Kontrola dostępu w szpitalach, przychodniach i innych placówkach medycznych
Ośrodki zdrowia, szpitale, przychodnie oraz inne placówki medyczne to obiekty, w których zarządzanie dostępem odgrywa kluczową rolę z uwagi na bezpieczeństwo personelu medycznego, pacjentów oraz gości odwiedzających chorych. Co więcej w tego rodzaju obiektach przechowuje się dokumentację medyczną, a także przetwarza wrażliwe dane osobowe oraz informacje związane ze stanem zdrowia i leczeniem pacjentów. Dlatego też konieczne jest zabezpieczenie niektórych stref i pomieszczeń przed dostępem niepowołanych osób.
Wygodne zarządzanie dostępem w placówkach służby zdrowia
Wygodne zarządzanie dostępem w szpitalach, przychodniach i innych placówkach służby zdrowia jest niezbędne dla ich prawidłowego funkcjonowania. W nowoczesnych systemach kontroli dostępu administrator ma możliwość zdalnego zarządzania uprawnieniami użytkowników w czasie rzeczywistym z każdego miejsca na świecie z dostępem do internetu. W tym celu musi zalogować się na swoje konto w specjalnej aplikacji dostępnej na serwerze. Następnie może w wygodny sposób dodawać, usuwać i modyfikować prawa dostępu oraz odczytywać raporty zdarzeń.
Korzystanie z poszczególnych funkcjonalności systemu ułatwia intuicyjny w obsłudze interfejs oprogramowania, dostępny w kilkunastu językach w tym także w języku polskim. Z kolei rolę poświadczeń pełnią mechatroniczne klucze F9000, karty Mifare Classic 4K / Mifare DESFire EV2 8K, a także bransoletki, opaski i tagi oraz mobilne klucze. Te ostatnie są przesyłane poszczególnym osobom e-mailem, smsem lub za pomocą komunikatorów, dzięki czemu umożliwiają zarządzanie dostępem w obiektach i pomieszczeniach zlokalizowanych na dużym terenie.
Nowoczesna i praktyczna technologia data on credential
W oferowanych przez NOVET nowoczesnych systemach kontroli dostępu wykorzystywana jest technologia data on credential co oznacza, że wszystkie dane zapisywane są na mechatronicznych kluczach. W sytuacji, gdy użytkownik zgubi swój klucz lub zostanie mu on skradziony nie ma potrzeby wykonywania żadnych działań na wkładkach i zamkach. Wystarczy jedynie unieważnić taki klucz, a następnie przyznać użytkownikowi nowe poświadczenie. Kontrola dostępu opierająca się na technologii data on credential sprawdza się idealnie w przypadku obiektów z dużą ilością drzwi typu szpitale, przychodnie, centra medyczne, sanatoria itp.
Warto podkreślić, że w rekomendowanych przez NOVET systemach kontroli dostępu istnieje możliwość łączenia urządzeń działających w trybie online z urządzeniami pracującymi w trybie offline. Uprawnienia poszczególnych użytkowników są nadpisywane na poświadczeniach za każdym razem, gdy w celu uwierzytelnienia walidują je oni na czytniku umieszczonym przy drzwiach wejściowych do budynku.
Kontrola dostępu w oparciu o role
Kolejną praktyczną funkcjonalnością jest możliwość tworzenia ról i przyznawania dostępu w oparciu o role. Zmiana ustawień i parametrów związanych z określoną rolą wpływa na uprawnienia wszystkich użytkowników przypisanych do danej roli. Systemy kontroli dostępu oparte na rolach sprawdzają się idealnie w przypadku organizacji zatrudniających dziesiątki, a nawet setki pracowników, w których wielu użytkowników pełni podobne funkcje i potrzebuje dostępu do tych samych stref, budynków oraz pomieszczeń. Wówczas gdy pojawi się taka potrzeba, administrator systemu nie musi dokonywać edycji danych każdego użytkownika z osobna. Wystarczy jedynie, że zmodyfikuje ustawienia poszczególnych roli. W ten sposób może w wygodny sposób zarządzać pracą poszczególnych grup użytkowników: lekarzy, pielęgniarek, techników medycznych, laborantów, ratowników medycznych, praktykantów, serwisantów, personelu sprzątającego, a także osób odwiedzających pacjentów. Ponadto systemy kontroli dostępu umożliwiają tworzenie stref, do których można przyporządkowywać grupy drzwi. Oznacza to, że wyodrębnione strefy mogą odpowiadać określonym rodzajom pomieszczeń czy oddziałom szpitalnym na przykład oddziałowi chorób wewnętrznych czy oddziałowi intensywnej opieki medycznej.
ŹRÓDŁO: NOVET