Skip to main content
Związek Polskie Okna i Drzwi

Kamień milowy recyklingu PVC – innowacyjny system Phoenix z nagrodą IRBS

Powstał pierwszy w Europie system profili PVC w 100% wyprodukowany z recyklingu. Innowacyjny produkt firmy Deceuninck, dostępny na razie na rynku niderlandzkim, został nagrodzony tytułem Innowacyjne Rozwiązanie Branży Stolarki (IRBS) podczas 31. Konwentu Stolarki, który odbył się w dniach 24-25 lutego br.

Deceuninck od lat konsekwentnie inwestuje w recykling. Dzięki wieloletniej pracy i nakładom inwestycyjnym, producent profili z PVC może jako jeden z pierwszych w Europie zaprezentować innowacyjną linię produktów – system profili okiennych i drzwiowych z PVC w 100% pochodzącego z recyklingu, o wymownej nazwie Phoenix. To seria wyprodukowana całkowicie w obiegu zamkniętym. Metafora feniksa odradzającego się z popiołów oddaje ideę tego procesu – stare okna, które zakończyły już swoją żywotność, przetwarzane są w nowe. W Holandii, gdzie rząd wyznaczył ambitne cele związane z gospodarką obiegu zamkniętego i przetwarzaniem surowców, zostały już zrealizowane pierwsze projekty z wykorzystaniem tych całkowicie nowatorskich produktów. Pionierskie realizacje to nowy budynek szkoły Aloysius Stichting w Eindhoven oraz renowacja biurowca Ploeg kozijnen. Ale dobre wieści szybko się rozchodzą i Phoenix został dostrzeżony także u nas – system otrzymał nagrodę Innowacyjne Rozwiązanie Branży Stolarki na 31. Konwencie zorganizowanym przez Stolarkę VIP.

To wyróżnienie dla naszego produktu potwierdza nie tylko jego pionierskość na rynku, ale jest też dowodem na to, że stosowanie produktów i materiałów pochodzących wyłącznie z recyklingu powinno stać się jak najszybciej normą. Seria Phoenix w optymalny sposób wykorzystuje procesy odzyskiwania i ponownego wykorzystania surowca, wyznaczając kierunek w rozwoju gospodarki obiegu zamkniętego. Mamy nadzieję, że za polityką władz Holandii wkrótce podąży reszta krajów europejskich – skomentował Grzegorz Federowicz, Dyrektor Sprzedaży w Deceuninck Poland.

Deceuninck Phoenix windows. Fot. Deceuninck

Według polityki władz niderlandzkich, od 2023 roku wszystkie zamówienia publiczne mają być realizowane z wykorzystaniem materiałów pochodzących z recyklingu. Ponadto, w ramach realizacji europejskiego programu Zielony Ład, tamtejszy rząd zadeklarował, że do 2030 roku przemysł budowlany zmniejszy o połowę emisję CO2, a do 2050 r. budownictwo osiągnie 100% produkcji w ramach gospodarki obiegu zamkniętego.

Deceuninck wzorem do naśladowania nie tylko w branży stolarki

Deceuninck Phoenix Infinity76-X. Fot. Deceuninck

Belgijski producent profili okiennych i drzwiowych jest jedną z pierwszych firm zajmującą się recyklingiem PVC i certyfikowaną przez EuCerPlast i VinylPlus, co świadczy o przemyślanej polityce zrównoważonego rozwoju. Deceuninck zarządza nie tylko procesem produkcji, ale również pozostałymi działaniami związanymi z procesem recyklingu, w tym procesami logistycznymi. Prowadzi aktywną zbiórkę materiałów poprzemysłowych i poużytkowych nieprzerwanie od 2012 roku, kiedy to w belgijskim zakładzie mieszanek w Diksmuide uruchomił zaawansowaną technologicznie linię recyklingową. Odpady są przetwarzane, a następnie produkowany jest z nich przyjazny środowisku surowiec wysokiej jakości dla zakładów Deceuninck w całej Europie. Gdy w 2018 roku producent zwiększył czterokrotnie możliwości recyklingowe zakładu w Belgii, obecnie może przetwarzać do 45 000 ton tworzywa sztucznego rocznie. Taka ilość odpowiada 2,3 milionom starych okien z PVC, których pierwsza generacja z roku na rok jest coraz liczniej wymieniana w całej Europie.

Warto podkreślić, że recykling tworzyw sztucznych wymaga 90% mniej energii niż produkcja nowego surowca. Tworzywa sztuczne mogą być poddawane recyklingowi do 10 razy bez utraty właściwości mechanicznych. Przy cyklu życia przeciętnego okna z PVC wynoszącym co najmniej 35 lat, oznacza to, że całkowity czas eksploatacji PVC wynosi przynajmniej 350 lat. Te czynniki sprawiają, że PVC jest materiałem niezwykle trwałym i dużo bardziej ekologicznym niż powszechnie się wydaje.

 

ŹRÓDŁO: Deceuninck Polska


Przeczytaj również:

Ciepły dom z energooszczędnymi oknami dachowymi

Energooszczędne mogą być nie tylko okna pionowe, drzwi zewnętrzne i brama garażowa, lecz również okna dachowe. Chronią one dom przed stratami ciepła, zapewniają też dopływ naturalnego światła. Dzię…

Rusza pierwsza edycja konkursu POiD Building Awards 2021

Związek Polskie Okna i Drzwi ogłasza POiD Building Awards 2021 pierwszy w branży konkurs, poszukujący i prezentujący najlepsze rozwiązania stolarki budowlanej oraz automatyki budynkowej, w kontekśc…

Przyznano Złoty Medal MTP targów BUDMA 2020.

Dnia 11 grudnia br. odbyło się posiedzenie Sądu Konkursowego, podczas którego jury złożone z wybitnych specjalistów wyłoniło laureatów Złotego Medalu MTP targów BUDMA 2020. Patronat Honorowy nad wy…