Skip to main content
Związek Polskie Okna i Drzwi

Niech otacza Cię cisza – jak wytłumić hałas w pomieszczeniu?

Jednym z istotnych czynników mających wpływ na zdrowie człowieka jest hałas. Długotrwałe przebywanie w głośnym miejscu może prowadzić do chorób układu krążenia, zaburzeń funkcji poznawczych u dzieci, szumu w uszach, a nawet utraty słuchu. Na co dzień hałas powoduje niemożność skupienia się, zwiększony poziom stresu, drażliwość i zmęczenie, obniżając wydajność w pracy. Dlatego tak ważne jest, aby zapewnić maksymalne wyciszenie w miejscu, w którym się przebywa.

Najczęstszą przyczyną hałasu przenikającego do pomieszczeń są nieszczelne okna. To one, w porównaniu do pozostałej części ściany, mają zazwyczaj niższy poziom izolacyjności akustycznej, przez co dźwięki z zewnątrz dostają się do wnętrza budynku.

W trosce o spokój i ciszę warto zainwestować w okna, które oferują skuteczną izolację akustyczną. Okna marki WIŚNIOWSKI charakteryzują się współczynnikiem izolacji akustycznej na poziomie 38 dB w standardzie, co oznacza, że hałas docierający z zewnątrz jest redukowany dokładnie o tę wartość. Dla porównania normalna rozmowa to około 40-60 decybeli, krzyk dziecka – 80 decybeli, a natężenie ruchu ulicznego to 80-90 decybeli. Na poziomie 100 decybeli dźwięki stają się niekomfortowe dla ludzkiego ucha.

Podwyższoną izolacyjność akustyczną okien WIŚNIOWSKI osiąga się poprzez zastosowanie efektywnych pakietów szybowych. Okna wyposażono również w specjalne uszczelki i profile posiadające komory redukujące poziom hałasu. Kluczowe dla parametru Rw jest odpowiednie dopasowanie do siebie wszystkich elementów, które osiąga się poprzez właściwą technologię zgrzania uszczelek oraz skrupulatne dostosowanie profili i wzmocnień. Harmonijna współpraca wszystkich komponentów okien WIŚNIOWSKI gwarantuje skuteczną izolację akustyczną, ale i termoizolacyjną.

Pewność, że zakupiona stolarka spełnia wysokie wymagania zapewnia fakt, że każdorazowo parametry produktów marki potwierdzane są badaniami certyfikowanych laboratoriów.

Zamontuj w prawidłowy sposób

Same okna to jednak nie wszystko. Fundamentalne znaczenie ma odpowiedni montaż, pozwalający uniknąć powstawania szczelin i szpar, którymi do wnętrza dostaje się nie tylko zimne i gorące powietrze oraz wilgoć, ale także hałas. Prawidłowa instalacja okien ma więc ogromne znaczenie dla wyeliminowania miejsc, przez które przenosi się energia akustyczna, tzw. mostków akustycznych. Na tym etapie warto pamiętać o wyborze odpowiednich materiałów doszczelniających – takich, które cechują się wysokimi parametrami akustycznymi.

Inne sposoby na irytujący hałas z ulicy

Jeżeli zamontowane okna nie spełniają oczekiwań pod względem dźwiękoszczelności, a nie ma możliwości ich wymiany, warto rozważyć instalację dodatkowych rozwiązań. Jednym z nich są rolety zewnętrzne PROTECTA, które w znaczący sposób pomogą wyciszyć odgłosy z zewnątrz.

W redukcji hałasu może również pomóc uszczelnienie okien: wymiana zużytych uszczelek, montaż specjalnych taśm uszczelniających lub regulacja poziomu docisku skrzydła do ramy ościeżnicy. Usługę serwisowania okien zamówisz w e-sklepie WIŚNIOWSKI: https://sklep.wisniowski.pl/serwis-stolarki-pvc,c164.html

Troska o spokój we wnętrzach to inwestycja w jakość życia, która z pewnością przyniesie wiele korzyści. Postaw na okna WIŚNIOWSKI, zadbaj o ich prawidłowy montaż i ciesz się przyjemną ciszą – każdego dnia.

 

ŹRODŁO: WIŚNIOWSKI


Przeczytaj również:

Związek POiD napędza rozwój branży

Związek POiD rozwija inicjatywy dla przyszłych monterów stolarki budowlanej. O  nowej inicjatywie oraz innych pokrewnych projektach, opowiada Paweł Wróblewski, dyrektor zarządzający w Związku, jedy…

Dofinansowanie do wymiany okien, drzwi i bramy – jak je uzyskać?

Montaż nowych, energooszczędnych okien, drzwi zewnętrznych i bramy garażowej wyraźnie zwiększa komfort korzystania z budynku i zapewnia nam ograniczenie strat ciepła, a więc oszczędności w domowym …

ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku, Członkiem Wspierającym Związek Polskie Okna i Drzwi

Zarząd Związku Polskie Okna i Drzwi podjął decyzję o przyjęciu ASM- Centrum Badań i Analiz Rynku do grona Członków  Wspierających. Mając na uwadze wieloletnią współpracę ze Związkiem POiD w dziedzi…