Modne i ciepłe drzwi zewnętrzne w 3 krokach
Wybór drzwi zewnętrznych to decyzja na lata. Drzwi towarzyszą nam na co dzień przy wchodzeniu i wychodzeniu z domu, witają naszych gości i mają za zadanie zatrzymać złodziei. Do tego powinny pięknie się prezentować i chronić przed chłodem. Lista oczekiwań jest więc długa, ale jak najbardziej możliwa do spełnienia. Doradzamy, jak dobrze wybrać drzwi zewnętrzne w trzech krokach.
Pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz, a w przypadku domu za ten efekt odpowiadają właśnie drzwi zewnętrzne. Można więc powiedzieć – pokaż mi swoje drzwi, a powiem Ci kim jesteś. Wybór drzwi ma duże znaczenie dla wyglądu całego budynku, ale nie tylko – wpływa również na naszą wygodę, poczucie bezpieczeństwa i wydatki na ogrzewanie.
Po pierwsze: energooszczędność
Ciepłe, dobrze uszczelnione drzwi to realne korzyści i oszczędność: mniej wydanych pieniędzy na ogrzewanie i ograniczenie zużycia energii (straty ciepła przez nieszczelne okna i drzwi to ok. 20-30%). Wymiana starych drzwi na nowoczesne jest ważnym elementem termomodernizacji budynku, pozwala spalać mniej węgla i gazu, a także korzystnie wpływa na jakość powietrza.
Obecnie producenci kładą duży nacisk na rozwój wyrobów w stronę coraz lepszych parametrów termicznych – ekologia i ekonomia idą tu w parze. Przy wyborze produktu do naszego domu zwracamy uwagę nie tylko na design, ale także parametr przenikalności cieplnej, oznaczony symbolem Ud. Zgodnie z obowiązującymi przepisami dla drzwi zewnętrznych nie może być on wyższy niż 1,3 W/m2K. Za wartością tego parametru stoją konkretne rozwiązania konstrukcyjne, jak np. pakiety szybowe z ciepłymi ramkami zastosowane w modelu drzwi stalowych 72 Ecotherm Stalprodukt-Zamość – Podstawą drzwi 72 Ecotherm jest skrzydło o grubości 72 mm z czterostronną przylgą i pakietami szybowymi z ciepłymi ramkami, wypełnione pianą poliuretanową i wykonane z ocynkowanej blachy laminowanej lub lakierowanej. Obramowanie stanowi trwała ościeżnica stalowo-drewniana. Przylga zapewnia doskonałe uszczelnienie i eliminuje potencjalne przedmuchy na łączeniu skrzydła z ościeżnicą oraz progiem. To wszystko przekłada się na bardzo dobry parametr izolacyjności termicznej drzwi Ud od 0,88 W/m2K w przypadku drzwi pełnych i Ud od 0,96 W/m2K w przypadku drzwi przeszklonych – mówi Robert Krukowski z firmy Stalprodukt-Zamość, Partnera kampanii „DOBRY MONTAŻ-Zadbaj o ciepły dom”.
Po drugie: piękny wygląd i funkcjonalność
Dobrze dopasowane do naszych oczekiwań i do wyglądu budynku drzwi zewnętrzne tworzą estetyczne wejście do domu. Dlatego oprócz tego, co w środku (ciepłe wypełnienie, uszczelnienie) liczy się również to, co na zewnątrz, czyli piękny design. Jeśli klasyczne imitacje drewna czy industrialne szarości są dla nas niewystarczające, to możemy wybrać skrzydło drzwiowe np. w kolorze bordowym, modnej butelkowej zieleni, głęboko niebieskie lub czarne. Takie opcje znajdziemy w ofercie drzwi stalowych 72 Ecotherm, które dają duże możliwości aranżacyjne, a jednocześnie nie rujnują domowego budżetu.
Modnie prezentują się drzwi z przeszkleniem, które ładnie wyglądają i pozwalają wpuścić do wnętrza nieco naturalnego światła rozświetlając zazwyczaj dość ciemne pomieszczenie, jakim jest korytarz. Ciekawe rozwiązanie stanowi przeszklenie drzwiowe z ramką wykonaną z czarnego szkła, które dzięki idealnie gładkiej powierzchni oraz subtelnej pracy ze światłem dodaje całości eleganckiego sznytu. Do drzwi możemy również dobrać nowoczesne antaby (pochwyty), których gięta forma znakomicie podkreśla wyjątkowy charakter wejścia do naszego domu.
Zamiast tradycyjnej klamki i używania klucza, dziś drzwi można otwierać wygodnie poprzez przyłożenie palca. Połączenie czytnika linii papilarnych z automatycznym zamkiem wielopunktowym to bardzo komfortowy sposób obsługi drzwi – wystarczy dotknąć skaner, a skrzydło drzwiowe samo się otworzy.
Po trzecie: dobry montaż
Nawet najwyższej klasy drzwi tracą swoje właściwości, kiedy są zamontowane w sposób nieprawidłowy. Dlatego dla drzwi zewnętrznych zalecany jest trójwarstwowy montaż, tzw. ciepły z wykorzystaniem podwaliny podprogowej. –Zapewnia on przede wszystkim energooszczędność oraz skuteczne uszczelnienie miejsc, w których najczęściej dochodzi do utraty ciepła i osadzania się wilgoci. W przypadku drzwi 72 Ecotherm szeroki wybór możliwości technicznych pozwala na zastosowanie montażu trójwarstwowego zarówno przy wymianie stolarki otworowej, jak i w nowym budownictwie – dodaje ekspert Stalprodukt-Zamość.
Przy wymianie starych drzwi zewnętrznych na nowe w ramach termomodernizacji można pozyskać dofinansowanie z programu „Czyste Powietrze”. Warto skorzystać z tej opcji, żeby oszczędzić pieniądze – wysokość wsparcia z programu jest uzależniona od naszych dochodów. Pamiętajmy przy tym, że drzwi powinny spełniać określone w programie wymagania techniczne.
Dopasowane i odpowiednio zamontowane, wysokiej jakości drzwi zewnętrzne przez cały rok będą cieszyć nas swoim wyglądem, a w okresie jesienno-zimowym zatrzymają w domu cenne ciepło. Dobry wybór drzwi to inwestycja w komfort, bezpieczeństwo i energooszczędność, która będzie procentować przez co najmniej kilkanaście lat.
***
Partnerzy kampanii „DOBRY MONTAŻ– Zadbaj o ciepły dom”: FAKRO, HÖRMANN, KLIMAS WKRĘT-MET, KRISPOL, LAHTI PRO, PROLINE, NYXON, PENOSIL, PORTA, SELENA, SOUDAL, STALPRODUKT-ZAMOŚĆ, WIŚNIOWSKI Patroni honorowi: Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Fundacja na Rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii Patroni merytoryczni: Instytut Techniki Budowlanej, Narodowa Agencja Poszanowania Energii, Polskie Stowarzyszenie Dekarzy Patroni medialni: Budnet.pl, Budowa.org, Budowlanematerialy.eu, Budownictwo.org, Budownictwo.co, „Buduj Energooszczędnie”, „Budujemy Dom”, „Dom Idealny”, Domszytynamiare.pl, Drzwi21.pl, Ekobudowanie.pl, „Ekspert Budowlany”, Kupdom.com.pl, „Kwartalnik OKNO”, „Ładny Dom”, Ladnydom.pl, „Manager Report”, „Monter Stolarki”, „Murator”, Muratorplus.pl, „Najciekawsze Projekty”, Obud.pl, Okna21.pl, Oknonet.pl, Pasywny-budynek.pl, „RBT Magazyn”, Receptynadom.pl, Stolarkabudowlana.eu, Stolarstwo.org, „Świat Aluminium”, „Świat Szkła”, Teraz-srodowisko.pl, Wybudujemy.com.pl
Strona internetowa kampanii: dobrymontaz.com
Fanpage kampanii na Facebook’u: https://pl-pl.facebook.com/dobrymontaz/