Skip to main content
Związek Polskie Okna i Drzwi

Komplet stolarki – jak dopasować okna, drzwi i bramę garażową

Okna, drzwi i brama garażowa należą do kluczowych elementów mających wpływ na wygląd naszego domu. Właściwie dobrane pozwolą wyeksponować zamysł architektoniczny i podkreślić charakter bryły budynku. Przybliżamy, co warto wziąć pod uwagę wybierając stolarkę zewnętrzną, tak by uzyskać harmonię i cieszyć się z zakupu przez lata.

Przy planowaniu okien, drzwi i bramy garażowej do domów nowych lub poddawanych modernizacji ważne jest dopasowanie poszczególnych elementów, tak by tworzyły spójną całość. Dotyczy to zarówno spójności pod kątem stylistycznym, kolorystycznym, jak i jakościowym. Najłatwiej uzyskać to wybierając stolarkę premium od jednego producenta.

„Chcąc wesprzeć klientów w stworzeniu wysokiej jakości, spójnego zestawu stolarki zewnętrznej oferujemy komplementarne rozwiązania pozwalające na zakup okien, drzwi i bramy garażowej. W salonach naszych partnerów handlowych inwestorzy mogą uzyskać pomoc przy wyborze i dopasowaniu poszczególnych elementów w obszarach designu, wykończenia i materiałów. Klienci otrzymają także wsparcie przy doborze parametrów technicznych oraz opcji wyposażenia. Obok fachowego doradztwa i zamówienia usługi profesjonalnego montażu, inwestorzy kupujący komplet stolarki zewnętrznej do domu mogą skorzystać z rabatów, np. udzielanych w trakcie trwania akcji promocyjnych. Dodatkowo oferujemy jedną z najdłuższych na rynku gwarancji” – mówi Piotr Ząbkiewicz, Dyrektor Handlowy Vetrex.

Postaw na wysoką jakość

Fot. VETREX

Stolarkę zewnętrzną do domu kupuje się na wiele lat, dlatego warto wybrać produkty z segmentu premium. Dzięki zastosowaniu zaawansowanych rozwiązań i technologii produkcji odznaczają się one wysokimi parametrami technicznymi i trwałością. W efekcie przez długi czas zapewniają odpowiednią izolacyjność termiczną i akustyczną, bezpieczeństwo oraz wygodę użytkowania. Ich wyróżnikiem jest również atrakcyjny design. Tego typu inwestycja zwraca się w postaci niższych wydatków na ogrzewanie, wydłużonego okresu eksploatacji stolarki, a także wysokich walorów estetycznych i podwyższonej wartości nieruchomości.

Okna, drzwi i bramy garażowe klasy premium wykonywane są na zamówienie. Daje to klientom znaczną swobodę w dopasowaniu różnych elementów wyposażenia i wykończenia, zależnie od indywidualnych potrzeb i upodobań. Dodatkową korzyść stanowi możliwość uzyskania wsparcia doradcy przy skompletowaniu optymalnych rozwiązań.

Wybór systemów jednego producenta jest dla klientów dużym ułatwieniem, ponieważ w jednym salonie sprzedaży uzyskają fachowe doradztwo oraz dokonają zakupu spójnych wizualnie i jakościowo produktów. Koordynacją montażu zajmie się ten sam punkt handlowy, a montaż może zostać przeprowadzony przez ekipę posiadającą certyfikację producenta. Oznacza to oszczędność czasu i wygodę.

Jak dobrać kolor okien, drzwi i bramy garażowej

Fot. VETREX

Profile okienne, drzwi wejściowe i bramy garażowe występują w wielu opcjach wykończeniowych. Bogata gama kolorów i tekstur stwarza szerokie możliwości projektowe. Klienci zamawiający produkty Vetrex mają do wyboru rozmaite barwy z palety RAL, zarówno w wersji gładkiej, jak i ze strukturą. Zależnie od modelu dostępne są też warianty odwzorowujące wygląd różnych gatunków drewna i metalu.

Dobierając kolor można utrzymać okna, drzwi wejściowe i bramę garażową w jednolitej tonacji. Rozwiązanie to cieszy się niesłabnącą popularnością i jest wybierane zarówno do domów nowoczesnych, jak i tradycyjnych. W tych pierwszych montuje się najczęściej stolarkę ciemnoszarą, antracytową lub czarną, dopasowując ją do barwy dachu. Wielu zwolenników mają także kolory jasnego drewna. Do projektów tradycyjnych wybierane są głównie brązy, biel oraz średnie i ciemne odcienie drewna.

By uzyskać oryginalny efekt wizualny i wyróżnić budynek na tle otoczenia, można zdecydować się na zestaw stolarki w odmiennych barwach. Niestandardowe połączenia bywają chętnie stosowane zwłaszcza w budynkach nowoczesnych. Jednym ze sposobów na uatrakcyjnienie wyglądu domu jest elewacja dwubarwna. W takim przypadku bramę garażową można wykonać w tej samej tonacji co ściany garażu. Wtopi się ona wówczas w bryłę budynku. Ciekawe aranżacje uzyskuje się również poprzez montaż drzwi wejściowych w nietypowym kolorze. Dla przykładu w kolekcji Premium Vetrex występują modele w jasnych i ciemnych tonacjach zieleni oraz niebieskiego, kolorze kremowym i szampańskim, a także w wyrazistych odcieniach magenty i intensywnej czerwieni.

Przydatną opcją jest możliwość wykonania dwukolorowych profili okiennych. W odróżnieniu od standardowej wersji jednobarwnej, mają one odmienne zabarwienie od wewnątrz i od strony elewacyjnej. Daje to dowolność w aranżowaniu pomieszczeń, niezależnie od kolorystyki zewnętrznej części domu. Kupując drzwi wejściowe z naświetlami można zamówić skrzydło i profile naświetli w identycznej lub innej barwie.

Jak dopasować stylistykę okien, drzwi i bramy garażowej do projektu domu

Fot. VETREX

Z nowoczesnymi domami doskonale współgra stolarka zewnętrzna o minimalistycznej stylistyce. Preferowane są wielkoformatowe okna i drzwi tarasowe, które mają wąskie profile z wyraźnie zarysowanymi krawędziami i gładką powierzchnią. Duże możliwości projektowe stwarzają w tym zakresie przesuwne systemy tarasowe oraz przeszklenia stałe. By zredukować widoczność profili, pakiety szybowe w nieruchomych częściach konstrukcji można osadzić bezpośrednio w ramie. Taka opcja występuje w niektórych modelach przesuwnych drzwi tarasowych, np. Vetrex SLIDE’UP, vetrexMotion max i vetrex AluSlide, a także w oknach typu fix. Dostępne są również okna rozwierne i rozwierno-uchylne z węższymi profilami, takie jak Vetrex LUM’UP i vetrex AluView.

Nowoczesny charakter budynku podkreślają drzwi zewnętrzne o powierzchni gładkiej lub wzbogaconej o subtelne detale. Np. w kolekcji Premium Vetrex są modele z aplikacjami ze stali szlachetnej, przetłoczeniami i przeszkleniami. Całości aranżacji dopełnia segmentowa brama garażowa z gładkimi panelami.

Do domów tradycyjnych pasują okna i drzwi tarasowe z profilami o delikatnie zaokrąglonych liniach. Niekiedy, by dodatkowo podkreślić klasyczny wygląd budynku, stosuje się szprosy. Skrzydła drzwiowe mogą być ozdobione ornamentami i elementami szklanymi, a brama garażowa – przetłoczeniami.

Z jakiego materiału wybrać okna, drzwi i bramę garażową

Fot. VETREX

Nowoczesne techniki wykończeniowe pozwalają na uzyskanie spójnego wyglądu okien, drzwi i bramy garażowej nawet wówczas, gdy są one wykonane z różnych materiałów. Umożliwia to dobór optymalnych rozwiązań, zarówno pod kątem technicznym, jak i finansowym.

Spośród okien elewacyjnych i drzwi tarasowych klienci najczęściej wybierają modele z PVC. Do ich zalet należy możliwość wykonania przeszkleń w różnych kształtach i rozmiarach – nawet w dużych rozmiarach, trwałość, łatwość pielęgnacji oraz atrakcyjna cena. Wśród osób budujących domy jednorodzinne rośnie również zainteresowanie modelami aluminiowymi. Zwykle są one wybierane uzupełniająco do wykonania konstrukcji wielkoformatowych, ze względu na wysoką wytrzymałość. Profile aluminiowe, podobnie jak te z PVC, są odporne na warunki zewnętrzne oraz łatwe w utrzymaniu.

Jeśli chodzi o drzwi zewnętrzne i bramy garażowe, znaczną odpornością na uszkodzenia mechaniczne i działanie czynników atmosferycznych charakteryzują się modele z okładziną metalową. Dla przykładu drzwi wejściowe Premium Vetrex mają skrzydło pokryte płaszczem stalowym oraz aluminiowe ościeżnice. Bramy segmentowe Vetrex są zbudowane z paneli stalowych o grubości 40 mm lub 60 mm. Wypełnienie w obu przypadkach stanowi pianka termoizolacyjna.

ŹRÓDŁO: VETREX


Przeczytaj również:

Drzwi zewnętrzne, które chronią i zdobią dom

Wracamy do domu po pracy. Zamykamy za sobą drzwi, zostawiając na zewnątrz nieprzyjemny chłód. Zaparzamy ulubioną herbatę i rozkoszujemy się ciepłem… Aby taki przyjemny scenariusz mógł w pełni się z…

Producenci materiałów dla budownictwa apelują do Premiera i Rządu o przyjęcie Długoterminowej Strategii Renowacji

Związek POiD wraz z  osiemnastoma innymi organizacjami poparł apel, wystosowany przez  Związek Pracodawców Producentów Materiałów dla Budownictwa do Premiera Mateusza Morawieckiego o jak najszybsz…

MONTERIADA 2019 – spotkanie organizacyjne

Najnowsza odsłona MONTERIADY zbliża się dużymi krokami. Dlatego też, w dniu 25 października 2018 roku w Warszawie odbędzie się spotkanie organizacyjne poświęcone temu wydarzeniu. Do udziału w spotk…