Skip to main content
Związek Polskie Okna i Drzwi

Najnowsza seria zamków do drzwi przeciwpożarowych

Marka ISEO wprowadziła do oferty nowe zamki do drzwi przeciwpożarowych DINFIR3. Wśród nich znajdują się między innymi modele z funkcją paniczną, które są odpowiednie do zamontowania w drzwiach znajdujących się na drogach ewakuacyjnych i wyposażonych w okucia przeciwpaniczne lub awaryjne. Do wyboru jest także przeciwzamek z funkcją paniczną oraz zasuwa czołowa.

Większość modeli zamków przeciwpożarowych DINFIR3 jest kompatybilnych z zestawami okuć przeciwpanicznych (EN 1125) i awaryjnych (EN 179). Dlatego też mogą być one instalowane na drzwiach, znajdujących się na drogach ewakuacyjnych w obiektach przemysłowych, magazynach czy obiektach użyteczności publicznej.

Dokumenty techniczne

Parametry poszczególnych modeli zamków potwierdzają dokumenty techniczne, takie jak Certyfikaty Stałości Właściwości Użytkowych wydane przez brytyjski instytut badawczy BSI oraz włoski instytut CSI oraz Deklaracja Zgodności, opublikowana przez ISEO. Uwzględnia ona europejską normę EN12209:2003 + AC:2005 oraz niemieckie normy DIN 18251:2020-04 i DIN 18250:09-2006. Dodatkowo ISEO dysponuje dokumentem o nazwie HPS (Hardware Performance Sheet / Arkusz Właściwości Okuć), zawierającym informacje na temat dotychczasowych badań wybranych modeli zamków na drzwiach różnych producentów.

System ryglowania

Podczas wybierania zamków DINFIR3 należy pamiętać, że zastosowany w nich system ryglowania jest asymetryczny, a rygiel nie znajduje się pośrodku blachy czołowej. Dlatego też przy wyborze zamka do drzwi konieczne jest określenie kierunku otwierania skrzydła DIN R / DIN L. Do wyboru są zarówno modele odpowiednie do zastosowania w drzwiach otwieranych na zewnątrz pomieszczeń / budynków, jak i do drzwi otwieranych do wewnątrz (rozwiązanie występujące w obiektach noclegowych).

Budowa i parametry techniczne zamków

Zamki przeciwpożarowe DINFIR3 posiadają rozstaw 72 mm, a ich głębokość (dormas) wynosi standardowo 65 mm. W ofercie znajdują się również modele o dormasie 55, 60, 80 oraz 100 mm. Podstawowymi elementami konstrukcji zamków są otwór na wkładkę bębenkową o profilu europejskim z zabierakiem zgodnym z DIN oraz otwór na trzpień ⧄ 9 mm. Zarówno w przypadku zamków z funkcją paniczną, jak i bez funkcji panicznej, kaseta i obudowa zamka jest zazębiona w trzech punktach łączenia z blachą czołową, chroniąc wewnętrzne elementy mechanizmu oraz zwiększając wytrzymałość zamka.

Podobnie jak kaseta, zaokrąglona blacha czołowa każdego z zamków została wykonana z ocynkowanej stali i posiada wymiary 235x24x3 mm. Występuje w wykończeniu galwanizowanym na biało. Opcjonalnie dostępne są także kwadratowe blachy czołowe, węższe modele blach o szerokości 20 mm, a także blachy czołowe w wykończeniu stal nierdzewna w kolorze szarym RAL 7035. Model zamka przeciwpożarowego DINFIR3 bez funkcji panicznej posiada dwuskokowy rygiel, wykonany z niklowanego znalu. Z kolei zamki z funkcją paniczną zostały wyposażone w jednoskokowy rygiel, wysuwany na 20 mm.

Współpraca z zamknięciami przeciwpanicznymi i awaryjnymi

Zamki przeciwpożarowe DINFIR3 z funkcją paniczną współpracują z zamknięciami przeciwpanicznymi serii Palmo, Push Palmo, Idea Base Infilare i Push Infilare, a także z zamknięciami awaryjnymi Pad Infilare oraz klamko-klamkami i klamko-gałkami serii 032.

Budowa i parametry techniczne przeciwzamka

Przeciwzamek z funkcją paniczną jest montowany w skrzydle biernym drzwi dwuskrzydłowych i współpracuje z zamkiem, zamontowanym na skrzydle czynnym, gdyż odbiera i utrzymuje zaczep oraz rygiel takiego zamka. Zamknięcie następuje automatycznie, gdy skrzydło drzwi zbliża się do blokady prętów. Są one uwalniane co skutkuje, zamknięciem skrzydła drzwi przez przeciwzamek. Przeciwzamek z funkcją paniczną posiada rozstaw 72 mm i otwór na trzpień ⧄ 9 mm, a jego głębokość wynosi 65 mm. Kaseta przeciwzamka jest zamknięta ze wszystkich stron i podobnie jak obudowa zamka, jest wykonana z ocynkowanej stali. Przeciwzamek jest kompatybilny z montowanymi na śruby M6 prętami z trzpieniem 30 mm, które są wysuwane na 20 mm.

Zasuwa czołowa do drzwi dwuskrzydłowych

W przypadku zastosowania dwuskokowego zamka bez funkcji panicznej na dwuskrzydłowych drzwiach przeciwpożarowych, na skrzydle biernym można zamontować zasuwę czołową. Jest ona kompatybilna z prętami z trzpieniem 30 mm, które są wysuwane na 18 mm, a ponadto została wyposażona w ręczną dźwignię. Umożliwia ona schowanie prętów, a tym samym otwarcie skrzydła biernego w drzwiach dwuskrzydłowych.

 

ŹRÓDŁO: NOVET


Przeczytaj również:

Dom w stylu eko – jaką tapetę wybrać i jak ją położyć?

Tapetowanie to jeden z najbardziej popularnych sposobów na wykończenie ścian wewnętrznych. Tapety bardzo dobrze sprawdzają się w różnego rodzaju pomieszczeniach – w salonie, pokoju dziecięcym, na p…

Zakończenie etapu zgłoszeń do konkursu POiD Building Awards 2021

Zakończył się pierwszy etap konkursu POiD Building Awards 2021. Jury będzie oceniać blisko sześćdziesiąt zgłoszonych obiektów. Pierwsza edycja konkursu POiD Building Awards 2021 to inicjatywa, któ…

Konferencja prasowa Związku POiD „Zielone budownictwo i rosnące ceny drewna”

Związek POiD zaprasza na udział w konferencji, która odbędzie się 28 września o godzinie 15:00. W konferencji będzie można uczestniczyć za pośrednictwem kanału YouTube Związku POiD. LINK DO KONFERE…