Skip to main content
Związek Polskie Okna i Drzwi

Nowe zasady projektowania budynków – ALUPROF gotowy na WT 2021

Już niedługo wszystkie nowo powstające budynki w Polsce będą musiały spełnić warunki przedstawione w standardzie energetycznym Warunków Technicznych 2021. To kolejny krok do Europejskiego Zielonego Ładu, większej energooszczędności i dbałości o środowisko. 

Nowe zasady, wchodzące w życie 1 stycznia 2021, dotyczą oszczędzania energii oraz izolacyjności cieplnej. Kluczową rolę w realizacji tych celów odgrywa przemysł produkcyjny. ALUPROF już dziś wprowadza system okienno-drzwiowy MB-79 odpowiadający nowym restrykcjom.

Czym jest standard WT 2021?

Nowe, zaostrzone zapisy WT 2021 związane są przede wszystkim z wdrażaniem w Polsce postanowień Parlamentu Europejskiego, zgodnie z którymi państwa członkowskie zapewniają, że po 31 grudnia 2020 r. wszystkie nowo powstałe budynki będą energooszczędne, o niemal zerowym zużyciu energii. Są to zmiany, zdecydowanie przybliżające nas do spełnienia założeń planu działania na rzecz zrównoważonej gospodarki Unii Europejskiej, czyli tzw. Europejskiego Zielonego Ładu i wpłyną bezpośrednio na sukcesywne zmniejszenie emisji CO2 i smogu.

Wpływ przepisów na budowę

MARATON w systemach ALUPROF

Etapowe, trwające niemal dekadę, wprowadzanie zmian w Polsce miało na celu zwiększanie świadomości projektantów, wykonawców i inwestorów w zakresie nowych zasad. Dało również czas na dostosowanie parametrów technicznych materiałów i technologii budowlanych do dyrektyw Unii Europejskiej. Do polskiego systemu prawnego stopniowo wprowadzano zmiany dot. minimalnych wymagań technologicznych elementów, takich jak np. stolarka. Użycie nowoczesnych i ekologicznych rozwiązań skutkuje mniejszymi kosztami eksploatacji budynków: ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji.

Zmiany przepisów komunikowane były z ponad siedmioletnim wyprzedzeniem i wprowadzane etapowo, dzięki czemu mogliśmy się do nich odpowiednio przygotować. W ramach kilkuletnich analiz i testów opracowaliśmy nowoczesne technologie, które już dzisiaj pozwalają nam dostarczać rozwiązania dostosowane do zaostrzonych regulacji WT 2021 – mówi Michał Marcinowski, manager produktu ALUPROF SA.

Rola producentów materiałów

Kluczową rolę we wprowadzaniu realizacji nowych celów energooszczędności odgrywa przemysł produkcyjny materiałów budowlanych. Przepisy regulujące charakterystykę energetyczną budynków wprowadzą zmiany techniczne i technologiczne w procesie produkcji materiałów, w szczególności stolarki okiennej i drzwiowej. Polski producent aluminiowych systemów fasadowych, okiennych i drzwiowych – ALUPROF SA to specjalista tego typu rozwiązań. Firma już dziś oferuje klientom produkty spełniające wymogi wyższe niż te przewidziane w WT 2021.

Nowy system okienno-drzwiowy MB-79N SI ALUPROF

Jednym z takich produktów jest nasz system okienno-drzwiowy MB-79N stworzony z myślą o budownictwie energooszczędnym. Współczynnik przenikania ciepła dla okien w tym systemie spełnia wymaganie 0,9 W/(m²K), a dla drzwi zewnętrznych 1,3 W/(m²K). Warto jednak pamiętać, że okna spełniające współczynnik Uw = 0,8 W/m²K to nic wyjątkowego, jesteśmy w stanie uzyskać parametr nawet poniżej wartości Uw = 0,8 W/m²K – dodaje Michał Marcinowski z ALUPROF SA.

Co ważne, każda zmiana przepisów dotycząca podwyższenia parametrów materiałów budowlanych w konsekwencji uderzy po kieszeni konsumentów. Aby temu zapobiec, ALUPROF w trosce o klientów wprowadza nowy produkt z wyższymi parametrami w cenie dotychczas najbardziej popularnego rozwiązania w swojej ofercie, czyli systemu MB- 70 HI.

Nowe wymogi, nowe wyzwania

Nowe standardy energetyczne, które wejdą w życie wraz z dokumentem WT 2021, to dodatkowe zadania dla komercyjnych inwestorów i deweloperów oraz osób, które planują budowę domu w 2021 roku. Spełnianie wymogów WT 2021 to inwestycja w środowisko naturalne oraz komfort użytkowania nowoczesnych budynków. Wychodząc naprzeciw budującym, doradcy i partnerzy ALUPROF pomagają w doborze stolarki aluminiowej spełniającej wymogi WT 2021. Europejski lider branży już dziś oferuje swoim klientom systemy odpowiadające najbardziej restrykcyjnym normom izolacyjności termicznej, energooszczędności i pasywności.

ŹRÓDŁO: Oknonet.pl


Przeczytaj również:

Duże przeszklenia tarasowe i ich prawidłowy montaż

Budując lub remontując dom, wiele osób spełnia swoje marzenia o dużych przeszkleniach, zautomatyzowanych drzwiach tarasowych lub bezprogowym przejściu na taras. Przed zakupem szukamy inspiracji, og…

Nowy termin webinarium na temat programu „Czyste Powietrze”

Jak wypełnić wniosek o dofinansowanie w programie „Czyste Powietrze”? Unikalnej wiedzy na ten temat dostarczy webinarium zorganizowane przez Związek POiD we współpracy z WFOŚiGW w Olsztynie, które …

Wymiana okien ze szczelnym montażem

Wymiana starych okien to ważny element termomodernizacji i skuteczny sposób na ciepły dom, oszczędność cennej energii i czyste powietrze. Żeby nowe okno dobrze spełniało swoją funkcję, musi być zam…