Skip to main content
Związek Polskie Okna i Drzwi

Naturalna wentylacja i komfort akustyczny – nowe okno Schüco AWS 90 AC.SI

Jak wskazuje WHO, hałas staje się coraz większym zagrożeniem dla zdrowia publicznego. Dlatego dziś przy projektowaniu nowych budynków coraz częściej zwraca się uwagę na rozwiązania zapewniające podwyższoną ochronę akustyczną. Naturalna wentylacja do tej pory stała w sprzeczności z tym założeniem. Unikatowe na skalę rynku okno akustyczne AWS 90 AC.SI skutecznie chroni pomieszczenia przed dźwiękami z otoczenia nawet przy uchylonym skrzydle.

Rosnące zanieczyszczenie hałasem wiąże się przede wszystkim ze zjawiskiem intensywnej urbanizacji i wzmożonym ruchem drogowym.

Hałas staje się coraz większym zagrożeniem dla zdrowia mieszkańców miast Fot. Schüco

Nasila się trend migracji ludności do dużych miast, które ulegają zagęszczeniu. Z tego powodu wzrasta potrzeba uwzględniania rozwiązań, które pozwalają na redukcję lub rozpraszanie szkodliwego dla zdrowia hałasu w nowo projektowanych budynkach, np. w postaci stolarki okiennej o odpowiednich właściwościach tłumiących. Jednak w przypadku tradycyjnych okien jakiekolwiek rozszczelnienie skrzydła w celu wentylacji pomieszczenia wiąże się z całkowitą utratą właściwości dźwiękochłonnych. Problem ten rozwiązuje innowacyjne aluminiowe okno akustyczne AWS 90 AC.SI, które łączy funkcję naturalnej wentylacji ze skuteczną ochroną akustyczną.

Optymalna ochrona przy uchylonym skrzydle

Powietrze przepływa przez kasety filtracyjne, a hałas ulega rozproszeniu i wytłumieniu Fot. Schüco

Nowe jednoramowe okno AWS 90 AC.SI to nowatorskie rozwiązanie, które zapewnia izolacyjność akustyczną także przy uchylonym skrzydle. Dzięki temu pozwala zachować wysoki komfort przebywania w optymalnie wentylowanych pomieszczeniach bez kompromisu związanego z ochroną przed hałasem. Rozwiązanie to powstało szczególnie z myślą o domach, budynkach wielorodzinnych czy biurach zlokalizowanych w hałaśliwych lokalizacjach miejskich lub przy drogach szybkiego ruchu. W momencie uchylenia skrzydła strumień powietrza z zewnątrz przepływa przez prefabrykowane kasety filtracyjne w górnej części ościeżnicy. W ten sposób dźwięki otoczenia ulegają rozproszeniu, a hałas znaczącej redukcji. Izolacyjność akustyczna w pozycji uchylnej może wynosić od 31 do nawet 34 dB. Do wyboru jest wersja rozwierno-uchylna oraz rozwierna. W drugim przypadku okno może być tylko rozwierane, a izolacyjność akustyczna jest zapewniona w pozycji określonej przez ogranicznik rozwarcia.

 

 

 

Praktyczne funkcje i wygoda obsługi

Okno akustyczne AWS 90 AC.SI zostało w tym roku wyróżnione nagrodą Red Dot Design Award

Okno akustyczne w wersji rozwierno-uchylnej i rozwiernej zapewnia taką samą wygodę obsługi, jak tradycyjna stolarka okienna. Można je rozewrzeć na pełną szerokość w celu szybkiego wietrzenia pomieszczeń lub mycia zewnętrznej szyby od strony pomieszczenia. Przy zastosowaniu ukrytego okucia AvanTec kąt rozwarcia skrzydeł może wynosić aż 180º. Konstrukcja kaset filtracyjnych pozwala na ich łatwe otwieranie i czyszczenie. W razie potrzeby można je także szybko i bez problemu wymienić na nowe. Funkcjonalność i unikatowe właściwości rozwiązania zostały w tym roku docenione przez jury prestiżowego międzynarodowego konkursu Red Dot Design Award. Okno akustyczne AWS 90 AC.SI uzupełnia asortyment istniejących już rozwiązań ochrony akustycznej marki Schüco. Obejmuje on aluminiowe okna zespolone, skrzynkowe oraz innowacyjne rozwiązania zintegrowanej wentylacji okiennej, które również zapewniają jednoczesną wymianę powietrza i ochronę przed hałasem.

Więcej informacji o produktach firmy Schüco znajdą Państwo na stronie: www.schueco.pl

ŹRÓDŁO: Schüco


Przeczytaj również:

Szkolenie POiD dla zespołów serwisowo – montażowych stolarki budowlanej już wkrótce!

Związek Polskie Okna i Drzwi ustalił termin  szkolenia pt. „Prawidłowe zasady montażu stolarki okiennej i drzwiowej. „Naprawa i renowacja stolarki budowlanej”. Dwudniowe szkolenie odbędzie się 12-1…

Związek Polskie Okna i Drzwi partnerem Wiedeńskiej Konwencji Okien i Ochrony Przeciwsłonecznej

Związek POiD został partnerem IV Konwencji Okien i Ochrony Przeciwsłonecznej, organizowanej przez Interconnection Consulting. Wydarzenie odbędzie się w dniach 22-23 czerwca 2023 roku w Wiedniu. Has…

Związek Polskie Okna i Drzwi podsumowuje rok 2023

Rok 2023 dla Związku POiD upłynął pod znakiem termomodernizacji, wsparcia budownictwa mieszkaniowego, zwiększania zasobów rynku pracy, które ostatecznie mają na celu konsolidować, wspierać i rozwij…