum testowym. Wykazały długotrwałą skuteczność Roto AVT, która utrzymuje się przy bardzo częstym dotykaniu klamki.

Podobne powłoki są stosowane w szpitalach na urządzeniach sanitarnych, ramach łóżek i urządzeniach medycznych – wyjaśnia Matthias Nagat, dyrektor zarządzania produktem i dostosowania produktów w Roto Aluvision. – Dlatego wszystkie komponenty Roto z nową powłoką mogą być stosowane również w oknach przeznaczonych do pomieszczeń o wysokich wymaganiach higienicznych.

Producenci okien do dokumentacji otrzymują certyfikat potwierdzający skuteczność powłoki Roto AVT. Na życzenie klamki okienne z powłoką mogą być również wyposażone w nadruk, który zwraca uwagę użytkownika na specjalna technologię naniesioną na klamkę okienną.

Dostępna na rynkach europejskich

Okna aluminiowe są obecnie pierwszą i najpilniejszą grupą produktów, ale to dopiero początek – dodaje Matthias Naga. – W razie potrzeby powłoką Roto AVT mogą być pokryte klamki okienne i inne elementy także do okien drewnianych i z PVC.

Klamki okienne i nawierzchniowy mechanizm klamki Roto Line z powłoką Roto AVT w dodatkowej cenie i w specjalnym kolorze są już dostępne na rynkach europejskich. Informacji na temat terminów zamówień i cen udzielają lokalni przedstawiciele Roto Frank FTT.

 

ŹRÓDŁO: Oknonet.pl


Przeczytaj również:

Firmy członkowskie Związku POiD podsumowują Rok

Jeszcze nigdy historia nie doświadczyła tak wysokiej dynamiki przemian w każdym obszarze naszego życia. Dotyczy to zarówno polityki, gospodarki jak również przedsiębiorczości. Wpływ na sytuacje mia…

Marzenie o szklanych domach może się ziścić za sprawą… aluminium

Z czym wiąże się budowa designerskiego domu z wielkimi przeszkleniami? Czy na cieplejszy budynek warto wydać więcej? Jakie znaczenie ma dobry montaż produktów? Jak powinien on wyglądać w praktyce? …

Związek POiD patronem branżowym Kongresu Budownictwa Polskiego 2022

Związek POiD przyjął zaproszenie do współpracy patronackiej podczas Kongresu Budownictwa Polskiego, który odbędzie się w dniach 12-13 kwietnia br. w Poznań Congress Center. Organizatorami Kongresu …