Skip to main content
Związek Polskie Okna i Drzwi

Klimas Wkręt-met wspiera Politechnikę Wrocławską w budowie prototypu domu tymczasowego

Klimas Wkręt-met, producent renomowanych technik zamocowań, dostarczył wkręty i inne łączniki do budowy prototypu jednostki pomocowej, realizowanej przez  studentów i pracowników Politechniki Wrocławskiej oraz studentów z Ukrainy. Prototyp budynku, służącego jako tymczasowe schronienie dla uchodźców lub osób które straciły swoje domy w wyniku wojny czy innych katastrof powstał według projektu światowej sławy architekta Shigeru Bana.

Prace nad stworzeniem prototypu budynku trwały trzy tygodnie. Jak mówią sami twórcy, prototypowy, modułowy budynek to rozwiązanie, stworzone z myślą o ludziach poszkodowanych w czasie kataklizmów czy wojen. Konstrukcja opiera się o prefabrykowane elementy, lekkie i niedrogie w produkcji, które następnie są ze sobą łączone w całość, a ich złożenie nie wymaga kwalifikacji. Ze względu na swoją modułowość i powtarzalność elementów montażowych można zbudować dowolny potrzebny kształt takiej jednostki. Konstrukcję można podłączyć, jak każdy inny budynek, do prądu czy wody.

Wrocławska jednostka pomocowa powstała na podstawie oryginalnego projektu Shigeru Bana. Architekt ten zasłynął z konstrukcji z papieru i kartonu, które dają schronienie ofiarom wojen czy żywiołów. Japończyk został w 2014 r.  uhonorowany Nagrodą Pritzkera, najbardziej prestiżowym wyróżnieniem w świecie współczesnej architektury. Jury nagrodziło go za nowatorskie podejście do materiału oraz poświęcenie się niesieniu pomocy humanitarnej na całym świecie. Wrocławska konstrukcja została dostosowana do umiarkowanych warunków klimatycznych, a podczas prac zastosowano materiały dostępne w naszym kraju. Do budowy ścian użyto styropianu pokrytego włóknem szklanym i żywicą. Klimas Wkręt-met dostarczył taśmy izolacyjne, wkręty konstrukcyjne do drewna z rodziny KMWHT i WKCP oraz wkręty podkładkowe samogwintujące WPC.

– Decyzja o wsparciu tego projektu była dla nas oczywista – mówi Maciej Strychalski, dyrektor marketingu w Klimas wkręt-met. – Dla realizujących budowę studentów i pracowników Politechniki Wrocławskiej kluczowym elementem było dostosowanie projektu do warunków środkowoeuropejskiego klimatu umiarkowanego oraz przepisów budowlanych. Jako jeden z głównych dostawców technik zamocowań, dysponujemy pełnym portfolio rozwiązań dla budownictwa, które te warunki spełniają. Ponadto widzimy ogromny potencjał w tego typu budynkach modułowych, które mają ogromne szanse znaleźć zastosowanie humanitarne w jeszcze większej skali na całym świecie – dodaje.

Dla producenta wsparcie takiego projektu to również okazja do promowania młodych architektów, którzy, realizując budowę, zdobywają nowe doświadczenia.

Pierwsze prace projektowe rozpoczęły się latem tego roku w czasie warsztatów architektonicznych. Prezentacja gotowego prototypu, w której udział wziął również Shigeru Ban, miała miejsce we wtorek 27 sierpnia.

– Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w stworzenie tego projektu. Dzięki współpracy z takimi firmami jak Klimas Wkręt-met udało nam się maksymalnie przyspieszyć pracę i jest duża szansa, że pierwsze domki zabezpieczą okupowanych mieszkańców Ukrainy przed zbliżająca się zimą – podsumowuje Artur Jörgen, student pracujący nad budową jednostki.

 

https://www.wkret-met.com

ŹRÓDŁO: Klimas Wkręt-met


Przeczytaj również:

BUDUJMY razem dla pokoleń – zapraszamy do współpracy w ramach nowej kampanii!

Od dobrego montażu zależy nie tylko funkcjonalność okien, drzwi czy bram, ale również ich długoletnie działanie. Ta idea przyświeca akcji społecznej, którą prowadzimy już od 7 lat. W 2020 roku ten …

Na co zwracać uwagę przy wyborze drzwi wewnętrznych?

Drzwi wewnętrzne to ważny, bo bardzo widoczny element aranżacji wnętrz. Odpowiednio dobrane drzwi nie tylko wpłyną na walory estetyczne domowej przestrzeni, lecz także na jej funkcjonalność. Przy w…

Spotkanie branżowe Związku POiD na Targach Bud – Gryf & Home 2022

Związek Polskie Okna i Drzwi patron honorowy Targów Bud-Gryf & Home 2022 zaprasza producentów stolarki z regionu na spotkanie dotyczące zasad oraz podstawowych zagadnień  wprowadzania wyrobów s…