Konferencja EPPA podczas trwania Targów BUDMA – WINDOOR-TECH 2023
Ekonomia cyrkularna, optymalne zarządzanie surowcami oraz ponowne wykorzystanie już wyprodukowanych materiałów przy równoczesnym zmniejszeniu emisji dwutlenku węgla to tylko kilka z niezmiernie ważnych tematów jakie zostały poruszone podczas Konferencji zorganizowanej przez EPPA – Europejskie Stowarzyszenie Handlowe Dostawców Systemów Okiennych z PVC wraz z Targami BUDMA i WINDOOR-TECH oraz wsparciem JOBDONE w dniu 01.02.2023 w Poznaniu.
„Profile okienne z PCW i ich łańcuch wartości kluczem do ochrony klimatu i rozwoju biznesu. Stowarzyszenie EPPA dla branży okiennej w Polsce i Europie”
Przedstawiciele EPPA w osobach: Charlotte Röber, General Director EPPA Europejskie Stowarzyszenie Systemów Profili Okiennych PVC, Marka Karwowskiego – Generał Manager EPPA Polska i Karola Pięty – Project Manager EPPA Polska zaprezentowali kierunki działania w celu maksymalizacji recyklingu produktu jakim jest okno w całym procesie cyklu życia, a także określenie operacyjne wykorzystania okien demontowanych podczas renowacji budynków i wstawiania nowych okien energooszczędnych.
EPPA przedstawiła wymagania jakie zostaną postawione producentom materiałów budowlanych związane z modyfikacją rozporządzenia w sprawie wyrobów budowlanych i oznakowania CE, które będą wymagały podawania w parametrach właściwości użytkowych produktu także wartości związanych z ilością energii zużytą do wyprodukowania okna, wpływu produktu na redukcję emisji CO2 oraz % udziału surowców z recyklingu wykorzystanych do wyprodukowania nowego okna.
Już w tej chwili w Holandii lub Anglii w zapisach ofert przetargowych np. Wspólnot mieszkaniowych wymieniających okna w swoich budynkach, pojawia się określony parametr % określający recykling, czyli % zawartość materiałów ponownie użytych w produkcji oferowanego w przetargu okna.
Obok wystąpień przedstawicieli EPPA odbyła się również dyskusja panelowa, w której wzięli udział przedstawiciele producentów systemów profili okiennych, producenta okien, reprezentant firmy zajmującej się przetwarzaniem odpadów budowlanych oraz reprezentant salonu okiennego i firmy zajmującej się demontażem oraz montażem okien.
Uczestnicy Panelu Dyskusyjnego:
- Paweł Ciepły – Dyrektor Zarządzający VEKA
- Marcin Szewczuk – Kierownik Marketingu ALUPLAST
- Jarosław Kujawa – Kierownik Przygotowania Produkcji REHAU
- Maciej Mańko – Kierownik Marketingu GLASSOLUTIONS
- Krzysztof Michalak – CSO – Chief Sales Officer OKNOPLAST
- Andrzej Sobieski – HOMAX Salon Autoryzowany VETREX
- Piotr Szeremiota – Dyrektor Sprzedaży DEKOR
Uczestnicy panelu dyskusyjnego z perspektywy swoich firm przedstawili obszary, które należy uwzględnić w celu zwiększenia ilości okien z demontażu, które zostaną przekazywane do wyspecjalizowanych firm zajmujących się przetwarzaniem odpadów budowlanych. Podano przykłady, w których wymagane jest ewidentne wsparcie całej branży w standaryzowaniu zasad przekazywania zdemontowanych okien nawet na wzór działań jakie odbywają się w branży AGD.
Stowarzyszenie EPPA zaprasza do kontaktu producentów okien oraz firmy zajmujące się przetwarzaniem odpadów w celu wsparcia działań i nawiązaniu współpracy i minimalizowania kosztów logistycznych związanych z transportem zdemontowanych okien do punktów przetwarzania odpadów. Już teraz ilość firm, z którymi współpracuje EPPA pozwala na skrócenie tras transportowych, ale są jeszcze regiony Polski, w których można ten parametr poprawić.
Stowarzyszenie EPPA jest członkiem VINYL PLUS oraz CIRCULAR PLASTICS ALLIANCE (CPA). W ramach deklaracji Vinyl Plus postawione są cele osiągnięcia recyklingu na poziomie 1 mln ton PCV rocznie od 2030 roku, z udziałem europejskich producentów profili na poziomie 45%.
ŹRÓDŁO: EPPA