Skip to main content
Związek Polskie Okna i Drzwi

Nowoczesna kontrola dostępu i zamek samoryglujący

Rozwiązania z zakresu kontroli dostępu i nowoczesnych koncepcji drzwiowych są wykorzystywane w budownictwie mieszkaniowym, w firmach oraz budynkach użyteczności publicznej. Ich zadaniem jest ograniczenie dostępu osobom postronnym i nieuprawnionym. A komfort i bezpieczeństwo to podstawowe korzyści płynące z ich zastosowania.

 

Bezpieczeństwo jest kluczowe

Drzwi wejściowe do domu lub mieszkania, czy też drzwi do wyznaczonych pomieszczeń w firmie, muszą być bezpieczne. A na to, oprócz właściwości antywłamaniowych samych drzwi, mają także wpływ dodatkowe, nowoczesne rozwiązania, które pozwalają m.in.: identyfikować osoby uprawnione do wejścia (biometryczna kontrola dostępu), zdalnie sterować drzwiami (otwieranie/ryglowanie drzwi przy użyciu telefonu), czy też sygnalizować próbę wejścia osoby nieupoważnionej. Ich podstawowym zadaniem jest zatem wzmocnienie bezpieczeństwa. Same antywłamaniowe właściwości drzwi czy zamka nie zawsze wystarczą, a każdy dodatkowy element systemu drzwiowego jest dla złodzieja zaskoczeniem, stanowi trudność i barierę – często nie do pokonania.

Bez klucza – nowa koncepcja kontroli dostępu

Koncepcja kontroli dostępu oparta na rozwiązaniach G-U stanowi wysoką jakość pod względem bezpieczeństwa i komfortu użytkowania drzwi. Rozwiązania proponowane przez Grupę G-U opierają się na połączeniu zamka wielopunktowego GU-SECURY Automatic-DR z silnikiem A-Öffner Servo oraz na transmisji danych poprzez przepust kablowy z zasilaczem – SECUREconnect 200. Dzięki tym elementom użytkownik może otwierać drzwi bez użycia klucza, np. za pomocą czytnika linii papilarnych. Aby drzwi się otworzyły, wystarczy, że osoba, której punkty linii papilarnych zostały zakodowane, przeciągnie opuszkiem palca przez czytnik wbudowany w specjalnym uchwycie drzwiowym, skrzydle lub ramie drzwi, albo umiejscowiony na ścianie przy drzwiach.
Szerszy zakres kontroli dostępu obejmuje także wyposażenie systemu drzwiowego w moduł sterujący G-U Controller IO, który – w połączeniu z centralą zarządzającą inteligentnym domem – pozwala na zdalne sterowanie drzwiami (potrzebny jest smartfon lub tablet z dostępem do Internetu oraz zainstalowaną aplikacją).
Drzwi można otwierać także przy pomocy innych urządzeń: klawiatury kodowej, czytnika RFID (przy pomocy karty, breloka lub innego transpondera) lub numerycznej klawiatury Bluetooth&Code. Wszystkie te urządzenia składają się na pojęcie bezpiecznego systemu kontroli dostępu, który nie wymaga użycia klucza. Wdrożenie elektronicznych rozwiązań tego typu może dodatkowo pozwolić na określenie dostępu do wybranych pomieszczeń oraz przedziału czasowego, w jakim ten dostęp będzie aktywny.

Zamek wielopunktowy – podstawowy element bezpieczeństwa

Jednym z trzech elementów nowoczesnej koncepcji drzwiowej jest – dopasowany do różnych obiektów i typów drzwi – zamek wielopunktowy GU-SECURY Automatic-DR. Jest on rozwiązaniem wszechstronnym – może być zainstalowany w domu, mieszkaniu, firmie lub budynku użyteczności publicznej; w drzwiach wykonanych z aluminium, PVC lub drewna. Ma również zastosowanie w drzwiach z kontrolą dostępu, podnosząc tym samym antywłamaniowe właściwości całego systemu. GU-SECURY Automatic-DR jest bowiem zabezpieczony przed włamaniem – opiera się na sprawdzonym i certyfikowanym systemie podwójnego ryglowania (posiada podwójny i niezawodny rygiel automatyczny). Oznacza to, że wszystkie jego elementy ryglujące wysuwają się automatycznie po zamknięciu drzwi.
Mechanizm samoryglujący zamka GU-SECURY Automatic-DR zwalnia użytkownika z obowiązku użycia klucza – drzwi zaryglowują się samodzielnie po zamknięciu. Klucz jest potrzebny tylko podczas otwierania (chyba, że drzwi zostały wyposażone w elektroniczny system kontroli dostępu) lub wówczas, gdy chcemy, aby klamka była zablokowana także od strony wewnętrznej, np. w celu zabezpieczenia przed wyjściem z domu małych dzieci.
Drzwi z zamkiem GU-SECURY Automatic-DR pozwalają także na zastosowanie dodatkowego wyposażenia, np. silnika A-Öffner Servo marki G-U, dzięki któremu każdy pracownik lub domownik łatwo otworzy nawet duże i masywne drzwi – wystarczy, że lekko stuknie w klamkę lub delikatnie przekręci klucz w drzwiach.
Natomiast w obiektach publicznych istnieje możliwość zastosowania tzw. funkcji dziennej, czyli wyłączenia automatycznego ryglowania, np. w godzinach pracy. Otwarcie drzwi od zewnątrz jest w takim przypadku możliwe bez użycia klucza.
Dlatego im bardziej zależy nam na kontroli, bezpieczeństwie i komforcie w kontekście codziennego użytkowania drzwi, tym baczniej powinniśmy przyglądać się rozwiązaniom oferowanym przez producentów, takich jak G-U Polska. Bowiem nowoczesne, elektroniczne systemy z zakresu kontroli dostępu, a także zamki samoryglujące – jak GU-SECURY Automatic-DR – nie tylko wspierają komfort użytkownika, ale także zwiększają bezpieczeństwo – zarówno w przestrzeni firmowej, publicznej, jak i prywatnej.

» GU-SECURY Automatic-DR (materiał wideo)


Przeczytaj również:

Szkolenie Związku POiD dla zespołów serwisowo-montażowych stolarki budowlanej

Związek Polskie Okna i Drzwi zaprasza do udziału w szkoleniu pt. „ Prawidłowe zasady montażu stolarki okiennej i drzwiowej. Naprawa i renowacja stolarki budowlanej”. W związku z tym, iż poprzednie …

Altom Fabryka Okien Sp. z o.o nową firmą członkowską POiD

Miło nam poinformować, że do Związku Polskie Okna i Drzwi wstąpiła firma Altom  Fabryka Okien Sp.z.o.o. Powstała ona w 1990 roku. Ponad 30 lat doświadczania, wyspecjalizowani pracownicy, nowoczesny…

Związek POiD zaprasza na targi BUDMA

Od trzech dekad Międzynarodowe Targi Architektury i Budownictwa BUDMA wyznaczają czas rozpoczęcia sezonu budowlanego. Wielkimi krokami zbliża się ich jubileuszowa  30 edycja. W Poznaniu nie może za…