Skip to main content
Związek Polskie Okna i Drzwi

Klimas Wkręt-met po raz kolejny wśród 100 najcenniejszych firm rodzinnych według Forbesa

Redakcja Forbesa właśnie ogłosiła ranking najcenniejszych firm rodzinnych. Klimas Wkręt-met, wiodący polski producent najwyższej jakości technik zamocowań, został laureatem rankingu w województwie śląskim, znajdując się w gronie  firm rodzinnych z przychodami powyżej 100 mln zł.

Firma Klimas Wkręt-met od początku swojej działalności w 1990 roku funkcjonuje jako firma rodzinna. Od tego czasu utworzone przez małżeństwo Joannę i Wojciecha Klimasów przedsiębiorstwo produkuje elementy złączne z tworzyw sztucznych. Ambicje właścicieli i potrzeby ówczesnego rynku sprawiły, że profil firmy zlokalizowanej w Kuźnicy Kiedrzyńskiej (woj. śląskie) bardzo szybko się poszerzył. Twórcy marki Wkręt-met zaangażowali się w projektowanie i wytwarzanie zamocowań przeznaczonych dla całej branży budowlanej. Rodzinny charakter firmy dla właścicieli nie oznacza tylko potencjału wizerunkowego. Siłą Klimas Wkręt-met są ludzie, w dużej części związani z przedsiębiorstwem od początku jego istnienia. Natomiast kolejne pokolenie rozwija i poszerza sukces firmy na nowych rynkach. Dzięki temu wartość marki Klimas Wkręt-met sukcesywnie wzrasta od ponad 32 lat.

Firma otrzymała wyróżnienie Najcenniejszych firm rodzinnych w regionie Śląska, należy jednak pamiętać, że producent działa globalnie, promując polską markę na rynkach zagranicznych i wpływając na rozwój polskiej gospodarki.

Fot. Klimas Wkręt-met

Dziękujemy za to wyróżnienie – mówi Maciej Strychalski, dyrektor marketingu w Klimas Wkręt-met. – Firmy rodzinne, do których należy nasze przedsiębiorstwo, stanowią poważną siłę gospodarczą. Chociaż w ciągu ostatnich dwóch lat przedsiębiorstwa rodzinne stanęły przed poważnymi wyzwaniami, wykazały się odpornością, tworząc miejsca pracy i możliwości, które dają ich społecznościom nadzieję na lepszą przyszłość. To właśnie te najtrudniejsze sytuacje stały się okazją dla takich firm, jak nasza, do zaprezentowania swojej zwinności, głęboko zakorzenionego zaangażowania w innowacje i trwałego poczucia odpowiedzialności społecznej. Właśnie firmy rodzinne, jak Walmart, Berkshire Hathaway i Ford w Stanach Zjednoczonych, czy  Schwarz Group i BMW w Niemczech, stają się odzwierciedleniem największych gospodarek świata.

 

Różnorodność źródłem sukcesu
Sukces firm rodzinnych często zależy od niezwykłych wysiłków i wizji pierwszego pokolenia, a następne pokolenie opiera się na tym dziedzictwie, stosując własne podejście. Jak podaje EY, przeciętny członek zarządu firmy rodzinnej ma 61 lat, ale następne pokolenie jest już aktywne w działalności przedsiębiorstwa. Jedna na pięć firm w Indeksie światowym ma członka następnego pokolenia (w wieku 40 lat lub młodszego) w zarządzie lub w zespole zarządzającym. Stanowi to dla zarządów dużą szansę na dywersyfikację i poszerzenie puli talentów. Następne pokolenie może wnieść profesjonalną wiedzę, cenną technologię i możliwości cyfrowe oraz wgląd w obecne pokolenie konsumentów i pracowników. Postawy pokoleniowe różnią się na przykład w kwestii zrównoważonego rozwoju. Pokolenie Z i Millenialsi częściej niż starsze pokolenia preferują zrównoważony styl życia i dzielą się informacjami o zrównoważonych produktach z rówieśnikami.

– Różnorodność wiekowa w przypadku Klimas Wkręt-met jest wyraźnie widoczna. Ponadto ważną rolę zarządczą odgrywają kobiety, które stanowią przewagę w składzie zarządu. Gotowość do docenienia większej różnorodności i umiejętności zarówno następnego pokolenia liderów, jak i liderek, jest dla nas kluczem do rozwiązania wyzwań takich, jak innowacje czy przyszli konsumenci. Myślę, że to bardzo istotne czynniki, które pozwalają nam na elastyczność praktycznie na każdym rynku, co z kolei przekłada się na ogólne wyniki przedsiębiorstwa – dodaje szef marketingu Klimas Wkręt-met.

Firmy rodzinne na świecie

Według źródeł, które podaje EY, Europa jest najbardziej przyjaznym środowiskiem dla firm rodzinnych. Ponad połowa przedsiębiorstw rodzinnych ma tu swoja siedzibę. Stany Zjednoczone, jako największa gospodarka świata, mogą pochwalić się największą liczbą firm rodzinnych (119) w indeksie (24%). Łącznie te 119 firm stanowi 81% (2,5 bln USD) łącznych przychodów w obu Amerykach i zatrudnia 6,4 mln osób. Siedem z 10 największych firm rodzinnych na świecie pochodzi z USA. Kanada i Meksyk mają po czternaście spółek rodzinnych. Dwie największe firmy rodzinne w Indiach, są na liście dwudziestu największych firm rodzinnych. Chiny kontynentalne, Hongkong i Tajwan to 32 firmy rodzinne. Japonia wymienia 9, a Korea Południowa wśród 20 największych firm wylicza 14 firm rodzinnych. Łącznie te 55 firm wnosi 87% (835 mld USD) łącznych przychodów w regionie Azji i Pacyfiku, w którym znajdują się 74 firmy rodzinne.

Według raportu „Firma rodzinna to marka”, opracowanego przez Instytut Biznesu Rodzinnego, ponad 90% przedsiębiorstw w Polsce to firmy rodzinne (ponad 50% udziałów). Jednak tylko 36% z nich deklaruje taki charakter przedsiębiorstwa. Sytuacja ta wynika z braku świadomości na temat rodzinności firm. Ranking Najcenniejszych Firm Rodzinnych został  opracowany przez Dun&Bradstreet we współpracy z redakcją „Forbesa”. Ma na celu m.in. zwiększenie świadomości oraz podkreślenie znaczenia firm rodzinnych w polskiej gospodarce. Jest to zestawienie przedsiębiorstw wiarygodnych, rzetelnych i transparentnych, cieszących się nieposzlakowaną opinią.

Uroczysta gala odbyła się 11 października 2022 w Tychach. Firmę Klimas Wkręt-met reprezentował Maciej Strychalski, dyrektor marketingu.

ŹRÓDŁO: Klimas-Wkręt-met

 

 

 

 


Przeczytaj również:

Monter stolarki budowlanej – program wsparcia naboru do szkół

  Dzięki utworzeniu zawodu montera stolarki budowlanej, szkoły branżowe mogą kształcić przyszłych fachowców, którzy zadbają o dobry montaż okien, drzwi czy też bram garażowych. Związek POi…

Witamy wśród firm członkowskich POiD

Cieszymy się , że możemy powitać firmę ODYLION Sp. z o.o. Sp.k, jako nowego członka Związku Polskie Okna i Drzwi. Firma Odylion zajmuje się optymalizacją i obsługą procesów recyklingu dla producent…

Związek POiD – Nowy rok z nowymi szansami dla rynku mieszkaniowego

Szykują się zmiany i nowe programy, których celem jest zapobieganie skutkom kryzysu, ale również zwiększenie popytu na budowy czy mieszkania. Znaczącym jest fakt, że zmiany uwzględniają niektóre po…