Skip to main content
Związek Polskie Okna i Drzwi

Krzysztof Domarecki na Europejskim Kongresie Gospodarczym 2023

Zmiany i nieprzewidywalność to środowisko biznesu ostatnich dekad. Pandemia COVID, wojna na terenie Ukrainy, kryzys finansowy, a jednocześnie szybki postęp technologiczny zwiększyły poczucie niepewności. Jak funkcjonować w takiej rzeczywistości? Jak zarządzać biznesem i relacjami z ludźmi? Na to pytanie, podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EKG) 2023 w Katowicach, odpowiadał m.in. Krzysztof Domarecki, główny akcjonariusz Grupy Selena.

Adaptacja do zmiennego świata

Metody zwinne, jeszcze do niedawna odgrywające główną rolę w planowaniu i realizacji biznesu, dosyć szybko wprowadzane były w organizacjach, ponieważ managerowie widzieli w nich szansę na podniesienie efektywności zespołów, a także na szybsze dostarczanie wyższej jakości produktów. Jednak przyśpieszenie metod działania i rozwój technologii to tylko część czynników, które napędzają zmiany w biznesie i otaczającym nas świecie. Pandemia, wojna czy problemy gospodarcze sprawiły, że nawet zwinne firmy, wraz z całą ludzkością, wpadły w realność VUCA, która stała się nową normą. Świat VUCA (volatility, uncertainty, complexity, ambiguity – zmienność, niepewność, złożoność, niejednoznaczność) stawia nas w centrum chaosu, dynamizmu, skomplikowania.

Z tymi wyzwaniami przychodzi dziś mierzyć się m.in. środowisku biznesowemu. Podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego Krzysztof Domarecki, uczestnicząc w debacie „Lider na trudne czasy”, podkreślił, że obecnie podstawowym zadaniem managera jest zrozumienie otaczającego go świata. Jak zauważył główny akcjonariusz Grupy Selena, turbulencje, z którymi mamy dziś do czynienia w wielu sferach życia, można opisać na trzech poziomach. Pierwszy to wspomniany postęp technologiczny, który dotyczy niemal każdej dziedziny, m.in. IT, produkcji, logistyki czy transportu, ale też takich sfer jak ochrona zdrowia, żywienie czy edukacja. Drugim są zmiany generacyjne, związane z innymi oczekiwaniami młodych pokoleń wobec świata niż oczekiwania ich rówieśników sprzed 50 lat, co wynika ze zwiększającej się zamożności dużej części świata. Trzeci poziom to zmiany geopolityczne: spadek gospodarczego znaczenia Europy Zachodniej, chwiejność pozycji Stanów Zjednoczonych jako hegemona, relatywnie rosnące znaczenie Azji.

Postęp technologiczny, zmiany generacyjne i polityczne to trzy poziomy, które nakładają się na siebie, tworząc obecny zmienny i pełen turbulencji świat. Dotyczy to wszystkich, także przedsiębiorstw, które mają dziś kłopot, aby poradzić sobie z tą zmiennością. Dla managera kluczowe jest najpierw zrozumienie tego, co dzieje się wokół nas, a w ślad za tym definiowanie celów biznesowych i strategii. Strategię trzeba mieć, ale należy ją umieć bardzo szybko adaptować do zmieniających się warunków podkreślił Krzysztof Domarecki, główny akcjonariusz Seleny.

Krzysztof Domarecki podczas panelu na Europejskim Kongresie Gospodarczym. Fot. Selena

Odpowiedzialność i empatia liderów

Uczestnicy debaty dyskutowali na temat pożądanych cech managera, aby mógł skutecznie zarządzać wewnątrz i na zewnątrz organizacji w świecie VUCA. Niezależnie od złożoności zagadnień, z jakimi spotykają się dziś liderzy, paneliści podkreślili, że w zmieniającej się rzeczywistości bardzo ważna jest empatia, rozumienie pracowników i klientów; ich potrzeb, problemów, oczekiwań oraz świadomość, że zarządzanie firmami wciąż ewoluuje.

Krzysztof Domarecki, zaznaczył też, że obecnie nie wystarczy mówić o cechach liderów; że to jest moment, by koncentrować się na ich działaniach. – Uważam, że w Europie jest teraz czas na to, aby liderzy biznesu podjęli wspólną odpowiedzialność i dzielili się nią z klasą polityczną. Biznes i przemysł muszą oddziaływać na podatny na ideologizację świat polityki, zwracając uwagę na to, w jaki sposób Europa jest prowadzona i jaka jest jej relatywna siła w skali światowejakcentował Domarecki. – Poza tym, odpowiedzialność naszych liderów powinna polegać na zastanowieniu się, jakie są realne problemy Polaków, gdzie jesteśmy, jakim wyzwaniom podlega nasz kraj. Rozwiązując nasze własne problemy, przybliżymy się do silniejszej Europy.

W panelu dyskusyjnym „Lider na trudne czasy” wzięli też udział: Magdalena Bogucka, prezes zarządu Zakładu Farmaceutycznego AMARA Sp. z o.o., Zofia Dzik, prezes zarządu Instytutu Humanites – Człowiek i Technologia, Agnieszka Leszczyńska, prezes zarządu Angelini Pharma Polska Sp. z o.o., Mariusz Łukaszewicz, prezes zarządu BNP Paribas Faktoring, Wojciech Wolny, prezes zarządu Euvic SA oraz Marek Kamiński, zdobywca biegunów, założyciel Life Plan Academy i Kamiński Academy.

Uczestnicy panelu dyskusyjnego „Lider na trudne czasy” podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Fot. Selena

Podsumowując panel, Domarecki zwrócił uwagę na potencjał liderów biznesowych, w rękach których leży nie tylko odpowiedzialność, ale także możliwość wprowadzania w świecie zmian na lepsze. – To właśnie przedsiębiorcy i przedsiębiorstwa, m.in. tworząc nowe leki czy produkty ułatwiające życie, są siłą sprawczą przemian i budują lepszy światpowiedział Krzysztof Domarecki.

ŹRÓDŁO: Grupa Selena


Przeczytaj również:

XIII Kongres Stolarki Polskiej zakończony – co działo się na Kongresie?

Trzy inspirujące bloki tematyczne, 300 uczestników i rozmowy o przyszłości branży. Za nami XIII Kongres Stolarki Polskiej, który odbył się w dniach 24-25 maja br. w Warszawie. Tegoroczna odsłona Ko…

Nowe firmy członkowskie

Mamy przyjemność poinformować o przyjęciu w poczet firm członkowskich Związku POiD firmy: GlassLift Sp. z o.o. ul. Długa 15 95-100 Zgierz, Tel. +48 504 304 604 www.glasslift.pl Firma GLASSLIFT Sp….

Konferencja prasowa Związku POiD „Zielone budownictwo i rosnące ceny drewna”

Związek POiD zaprasza na udział w konferencji, która odbędzie się 28 września o godzinie 15:00. W konferencji będzie można uczestniczyć za pośrednictwem kanału YouTube Związku POiD. LINK DO KONFERE…