Skip to main content
Związek Polskie Okna i Drzwi

Kiedy prostota i minimalizm spotykają się z nowoczesnością. Dom w stylu stodoły

Pierwsze zdjęcia z sesji wprowadzają nas w zachwyt, gdyż od dawna czekamy na nowoczesną w formie odsłonę popularnego ostatnio projektu stodoły. Z każdym kolejnym kadrem dom zdaje się odkrywać przed nami swoje liczne uroki i smaczki, aż w końcu przechodzimy na tyły do strefy ogrodu, w której dom zdaje się odsłaniać przed nami w pełnej krasie i stylu.

Dopracowany w każdym calu

Koncepcja domu powstała w zasadzie już po pierwszym spotkaniu z Inwestorami, którzy mieli klarowną i spójną wizję tego, jak powinien wyglądać ich dom. Jednym z głównych założeń co do kolorystyki i materiałów była chęć nawiązania do stylowej ceglanej willi znajdującej się naprzeciwko, po drugiej stronie ulicy – wspomina powstanie projektu Monika Dąbrowska, architektka z pracowni GDA – ARCHITEKCI.

Cały projekt współgra ze sobą formą i wybranymi elementami wykończeniowymi, które pomagają osiągnąć zamierzony przez inwestorów efekt. Ocieplająca elewację cegła, nawiązuje do wykończenia zastosowanego na ogrodzeniu, natomiast wybrane szarości dopełniające elewację, współgrają z pokryciem dachu i spójnym kompletem stolarki w odcieniu antracytowym.

Inwestorom zależało, żeby dom otwarty był na ogród za pomocą dużych przeszkleń łączących przestrzeń salonu i ogrodu, a jednocześnie dający prywatność i poczucie bezpieczeństwa od strony ulicy. Ma to odzwierciedlenie w ilości przeszkleń, których przeważająca większość zlokalizowana jest od strony ogrodu – dodaje architekt.

Nowoczesny

W miejscu wjazdu do garażu brak jest tradycyjnego ogrodzenia i bramy wjazdowej – mamy za to bezpośredni wjazd na podjazd do garażu z ulicy. Inwestorzy kładli duży nacisk na to, żeby elewacja frontowa była spójna i tworzyła kompozycyjną całość, dlatego przy wyborze bramy garażowej i drzwi wejściowych kierowaliśmy się przede wszystkim kolorystyką i prostym designem pasującym do nowoczesnej bryły domu – wspomina architekt prowadzący cały projekt.

Wybrana brama z kolekcji KRISPOL – nie tylko wizualnie spełnia swoje zadanie, ale przede wszystkim jest funkcjonalnym elementem, z którego inwestorzy korzystają każdego dnia, czasem nawet kilkukrotnie. Flagowy produkt z oferty KRISPOL to gwarancja solidności, bezpieczeństwa, a także codziennego komfortu – inwestorzy suchą stopą mogą dostać się do wnętrza domu z garażu, co jest niewątpliwie wygodą w codziennym życiu.

Na parterze poza garażem na 2 auta, gabinetem i małą siłownią znajduje się oczywiście część dzienna z salonem, jadalnią oraz kuchnią. Na piętrze zlokalizowano sypialnie oraz łazienki, a dzięki dużej lukarnie z widokiem na zieleń i słoneczne południe – hall zamienił się w funkcjonalną skąpaną w słońcu czytelnię – opowiada o projekcie Krzysztof Gasior-Dąbrowski.

Wejścia do domu strzeże nie tylko pies Furio, ale również solidne drzwi aluminiowe SOLANO od KRISPOL. Inwestorzy zdecydowali się na drzwi z naświetlem, które sprawiają, że we wnętrzu przedsionka jest jasno.

Pełny słońca

Rozważaliśmy kilka ustawień domu na działce – ostatecznie wygrała bryła w kształcie litery C, która została ustawiona w taki sposób, żeby od południa zlokalizowana była skąpana w słońcu strefa prywatna i wypoczynkowa (salon, ogród, taras). Na parterze poza garażem na dwa auta, gabinetem i małą siłownią znajduje się oczywiście część dzienna z salonem, jadalnią oraz kuchnią. Na piętrze zlokalizowano sypialnie oraz łazienki, a dzięki dużej lukarnie z widokiem na zieleń i słoneczne południe – hall zamienił się w funkcjonalną skąpaną w słońcu czytelnię. Inwestorom zależało, żeby dom otwarty był na ogród za pomocą dużych przeszkleń łączących przestrzeń salonu i ogrodu, a jednocześnie dający prywatność i poczucie bezpieczeństwa od strony ulicy. Ma to odzwierciedlenie w ilości przeszkleń, których przeważająca większość zlokalizowana jest od strony ogrodu – opowiada architekt.

Strefa ogrodowa została zaplanowana w przestronnej, a jednocześnie kameralnej części działki. Duże przeszklenia i zastosowane okna aluminiowe FEN 86 A, pozbawiają barier i scalają część salonu.

Na wprost głównego wejścia osadzono sporych rozmiarów stolarkę okienną otwieraną na słoneczny taras z miejscem do grillowania od strony ogrodu. Na parterze w południowo-zachodnim narożniku salonu zastosowane zostało okno narożne połączone z systemem żaluzji zewnętrznych zapobiegających przed nadmiernym nasłonecznieniem / przegrzewaniem wnętrza latem. W celu podniesienia komfortu użytkowania domu w lecie zaprojektowano również układ klimatyzacji – dodaje Krzysztof Gasior-Dąbrowski.

Zastosowane żaluzje fasadowe, to nie tylko odpowiedź na najnowsze trendy, ale przede wszystkim wygoda w codziennym użytkowaniu, którą docenią inwestorzy decydujący się na szklane fasady. Okna wykonane w bikolorze to dodatkowe możliwości aranżacyjne – od wewnątrz można dopasować okna do elewacji, we wnętrzu „uspójnić” je z wybranym kolorem ścian, co daje synergię.

Spektakularny efekt

W tym projekcie nie było miejsca na kompromisy. Inwestorzy mieli jasną i klarowną wizję swojego przyszłego domu i to zaowocowało pięknym efektem. Finalnie powstał piękny, nowoczesny budynek, ale jednocześnie swoim ciepłem, które zbudowały materiały wykończeniowe – nawiązuje do klasycznej formy i zabudowy w najbliższej okolicy.

 

» Projekt domu: Pracownia GDA – ARCHITEKCI

» Stolarka: KRISPOL

» Salon realizujący: MM System Elbląg


Przeczytaj również:

Apel 55 organizacji w sprawie utrzymania limitu składek na ZUS

Konfederacja Lewiatan opublikowała apel wystosowany dzisiaj do premiera Mateusza Morawieckiego, w sprawie utrzymania limitu składek na ZUS. Rząd w projekcie budżetu na 2020 rok założył jego zniesie…

Targi FENSTERBAU FRONTALE w Norymberdze w 2022 roku

Jak już wiemy organizatorzy największych targów okien, drzwi i fasad FENSTERBAU FRONTALE zadecydowali o odwołaniu targów w 2020 roku. Nowa data została wyznaczona na 29 marca – 1 kwietnia 2022 r. …

O czym będą dyskutować uczestnicy XII Kongresu Stolarki Polskiej?

Atrakcyjna tematyka jest niewątpliwie tym, co, oprócz wyjątkowej atmosfery, przyciąga uczestników Kongresu. Misją Związku POiD, który go organizuje we współpracy z Partnerami, jest dostarczanie prz…