Skip to main content
Związek Polskie Okna i Drzwi

Każde działanie ma znaczenie. Aluprof działa na rzecz czystego powietrza i zachęca innych

Każdego roku jesienią i zimą Polska bije niechlubne rekordy pod względem jakości powietrza. Smog to wciąż nierozwiązany problem, stanowiący zagrożenie nie tylko dla naszego zdrowia, ale nawet życia. Dlatego też kilkanaście lat temu Fundacja Ekologiczna ARKA ustanowiła 14 listopada Dniem Czystego Powietrza, który ma uświadamiać społeczeństwo, jak ważne jest to, czym oddychamy i co możemy zrobić, by zadbać o nasze wspólne dobro. 

W poprawie sytuacji ma pomóc między innymi program „Czyste powietrze”, oferujący dofinansowanie na wymianę źródeł ciepła, a także termomodernizację domów jednorodzinnych. Choć inwestycja często kojarzona jest przede wszystkim z zabezpieczeniem ścian, to na efektywną realizację prac składa się wiele elementów. Niezwykle istotne są tu drzwi i okna. Nieszczelna stolarka może odpowiadać nawet za 30% strat energii.

Zadbać o ten aspekt pomaga Aluprof, który od wielu lat opracowuje i dostarcza rozwiązania dedykowane energooszczędnemu i pasywnemu budownictwu. Stolarka na bazie systemów aluminiowych polskiego producenta jest dedykowana zarówno domom mieszkalnym, jak i dużym realizacjom komercyjnym. Te nierzadko otrzymują najważniejsze certyfikaty zielonego budownictwa – jak BREEAM, LEED, DGNB czy WELL – i stają się promowanymi na całym świecie przykładami inspirujących obiektów

Wzorowy przykład zielonego budownictwa

Jednym z najbardziej innowacyjnych i przyjaznych środowisku obiektów powstałych w tym roku jest dom kultury w szwedzkiej gminie Skelleftea – Sara Kulturhus. To 20-piętrowy budynek zbudowany z… drewna! Konstrukcja jest ponadto oparta o szkło i aluminium, a Aluprof dostarczył dla realizacji kilka systemów, w tym stworzony specjalnie dla projektu MB-SW55. Posłużył on do wzniesienia fasady Sara Kulturhus.

Opracowane przez specjalistów Aluprof dedykowane rozwiązanie otrzymało certyfikację środowiskową BVB oraz ocenę GOLD/BREEM SE. Budynek zaprojektowany przez pracownię White Arkitekter wzbudził zainteresowanie ekspertów i mediów z całego świata. Był również prezentowany na wirtualnej wystawie „Build Better Now” – w ramach tegorocznego szczytu klimatycznego ONZ COP26 w Szkocji – pokazującej najbardziej interesujące przykłady zrównoważonego budownictwa ze świata.

Fot. Aluprof

Nie tylko systemy dla budownictwa, nie tylko czyste powietrze

Smog to niestety tylko jeden z obecnych problemów związanych ze środowiskiem. Wyzwaniem dla całego świata jest również powstrzymanie zmian klimatycznych, które już teraz dotkliwie dają o sobie znać, a w niedalekiej przyszłości mogą doprowadzić do katastrofy. Stąd też liczne działania – zarówno organizacji zachęcających ludzi do zmiany nawyków na bardziej ekologiczne, jak i firm wprowadzających nowe zasady funkcjonowania – na rzecz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. W tym obszarze Aluprof również nie pozostaje bierny. Producent dąży do ograniczenia śladu węglowego o 15% do 2025 r. oraz osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r.

Aluprof podejmuje także szereg inicjatyw na rzecz środowiska, które nie są związane z głównym profilem działalności. Przykładem jest współpraca z Fundacją Ekologiczną Arka przy programie edukacji ekologicznej „Zielona ręka” czy akcji „Sadzimy tlen”. W ramach akcji, zachęcającej do sadzenia drzew, Grupa Kęty – do której należy Aluprof – chce uczcić przypadający na 2023 r. jubileusz 70-lecia istnienia. Obchody mają charakter ekologiczny i rozpoczęły się już w 2021 r. Ich głównym celem jest posadzenie tysiąca drzew za każdy rok działalności. Razem to 70 tysięcy naturalnych oczyszczaczy powietrza!

W Aluprof działamy strategicznie i od lat podejmujemy szereg przemyślanych inicjatyw, dzięki którym firma jest coraz bardziej przyjazna środowisku. Nieustannie udoskonalamy model produkcji i pracy, bierzemy udział w ekologicznych akcjach, zachęcamy do korzystania z rowerów, a także wymieniliśmy 40% naszej floty na samochody hybrydowe – mówi Aleksandra Baksik, brand & sustainable development manager Aluprof SA. – Zdecydowaliśmy również wykorzystywać do produkcji wyłącznie energię pochodzącą z odnawialnych źródeł. Zakupiliśmy już 14 000 GWh, które wystarczą na 2 lata funkcjonowania naszych zakładów – podsumowuje Aleksandra Baksik.

 

ŹRÓDŁO: Aluprof


Przeczytaj również:

„Monter Stolarki” nr 5 dostępny od 23 maja

Już 23 maja oddamy w Państwa ręce 5-ty numer „Montera Stolarki”, magazynu promującego zawody montera i instalatora stolarki budowlanej. To jedna z inicjatyw Związku Polskie Okna i Drzwi, która ma n…

Jak zdobyć dofinansowanie do wymiany okien, drzwi i bramy w 2023 roku?

Wiosna to dobry czas na remont i termomodernizację domu. Dzięki temu pozbędziemy się starego kopciucha i wymienimy okna, drzwi zewnętrznych oraz bramę garażową. Jakie dofinansowanie możemy zdobyć n…

MONTERIADA 2023 na targach BUDMA

Jak zadbać o ciepły dom i zamontować nowoczesne produkty budowlane? Pokazy montażu najnowszych modeli okien, drzwi, bram garażowych i osłon okiennych będzie można obejrzeć na żywo podczas MONTERIAD…