Skip to main content
Związek Polskie Okna i Drzwi

Jakie wybrać drzwi na taras lub balkon

Odpowiednio dobrane drzwi tarasowe lub balkonowe harmonijnie łączą wnętrze domu z otoczeniem i zapewniają wygodę użytkowania. Podpowiadamy, na jakie elementy warto zwrócić uwagę poszukując rozwiązań najlepiej dopasowanych do indywidualnych potrzeb i projektu budynku.

Planując wyjście na taras lub balkon możemy wybierać spośród kilku rodzajów systemów. Cechują się one różnymi możliwościami konstrukcyjnymi i funkcjonalnościami.

„Dostępne systemy pozwalają na wykonanie wyjścia na taras lub balkon w rozmaitych rozmiarach i układzie. Są to m.in. wielkoformatowe konstrukcje z jednolitymi taflami szkła, drzwi w układzie symetrycznym i niesymetrycznym oraz przeszklenia narożne. Klienci mogą wybrać dogodny dla siebie sposób otwierania oraz dodatkowe rozwiązania zwiększające wygodę obsługi. Przy zakupie warto również zwrócić uwagę na parametry techniczne, takie jak termoizolacyjność, klasa przepuszczalności powietrza, wodoszczelność oraz odporność na obciążenie wiatrem. Systemy o najlepszych właściwościach zapewniają wysoki komfort cieplny we wnętrzach” – mówi Marcin Tomczyński, Pełnomocnik Zarządu ds. Montażu i Rozwoju Produktu Vetrex.

Sposób otwierania

Obecnie szczególną popularnością cieszą się drzwi przesuwne. Prezentują się one nowocześnie, a jednocześnie pozwalają na dowolne zaaranżowanie przestrzeni we wnętrzach. Ruchome skrzydło przesuwa się równolegle do przeszklenia stałego, dzięki czemu po otwarciu nie zajmuje miejsca w pomieszczeniach.

Drzwi tarasowe podnoszono – przesuwne Vetrex SLIDE. Fot. Vetrex

Jest kilka typów systemów przesuwnych, które różnią się sposobem działania. W modelach podnoszono-przesuwnych i przesuwnych ruchomy element porusza się po szynie umieszczonej w części progowej. By otworzyć  drzwi, wystarczy przesunąć skrzydło. Nieco inną konstrukcję mają systemy uchylno-przesuwne i odstawno-przesuwne. Szyna jezdna znajduje się tutaj w prowadnicy, która jest zamontowana w dolnej części ościeżnicy. Otwierając drzwi trzeba najpierw uchylić lub odsunąć skrzydło od ościeżnicy, a dopiero później je przesunąć.

Dostępne są również systemy rozwierne i rozwierno-uchylne. Mają one tę zaletę, że po otwarciu uzyskujemy przejście na całą szerokość drzwi.

 

 

Rozmiar przeszklenia

Największą swobodę projektową zapewniają drzwi podnoszono-przesuwne. Umożliwiają one przeszklenie ścian na całej długości tarasu lub balkonu przy zastosowaniu niewielkiej liczby widocznych elementów konstrukcyjnych. Dla przykładu modele vetrexMotion i Vetrex SLIDE mogą mieć do 6,5 m szerokości i 2,7 m wysokości. W zależności od typu budynku i indywidualnego zapotrzebowania klientów wykonuje się je z 2, 3 lub 4 kwater. Osoby chcące uzyskać bardzo szerokie przejście, mają do dyspozycji drzwi 4-kwaterowe z dwoma środkowymi skrzydłami rozsuwanymi na boki. Systemy te można również zamontować w układzie narożnym.

Przesuwne drzwi tarasowe SLIDE’UP .Fot. Vetrex.

Drzwi przesuwne, takie jak np. Vetrex SLIDE’UP, pozwalają na tworzenie konstrukcji o wymiarach 4 m x 2,5 m. System ten, podobnie jak drzwi podnoszono-przesuwne vetrexMotion max, mają większą powierzchnię przeszklenia w części stałej. Sprawia to, że do wnętrz wpada jeszcze większa ilość naturalnego światła. W obu modelach można zastosować zarówno podział symetryczny, jak i niesymetryczny. W pierwszym przypadku część przesuwna i stała mają taką samą szerokość. Przy podziale niesymetrycznym stały element jest szerszy niż skrzydło ruchome

 

 

 

Systemy odstawno-przesuwne i uchylno-przesuwne przeznaczone są do nieco mniejszych konstrukcji. Np. drzwi Vetrex Patio Air i Vetrex Patio Automatic mogą mieć do 3 m szerokości i 2,5 m wysokości. Z kolei w modelach rozwiernych i rozwierno-uchylnych maksymalne wymiary pojedynczego skrzydła wynoszą 1 m x 2,5 m, a w wykonaniu specjalnym nawet do 1,2 m x 2,5 m. Wszystkie te systemy można zestawić ze stałym przeszkleniem narożnym, tzw. Glass Corner. Dzięki temu uzyskamy ciekawy efekt wizualny i większą powierzchnię szyb. Niektóre modele rozwierne i rozwierno-uchylne dostępne są ponadto w wersji z węższymi profilami. W efekcie do wnętrz wpada więcej światła, nawet przy stolarce o mniejszych rozmiarach. Przykładowo Vetrex LUM’UP, który ma skrzydło o wysokości zaledwie 68 mm i wąski słupek ruchomy, wpuszcza do pomieszczeń do 27% więcej naturalnego światła niż standardowe modele.

Wygoda użytkowania

Drzwi tarasowe podnoszono-przesuwne vetrexMotion. Fot. Vetrex

Elementem zwiększającym komfort i bezpieczeństwo użytkowania jest niski próg. Zmniejsza on ryzyko potknięcia oraz tworzy efekt optycznego zlicowania podłogi wnętrza domu i tarasu. W drzwiach podnoszono-przesuwnych rozwiązanie to wchodzi w skład standardowego wyposażenia. Dodatkowo niektóre modele, np. vetrexMotion, vetrexMotion max i Vetrex SLIDE 82, mają specjalną nakładkę „bez barier”. Sprawia ona, że przejście jest niemal bezprogowe. W przypadku innych rodzajów drzwi tarasowych niższy próg uzyskuje się poprzez odpowiedni montaż.

Systemy podnoszono-przesuwne mogą zostać dodatkowo wyposażone w elektryczny mechanizm otwierania i zamykania. Pozwala to na zdalne sterowanie za pomocą smartfona lub pilota. Inną przydatną opcją jest funkcja łagodnego domykania skrzydła (Softclose). Podczas zamykania wyhamowuje ona skrzydło ruchome i przyciąga je do ościeżnicy. Chroni to przed przytrzaśnięciem rąk, co bywa przydatne zwłaszcza przy dużych konstrukcjach. Takie rozwiązanie dostępne jest np. w modelu Vetrex SLIDE 82.

Drzwi rozwierne i rozwierno-uchylne można doposażyć w hamulec sterowany klamką oraz zatrzask balkonowy. Dzięki temu pierwszemu zablokujemy skrzydło po otwarciu na dowolną szerokość. Zapobiega to niekontrolowanemu zatrzaśnięciu drzwi, np. na skutek silnego podmuchu wiatru. Z kolei zatrzask balkonowy pozwala na wygodne przymknięcie drzwi od zewnątrz.

ŹRÓDŁO: VETREX


Przeczytaj również:

Zostań PARTNEREM kampanii Termomodernizacja + Dobry Montaż !

Już w listopadzie rusza nowa odsłona kampanii Termomodernizacja PLUS Dobry Montaż. Kampania ma na celu podniesienie jakości montażu wyrobów budowlanych oraz zwiększenie świadomości społeczeństwa na…

Zaproszenie do publikacji artykułów na stronie POiD

Będąc w gronie Członków Związku POiD, Twoja firma dołączyła do elity Orłów Polskiej Stolarki. Łączą nas wspólne cele, rzetelność i profesjonalizm,  a nasza współpraca widoczna jest w najważniejszyc…

Relacja ze Szkolenia Technicznego w Ośrodku Badań Ogniowych ITB w Pionkach.

Związek Polskie Okna i Drzwi, był organizatorem Szkolenia Technicznego w Ośrodku Badań Ogniowych ITB, które odbyło się 27 listopada w Pionkach. Tematyką warsztatów była stolarka okienna i drzwiowa,…