Skip to main content
Związek Polskie Okna i Drzwi

Na co zwrócić uwagę przy wyborze drzwi tarasowych?

Duże przeszklenia cieszą się rosnącym zainteresowaniem, bo przecież kto z nas nie chciałby móc cieszyć się pięknym widokiem zza swoich drzwi tarasowych, popijając poranną kawę. Wybór odpowiedniej stolarki otworowej na taras nie jest jednak prosty, dlatego też eksperci OKNOPLAST podpowiadają na co zwrócić uwagę, aby dobrać idealne dla siebie drzwi przesuwne.

Myśląc o pięknym tarasie, powinniśmy zastanowić się, jakie wybrać okna czy też drzwi tarasowe, aby były dla nas funkcjonalne, ale również dawały piękny efekt wizualny. Duże przeszklenia są przecież wspaniałą wizytówką naszego domu, a nam samym dają poczucie biskości z naturą, zacierając granicę między domem a światem zewnętrznym. Poranna kawa z pięknym widokiem potrafi od razu nastroić nas pozytywnie na cały dzień, nawet jeśli to jest poniedziałek.

Na rynku znajdziemy szereg różnych drzwi tarasowych. Możemy wybierać m.in. spośród drzwi uchylno-przesuwnych (PSK, PSK-Z), odstawno-przesuwnych (PSK Atrium) czy też podnoszono-przesuwnych (HST, SLIDE). Zanim przystąpimy do porównywania ich parametrów izolacyjności termicznej i akustycznej czy wyglądu, zastanówmy się, jakie cechy powinien mieć model optymalny dla nas. Dla każdego kluczowym czynnikiem decydującym może być coś innego – np. wysokość progu, szerokość światła przejścia czy całych drzwi, łatwość przesuwania skrzydła czy też intuicyjność obsługi.

Wielkość otworu drzwiowego

Wybór konkretnego systemu tarasowych drzwi przesuwnych może zależeć od wielkości otworu wyjściowego, w którym będą one osadzone. Poszczególne modele mogą mieć różne maksymalne wymiary, wynikające z zastosowanych w nich rozwiązaniach technologicznych. Przy otworach do 2 metrów szerokości powinno się stosować klasycznie otwierane drzwi balkonowe z ruchomym słupkiem. Dlaczego? System przesuwny w takiej sytuacji będzie niefunkcjonalny, ponieważ ruchoma jest w nim tylko jedna część, a więc np. ze 180 cm szerokości drzwi światło przejścia wynosić będzie zaledwie ok. 70-80 cm.

Przy otworach o 2-3 metrach szerokości można wybrać drzwi przesuwne, pod warunkiem, że architektura budynku na to pozwala. Główne systemy polecane w takim przypadku przez OKNOPLAST to SLIDE, którego maksymalny wymiar całej konstrukcji drzwi to 3,5 metra szerokości lub standardowy PSK, PSK Z czy PSK ATRIUM o maksymalnej szerokość do 3 metrów. Przy otworach w granicach 3-6 metrów szerokości stosuje się systemy HST. Tylko ten system poradzi sobie z prawidłowym funkcjonowaniem przy przesuwaniu ciężkich skrzydeł o bardzo dużych wymiarach.

Wysokość progu

Patrząc z perspektywy komfortu, kluczowym aspektem w drzwiach tarasowych jest wysokość progu. W drzwiach uchylno-przesuwnych, a więc modelach PSK i PSK Z, wykonany jest on ze standardowego profilu ramy okiennej. Oczywiście, podobnie jak przy korzystaniu z tradycyjnych rozwiernych drzwi balkonowych, można się przyzwyczaić do intuicyjnego przekraczania wystającego ponad posadzkę wysokiego progu.

Kłopotliwe jest to jednak, jeżeli wśród domowników znajdują się osoby z niesprawnością ruchową, seniorzy czy małe dzieci o nieskoordynowanych jeszcze ruchach. W takim przypadku warto postawić na modele drzwi tarasowych z obniżonym progiem (np. OKNOPLAST SLIDE) czy też z niskim, wpuszczonym w posadzkę progiem (np. OKNOPLAST HST i HST PREMIUM). W pierwszym przypadku próg wystaje ponad podłogę ok 32 milimetry od poziomu posadzki, dzięki czemu poruszanie się jest łatwiejsze niż przy drzwiach z grupy PSK. W drugim sam próg jest niższy, a dodatkowo można wybrać opcję Flatstep z progiem o wysokości 24 milimetrów lub nakładkę Comfort, dzięki której bariera progu zostanie wyeliminowana, ułatwiając przemieszczanie się między wnętrzami domu a tarasem.

Funkcjonalność i intuicyjność obsługi

Przed wyborem konkretnego typu drzwi tarasowych przesuwnych, warto udać się do najbliższego salonu sprzedaży i samemu przetestować działanie poszczególnych modeli. Każdy system odznacza się nieco odmiennym sposobem funkcjonowania.

Drzwi tarasowe PSK i PSK-Z są nieco mniej intuicyjne w obsłudze od pozostałych modeli i wymagają nieco więcej wprawy w codziennej obsłudze. O ile nie są dobrym wyborem w budynkach użyteczności publicznej, gdzie rotacja korzystających z nich przez krótki czas osób jest bardzo duża, sprawdzą się jednak w domu jednorodzinnym, gdzie domownicy z czasem nauczą się prawidłowego ich używania. W modelu odstawno-przesuwnym PSK ATRIUM obsługa drzwi jest łatwiejsza.

Drzwi tarasowe SLIDE zapewniają natomiast zdecydowanie wyższy poziom komfortu podczas codziennego użytkowania przy niewygórowanej cenie. Skrzydło przesuwane jest z łatwością na boki po osobnym torze, zupełnie jak w drzwiach HST. Nie ma również konieczności ręcznego domykania – skrzydło podczas przekręcania klamki w dół automatycznie dociągane jest do ościeżnicy. Szukając rozwiązania ultrawygodnego, warto postawić na modele HST lub HST PREMIUM, zwłaszcza te z elektrycznym napędem.

Wybierając więc wymarzone drzwi tarasowe musimy pamiętać, że prócz standardowych parametrów okiennych, powinniśmy skupić się także na dodatkowych aspektach, jakie oferują nam różne systemy.

W chwili obecnej jest najlepsza okazja na zakup wymarzonych drzwi tarasowych w okazyjnej cenie. Tylko do 20 grudnia trwa w OKNOPLAST promocja. Dobieraj produkty, obniżaj ceny. Im więcej kategorii produktów zakupimy, tym większy rabat otrzymamy.

ŹRÓDŁO: Oknonet.pl


Przeczytaj również:

Związek POiD – Nowy rok z nowymi szansami dla rynku mieszkaniowego

Szykują się zmiany i nowe programy, których celem jest zapobieganie skutkom kryzysu, ale również zwiększenie popytu na budowy czy mieszkania. Znaczącym jest fakt, że zmiany uwzględniają niektóre po…

Monter stolarki budowlanej – wspieraj zawód z przyszłością!

Dzięki staraniom Związku POiD, firm i instytucji z branży budowlanej, od roku szkolnego 2018/2019 możliwe będzie kształcenie w zawodzie „monter stolarki budowlanej”. Chęć naboru uczniów w tej profe…

Podsumowanie pierwszego Kongresu Odbudowy Ukrainy Common Future

Rola polskich przedsiębiorców w odbudowie Ukrainy oraz znaczenie współpracy polsko-ukraińskiej były głównymi tematami pierwszego Kongresu Obudowy Ukrainy Common Future. Spotkanie, w którym uczestni…