Skip to main content
Związek Polskie Okna i Drzwi

Konferencja EPPA podczas trwania Targów BUDMA – WINDOOR-TECH 2023

Ekonomia cyrkularna, optymalne zarządzanie surowcami oraz ponowne wykorzystanie już wyprodukowanych materiałów przy równoczesnym zmniejszeniu emisji dwutlenku węgla to tylko kilka z niezmiernie ważnych tematów jakie zostały poruszone podczas Konferencji zorganizowanej przez EPPA – Europejskie Stowarzyszenie Handlowe Dostawców Systemów Okiennych z PVC wraz z Targami BUDMA i WINDOOR-TECH oraz wsparciem JOBDONE w dniu 01.02.2023 w Poznaniu.

„Profile okienne z PCW i ich łańcuch wartości kluczem do ochrony klimatu i rozwoju biznesu. Stowarzyszenie EPPA dla branży okiennej w Polsce i Europie” 

Przedstawiciele EPPA w osobach: Charlotte Röber, General Director EPPA Europejskie Stowarzyszenie Systemów Profili Okiennych PVC, Marka Karwowskiego – Generał Manager EPPA Polska i Karola Pięty – Project Manager EPPA Polska zaprezentowali kierunki działania w celu maksymalizacji recyklingu produktu jakim jest okno w całym procesie cyklu życia, a także określenie operacyjne wykorzystania okien demontowanych podczas renowacji budynków i wstawiania nowych okien energooszczędnych.

EPPA przedstawiła wymagania jakie zostaną postawione producentom materiałów budowlanych związane z modyfikacją rozporządzenia w sprawie wyrobów budowlanych i oznakowania CE, które będą wymagały podawania w parametrach właściwości użytkowych produktu także wartości związanych z ilością energii zużytą do wyprodukowania okna, wpływu produktu na redukcję emisji CO2 oraz % udziału surowców z recyklingu wykorzystanych do wyprodukowania nowego okna.

Już w tej chwili w Holandii lub Anglii w zapisach ofert przetargowych np. Wspólnot mieszkaniowych wymieniających okna w swoich budynkach, pojawia się określony parametr % określający recykling, czyli % zawartość materiałów ponownie użytych w produkcji oferowanego w przetargu okna.

Obok wystąpień przedstawicieli EPPA odbyła się również dyskusja panelowa, w której wzięli udział przedstawiciele producentów systemów profili okiennych, producenta okien, reprezentant firmy zajmującej się przetwarzaniem odpadów budowlanych oraz reprezentant salonu okiennego i firmy zajmującej się demontażem oraz montażem okien.

 

Uczestnicy Panelu Dyskusyjnego:

  1. Paweł Ciepły – Dyrektor Zarządzający VEKA
  2. Marcin Szewczuk – Kierownik Marketingu ALUPLAST
  3. Jarosław Kujawa – Kierownik Przygotowania Produkcji REHAU
  4. Maciej Mańko – Kierownik Marketingu GLASSOLUTIONS
  5. Krzysztof Michalak – CSO – Chief Sales Officer OKNOPLAST
  6. Andrzej Sobieski – HOMAX Salon Autoryzowany VETREX
  7. Piotr Szeremiota – Dyrektor Sprzedaży DEKOR

Uczestnicy panelu dyskusyjnego z perspektywy swoich firm przedstawili obszary, które należy uwzględnić w celu zwiększenia ilości okien z demontażu, które zostaną przekazywane do wyspecjalizowanych firm zajmujących się przetwarzaniem odpadów budowlanych. Podano przykłady, w których wymagane jest ewidentne wsparcie całej branży w standaryzowaniu zasad przekazywania zdemontowanych okien nawet na wzór działań jakie odbywają się w branży AGD.

Stowarzyszenie EPPA zaprasza do kontaktu producentów okien oraz firmy zajmujące się przetwarzaniem odpadów w celu wsparcia działań i nawiązaniu współpracy i minimalizowania kosztów logistycznych związanych z transportem zdemontowanych okien do punktów przetwarzania odpadów. Już teraz ilość firm, z którymi współpracuje EPPA  pozwala na skrócenie tras transportowych, ale są jeszcze regiony Polski, w których można ten parametr poprawić.

Stowarzyszenie EPPA jest członkiem VINYL PLUS oraz CIRCULAR PLASTICS ALLIANCE (CPA). W ramach deklaracji Vinyl Plus postawione są cele osiągnięcia recyklingu na poziomie 1 mln ton PCV rocznie od 2030 roku, z udziałem europejskich producentów profili na poziomie 45%.

 

ŹRÓDŁO: EPPA


Przeczytaj również:

Już teraz zarejestruj się na XI Kongres Stolarki Polskiej!

Ruszyły zapisy na XI Kongres Stolarki Polskiej. Zgłoszenia są możliwe poprzez formularz na stronie internetowej, a także na stoisku MONTERIADY na targach BUDMA. Podczas tego wydarzenia, w dniach 4-…

Jan Szulżyk Członkiem Honorowym Związku Polskie Okna i Drzwi

  Do grona Członków Honorowych Związku Polskie Okna i Drzwi dołączył  Jan Szulżyk, założyciel, współwłaściciel oraz prezes spółki POL-SKONE. Nagrodę wręczono w czasie XII edycji Kongresu Stola…

Akustyka w stolarce okiennej i drzwiowej

Związek POiD zaprasza na  konferencje „Akustyka w stolarce okiennej i drzwiowej”. Izolacyjność akustyczna chroni mieszkańców budynków przed szkodliwym dla zdrowia działaniem niepożądanego hałasu. P…