Skip to main content
Związek Polskie Okna i Drzwi

Narożniki całoszklane od Yawal – efektowne wykończenie elewacji

Współczesna architektura bazuje na prostych i minimalistycznych bryłach pozbawionych tradycyjnych ozdobników. Z tego powodu to właśnie stolarka okienno-drzwiowa z wielkogabarytowymi przeszkleniami stanowi najważniejszą i najbardziej efektowną dekorację ich elewacji. Wśród różnych rodzajów okien na szczególną uwagę zasługują rozwiązania narożne. 

Narożniki całoszklane gwarantują nie tylko praktycznie nieograniczony dostęp światła słonecznego, ale też nadają lekkości bryle budynku, nie wspominając o niezwykle spektakularnym wyglądzie tego typu konstrukcji. Przeważnie rozwiązania narożne montowane są w salonach czy kuchniach, optycznie powiększając ich przestrzeń oraz wpływając na sposób aranżacji wnętrza. Coraz częściej jednak możemy się z nimi spotkać również w sypialniach, biurach, a nawet łazienkach. Z całą pewnością nadają oryginalnego wyglądu oraz pozwalają na uzyskanie efektu panoramicznych ścian, szczególnie w przypadku narożnych okien tarasowych.

Typy rozwiązań narożnych

W zależności od efektu, który chce uzyskać inwestor, możemy mieć do czynienia z oknami z profilem narożnym (tzw. słupkiem) lub okna narożne, które łączone są pod kątem 90° na zasadzie szyba do szyby za pomocą specjalistycznego silikonu. To ostatnie rozwiązanie prezentuje się niezwykle efektownie właśnie ze względu na brak jakiegokolwiek widocznego aluminiowego elementu łączącego pakiety szybowe w narożu.

Konstrukcje tego typu można wykonać na bazie systemów okienno-drzwiowych TM 102HI i TM 77HI, przesuwnych DP 180 i Moreview oraz systemów fasadowych FA 50N i FA 50N SL znajdujących się w ofercie Yawal S.A. Interesującą i niebanalną opcją jest również możliwość wykonania narożnika całoszklanego łączonego pod dowolnym kątem na bazie systemu Moreview. Narożniki łączone na zasadzie szyba do szyby należą do konstrukcji nieotwieranych. Systemy Yawal pozwalają również na projektowanie otwieranych narożników wyposażonych w ruchomy słupek, dzięki któremu uzyskiwany jest np. efekt „otwieranej ściany”.

 

Bez względu na typ wybranego rozwiązania narożnego, należy pamiętać, że tego rodzaju konstrukcje muszą być odpowiednio zaplanowane już na etapie projektu architektonicznego. Wiąże się to z dodatkowymi wymaganiami dotyczącymi nadproża czy np. właściwego wzmocnienia stropu. Co więcej, są one bardziej narażone na oddziaływanie warunków atmosferycznych, dlatego warto postawić na trwałe konstrukcje wykonane z aluminium odznaczające się bardzo dobrymi właściwościami izolacyjności cieplne, które oferuje Yawal.

ŹRÓDŁO: Yawal


Przeczytaj również:

Akustyka i systemy wentylacji tematami kolejnych webinarów POiD

W ramach rozpoczętego w marcu br.  cyklu webinariów dla producentów stolarki budowlanej organizowanych przez Związek POiD zapraszamy na dwa kolejne spotkania: 1. „Akustyka w stolarce budowlanej” Te…

X Kongres Stolarki Polskiej w obiektywie

X Kongres Stolarki Polskiej upłynął pod znakiem inspirujących rozmów o rozwiązaniach SMART. Jubileuszowa edycja wydarzenia cieszyła się znakomitą frekwencją – udział w Kongresie wzięło ponad 300 os…

Spotkanie konsultacyjne w sprawie podstawy programowej dla zawodu „monter stolarki budowlanej”

Na wniosek Związku POiD, Ministerstwo Edukacji Narodowej zaplanowało spotkanie konsultacyjne, poświęcone podstawie programowej dla nauczania zawodu „monter stolarki budowlanej”. Dyskusja posłuży om…