Skip to main content
Związek Polskie Okna i Drzwi

Konferencja EPPA podczas trwania Targów BUDMA – WINDOOR-TECH 2023

Ekonomia cyrkularna, optymalne zarządzanie surowcami oraz ponowne wykorzystanie już wyprodukowanych materiałów przy równoczesnym zmniejszeniu emisji dwutlenku węgla to tylko kilka z niezmiernie ważnych tematów jakie zostały poruszone podczas Konferencji zorganizowanej przez EPPA – Europejskie Stowarzyszenie Handlowe Dostawców Systemów Okiennych z PVC wraz z Targami BUDMA i WINDOOR-TECH oraz wsparciem JOBDONE w dniu 01.02.2023 w Poznaniu.

„Profile okienne z PCW i ich łańcuch wartości kluczem do ochrony klimatu i rozwoju biznesu. Stowarzyszenie EPPA dla branży okiennej w Polsce i Europie” 

Przedstawiciele EPPA w osobach: Charlotte Röber, General Director EPPA Europejskie Stowarzyszenie Systemów Profili Okiennych PVC, Marka Karwowskiego – Generał Manager EPPA Polska i Karola Pięty – Project Manager EPPA Polska zaprezentowali kierunki działania w celu maksymalizacji recyklingu produktu jakim jest okno w całym procesie cyklu życia, a także określenie operacyjne wykorzystania okien demontowanych podczas renowacji budynków i wstawiania nowych okien energooszczędnych.

EPPA przedstawiła wymagania jakie zostaną postawione producentom materiałów budowlanych związane z modyfikacją rozporządzenia w sprawie wyrobów budowlanych i oznakowania CE, które będą wymagały podawania w parametrach właściwości użytkowych produktu także wartości związanych z ilością energii zużytą do wyprodukowania okna, wpływu produktu na redukcję emisji CO2 oraz % udziału surowców z recyklingu wykorzystanych do wyprodukowania nowego okna.

Już w tej chwili w Holandii lub Anglii w zapisach ofert przetargowych np. Wspólnot mieszkaniowych wymieniających okna w swoich budynkach, pojawia się określony parametr % określający recykling, czyli % zawartość materiałów ponownie użytych w produkcji oferowanego w przetargu okna.

Obok wystąpień przedstawicieli EPPA odbyła się również dyskusja panelowa, w której wzięli udział przedstawiciele producentów systemów profili okiennych, producenta okien, reprezentant firmy zajmującej się przetwarzaniem odpadów budowlanych oraz reprezentant salonu okiennego i firmy zajmującej się demontażem oraz montażem okien.

 

Uczestnicy Panelu Dyskusyjnego:

  1. Paweł Ciepły – Dyrektor Zarządzający VEKA
  2. Marcin Szewczuk – Kierownik Marketingu ALUPLAST
  3. Jarosław Kujawa – Kierownik Przygotowania Produkcji REHAU
  4. Maciej Mańko – Kierownik Marketingu GLASSOLUTIONS
  5. Krzysztof Michalak – CSO – Chief Sales Officer OKNOPLAST
  6. Andrzej Sobieski – HOMAX Salon Autoryzowany VETREX
  7. Piotr Szeremiota – Dyrektor Sprzedaży DEKOR

Uczestnicy panelu dyskusyjnego z perspektywy swoich firm przedstawili obszary, które należy uwzględnić w celu zwiększenia ilości okien z demontażu, które zostaną przekazywane do wyspecjalizowanych firm zajmujących się przetwarzaniem odpadów budowlanych. Podano przykłady, w których wymagane jest ewidentne wsparcie całej branży w standaryzowaniu zasad przekazywania zdemontowanych okien nawet na wzór działań jakie odbywają się w branży AGD.

Stowarzyszenie EPPA zaprasza do kontaktu producentów okien oraz firmy zajmujące się przetwarzaniem odpadów w celu wsparcia działań i nawiązaniu współpracy i minimalizowania kosztów logistycznych związanych z transportem zdemontowanych okien do punktów przetwarzania odpadów. Już teraz ilość firm, z którymi współpracuje EPPA  pozwala na skrócenie tras transportowych, ale są jeszcze regiony Polski, w których można ten parametr poprawić.

Stowarzyszenie EPPA jest członkiem VINYL PLUS oraz CIRCULAR PLASTICS ALLIANCE (CPA). W ramach deklaracji Vinyl Plus postawione są cele osiągnięcia recyklingu na poziomie 1 mln ton PCV rocznie od 2030 roku, z udziałem europejskich producentów profili na poziomie 45%.

 

ŹRÓDŁO: EPPA


Przeczytaj również:

Już są – Raporty: „Rynek Stolarki Drzwiowej w Polsce 2019” i „Rynek Stolarki Okiennej w Polsce 2019”

Już są najnowsze raporty dotyczące rynku okien i drzwi. Obszerne opracowania zostały wykonane na zlecenie Związku Polskie Okna i Drzwi i zrealizowane przez ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku. Firmy…

Nowoczesny trend na czarną stolarkę

Czerń to ponadczasowy kolor, którzy cechuje elegancki minimalizm. Świetnie sprawdza się nie tylko w modzie, lecz również w architekturze, zwłaszcza tej nowoczesnej. Czarne mogą być więc: dach, elew…

Zakończenie etapu zgłoszeń do konkursu POiD Building Awards 2021

Zakończył się pierwszy etap konkursu POiD Building Awards 2021. Jury będzie oceniać blisko sześćdziesiąt zgłoszonych obiektów. Pierwsza edycja konkursu POiD Building Awards 2021 to inicjatywa, któ…