Nowe okna i drzwi w starym domu – jakie rozwiązania wybrać?
Każdy wyrób z czasem osiąga kres swojej żywotności. Dotyczy to również okien i drzwi zewnętrznych, które są stale narażone na działanie wilgoci, promieniowania słonecznego i zmiennych temperatur. Nawet, jeśli wciąż mamy do tych produktów sentyment, gdyż służyły nam przez wiele lat, przychodzi moment na ich wymianę. Przełom lata i jesieni to dobry moment, by zamienić starą, zużytą już stolarkę okienno-drzwiową na nowoczesne, bardziej energooszczędne produkty.
Okna i drzwi zewnętrzne zazwyczaj wymieniamy wtedy, gdy czujemy, że są już nieszczelne – zamiast chronić dom przed stratami ciepła, generują jego straty. W efekcie rosną rachunki za ogrzewania i emisja zanieczyszczeń do atmosfery. W dzisiejszym budownictwie okna stanowią statystycznie ponad 40% przegrody całego budynku, co w bilansie energetycznym ma bardzo duże znaczenie. Wymiana stolarki jest więc ważnym elementem termomodernizacji budynku, co poprawia jego energooszczędność. Jak przeprowadzić inwestycję i jakie rozwiązania wybrać, żeby cieszyć się ciepłem i komfortem?
Wymiana okien i drzwi – o czym pamiętać?
Przy wymianie starych okien i drzwi zewnętrznych w domu musimy być przygotowani na nieoczekiwane sytuacje. To zadanie nieco bardziej wymagające niż montaż stolarki „od zera”, w nowym budynku, gdzie otwór montażowy można od razu odpowiednio przygotować. Konieczna może być tu np. bardziej czasochłonna obróbka otworów, wyzwanie często stanowi też stan murów, z którymi należy postępować ostrożnie, żeby ich nie uszkodzić. W starszym budownictwie mogą występować także szerokie, zachodzące na ramę okna węgarki, które przy montażu nowej stolarki zazwyczaj trzeba będzie usunąć.
O czym warto jeszcze pamiętać? Wstawienie nowych okien lub drzwi o innych niż stare wyroby wymiarach oznacza zmianę wielkości otworów montażowych. Przy ich poszerzeniu lub zmniejszeniu, a także zamurowaniu lub wykonaniu nowych wymagane jest uzyskanie pozwolenia na budowę. Taka przebudowa wiąże się również z ingerencją w ściany, więc trzeba upewnić się, czy nie spowoduje to naruszenia konstrukcji nośnej budynku. Zadbajmy także o dokładne zabezpieczenie pomieszczeń, w których wykonywane będą prace, żeby uchronić je przed zabrudzeniem pyłem.
Jeszcze przed rozpoczęciem inwestycji dobrze jest też zaplanować odbiór odpadów, które powstaną w ramach remontu, w tym odbiór zużytej stolarki okiennej (chyba, że chcemy ją wykorzystać ponownie, np. w budynku gospodarczym, bądź zaadaptować stare ramy na ozdobę wnętrza). Jeśli dom ma status obiektu zabytkowego, to konieczne jest wcześniejsze uzyskanie zgody konserwatora zabytków na wykonanie inwestycji w planowanym przez nas zakresie.
Jakie okna i drzwi wybrać?
Nowe produkty posłużą nam co najmniej kilkanaście lat, więc wybór konkretnego wyrobu ma duże znaczenie dla naszego komfortu. Jakie okna i drzwi wybrać w 2023 roku? Po pierwsze energooszczędne, które przez cały okres użytkowania pozwalają zmniejszyć koszty ogrzewania domu zimą i ograniczą nadmierne nagrzewanie się pomieszczeń latem. Zwróćmy więc uwagę na parametr przenikalności cieplnej, oznaczony symbolem U – im mniejsza jego wartość, tym dany wyrób jest „cieplejszy”. Na wartość tego parametru mają wpływ zastosowane w oknach i drzwiach rozwiązania izolacyjne – m.in. wysokiej jakości uszczelki, przylgi drzwiowe, pakiety szybowe oraz ciepłe wypełnienie np. ze styropianu lub pianki poliuretanowej.
Po drugie, liczy się estetyka i funkcjonalność. Okna i drzwi zewnętrzne są ważnym, widocznym elementem domu i powinny również zapewniać nam wygodną obsługę. Dzięki specjalnym okleinom, nawet okna PVC mogą dziś wyglądać niczym drewniane. Estetykę stolarki okiennej i drzwiowej możemy też dopasować do designu elewacji budynku, bramy garażowej i ogrodzenia, co stworzy spójną wizualnie całość. Modne są również obecnie wielkoformatowe przeszklenia, które ładnie się prezentują i pozwalają na doświetlenie wnętrz naturalnym światłem.
Po trzecie, zwróćmy uwagę na dobry montaż wybranych produktów. Tylko właściwie zamontowane i uszczelnione okna oraz drzwi będą dobrze spełniały wszystkie swoje funkcje. To zadanie najlepiej zlecić fachowej ekipie monterów. Prace przy wymianie stolarki ułatwia zastosowanie odpowiednich rozwiązań do montażu, np. ciepłych belek okiennych, szybkich w nakładaniu płynnych membran uszczelniających czy też pistoletu zapewniającego precyzyjną aplikację pianki montażowej.
Wymiana okien i drzwi w 2023 roku – dofinansowanie
Okna i drzwi zewnętrzne w 2023 roku można wymienić z dofinansowaniem z programu „Czyste Powietrze”. Jest ono dostępne dla właścicieli lub współwłaścicieli domów jednorodzinnych, których roczne dochody nie przekraczają 135 tys. złotych. W przypadku osób najmniej zarabiających, przy najwyższym poziomie dofinansowania dopłata do inwestycji może wynieść nawet 100%. Orientacyjną kwotę wsparcia oraz szczegółowe informacje można sprawdzić w kalkulatorze na stronie internetowej programu: http://kalkulatordotacji.czystepowietrze.gov.pl/
Nowe okna i drzwi zewnętrzne w starym domu to wyższa jakość życia i niższe rachunki za ogrzewanie. Efekt inwestycji będzie jeszcze lepszy, gdy połączymy ją z kompleksową termomodernizacją budynku: ociepleniem ścian zewnętrznych, dachu i fundamentów oraz wymianą starego pieca. Jeśli prace przeprowadzimy teraz, to już od najbliższej zimy zyskamy oszczędności i komfort przebywania w ciepłym domu.
***
Partnerzy kampanii „DOBRY MONTAŻ– Zadbaj o ciepły dom”: FAKRO, HÖRMANN, KLIMAS WKRĘT-MET, KRISPOL, LAHTI PRO, PROLINE, NYXON, PENOSIL, PORTA, SELENA, SOUDAL, STALPRODUKT-ZAMOŚĆ, WIŚNIOWSKI Patroni honorowi: Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Fundacja na Rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii Patroni merytoryczni: Instytut Techniki Budowlanej, Narodowa Agencja Poszanowania Energii, Polskie Stowarzyszenie Dekarzy Patroni medialni: Budnet.pl, Budowa.org, Budowlanematerialy.eu, Budownictwo.org, Budownictwo.co, „Buduj Energooszczędnie”, „Budujemy Dom”, „Dom Idealny”, Domszytynamiare.pl, Drzwi21.pl, Ekobudowanie.pl, „Ekspert Budowlany”, Kupdom.com.pl, „Kwartalnik OKNO”, „Ładny Dom”, Ladnydom.pl, „Manager Report”, „Monter Stolarki”, „Murator”, Muratorplus.pl, „Najciekawsze Projekty”, Obud.pl, Okna21.pl, Oknonet.pl, Pasywny-budynek.pl, „RBT Magazyn”, Receptynadom.pl, Stolarkabudowlana.eu, Stolarstwo.org, „Świat Aluminium”, „Świat Szkła”, Teraz-srodowisko.pl, Wybudujemy.com.pl
Strona internetowa kampanii: dobrymontaz.com
Fanpage kampanii na Facebook’u: https://pl-pl.facebook.com/dobrymontaz/
***
Rozwiązania rekomendowane przez Partnerów kampanii „DOBRY MONTAŻ-Zadbaj o ciepły dom”:
KPR-FAST i KPS-FAST – kołki ramowe rozporowe od Klimas Wkręt-met:
Zamocowania ramowe KPR-FAST/KPS-FAST doskonale sprawdzają się przy montażu stolarki poza otworem okiennym przy pomocy specjalnych blach mocujących oraz w strefie ocieplenia ściany. Kołki KPR/KPS-FAST są wykonane z najwyższej jakości materiałów. Tworzywowy element rozporowy wykonany jest z poliamidu i dzięki swojej innowacyjnej budowie zapewnia optymalne rozłożenie sił w różnych materiałach budowlanych. Stalowe wkręty zabezpieczone są nowoczesną nieelektrolityczną powłoką cynku płatkowego, co czyni je wyjątkowo odpornymi na procesy korozyjne.
Belki okienne oraz belki HS z serii Nyxon Black od Nyxon:
Wymiana okien i drzwi niesie same korzyści dla ich użytkowników. Dobrze wykonany montaż okien zapobiega powstawaniu mostków termicznych i zmniejsza straty ciepła. Podstawą jest stworzenie stabilnego podparcia dla stolarki okiennej. Przy montażu okna lub drzwi ważne jest jego trwałe, stabilne osadzenie i skuteczna izolacja termiczna oraz akustyczna. Te wymagania spełniają Belki Okienne oraz Belki HS z serii Nyxon Black.
Precyzyjny pistolet do pianki montażowej PROLINE HD od PROLINE:
Naddatki pianki montażowej to częsty kłopot przy osadzaniu drzwi – jej nadmiar stanowi sporą objętość budowlanego śmietnika. By temu zapobiec, warto stosować pistolety z płynną regulacją strumienia pianki – takie jak pistolet do pianki montażowej 340 mm teflonowany PROLINE HD. Znajduje on zastosowanie w budownictwie oraz w pracach izolacyjnych i wykończeniowych. Pistolet doskonale sprawdza się w przypadku wszelkich uszczelnień, osadzania okien, drzwi i parapetów. Posiada wygodne pokrętło umożliwiające precyzyjną regulację strumienia piany.
Płynne membrany Soudatight od Soudal – doskonale rozwiązanie dla termomodernizacji:
Płynne membrany Soudatight, wchodzące w skład Soudal Window System, to produkty szczególnie zalecane podczas wymiany stolarki okiennej w procesie termomodernizacji budynku. To rozwiązanie pozwala na skuteczne uszczelnienie styku okna z murem podczas montażu stolarki otworowej w wielu sytuacjach, w których wcześniej nie było to możliwe. Płynne masy Soudatight są wygodne i proste w aplikacji, łatwo nakłada się je na bardzo nierówne podłoża, z którymi mamy do czynienia przy wymianie stolarki okiennej. Powłoki Soudatight są wysoce elastyczne, nie wymagają gruntowania podłoża i mogą być stosowane nawet na wilgotnych lub nieznacznie zapylonych powierzchniach.
Drzwi zewnętrze 72 Ecotherm od Stalprodukt-Zamość:
Najważniejszą z nowości przygotowanych przez firmę Stalprodukt-Zamość na 2023 rok są drzwi 72 Ecotherm. Doskonałe uszczelnienie, wyeliminowanie na etapie konstrukcyjnym potencjalnych przedmuchów na łączeniu skrzydła z ościeżnicą i progiem dające wymierne oszczędności powstałe w wyniku eliminacji strat ciepła to tylko niektóre z zalet czterostronnej przylgi, w którą są wyposażone nowe drzwi stalowe.
Drzwi zewnętrzne NEXIO od WIŚNIOWSKI – standard pełen korzyści:
Drzwi NEXIO są funkcjonalnym i energooszczędnym rozwiązaniem. To świetny wybór dla wszystkich budujących i remontujących. Pięć wzorów z linii NEXIO wyróżnia wyjątkowa jakość w bardzo korzystnej cenie i oryginalne wzornictwo dopasowane do bram, okien i ogrodzeń WIŚNIOWSKI. Drzwi z powodzeniem rozliczyć można w programie „Czyste Powietrze”.