Skip to main content
Związek Polskie Okna i Drzwi

Jak zadbać o okna aluminiowe w swoim domu?

Odpowiednia konserwacja okien aluminiowych pozwala im funkcjonować przez wiele lat, bez żadnych usterek. Należy je też odpowiednio czyścić, by zawsze prezentowały się z jak najlepszej strony i cieszyły nie tylko wzrok domowników, ale również ich gości. Jak zatem dbać o okna aluminiowe w swoim domu? Jakich środków używać?

Czym myć okna aluminiowe?

Stosowane w oknach aluminium malowane proszkowo jest bardzo odporne na warunki atmosferyczne, w związku z tym czyszczenie okien jest z reguły bardzo proste i nie wymaga żadnych dodatkowych środków czy detergentów – wystarczy wilgotna szmatka. Jeśli jednak jakiś preparat będzie niezbędny, należy wystrzegać się zwłaszcza środków o właściwościach żrących – ich kwaśny odczyn lub obecność rozpuszczalnika mogą uszkodzić wierzchnią powłokę okna. Do regularnego czyszczenia okien aluminiowych można ewentualnie używać wody z mydłem lub płynem do mycia naczyń. Szczególnej uwagi wymagają duże przeszklenia. Aby zachować nienaganny widok dużych drzwi tarasowych takich jak DP 180 Primeview czy Moreview od Yawal, należy poświęcić trochę więcej czasu na konserwację i dbałości o szczegóły konstrukcji.

Zabezpieczanie okien aluminiowych

Fot. Yawal

Zamiast czyścić okna, lepiej jest zapobiegać ich zabrudzeniu. W czasie remontu warto więc odpowiednio zabezpieczyć okna aluminiowe przed ich zabrudzeniem. Malując ściany, przypadkowo możemy zostawić ślad farby na ramie okna – takich zabrudzeń nie wolno doczyszczać za pomocą materiałów ściernych, ponieważ doprowadzi to do całkowitego zniszczenia powłoki ochronnej. Nie można także używać rozpuszczalnika, ponieważ znacząco utrudnia to usunięcie zabrudzenia. Wszelkie ślady farby należy usuwać niezwłocznie po ich powstaniu z pomocą wilgotnej szmatki.

Zalecanym przez Yawal środkiem czyszczącym jest zmywacz do ślusarki aluminiowej jest COSMOFEN 60.  jest to szybkoschnący zmywacz do czyszczenia anodowanych oraz lakierowanych proszkowo profili z aluminium. Bardzo dobrze usuwa kurz, resztki kleju z folii ochronnych, ślady z tłuszczu, gumy, niezaschnięte resztki pianki poliuretanowej, smoły itp. Produkt ten jest dostępny w ofercie Yawal.

Okno to nie tylko rama

Aluminium, oprócz czyszczenia, nie wymaga poważniejszych prac konserwatorskich. Jednak okno to nie tylko rama – jego nieustanne otwieranie i zamykanie, w połączeniu z oddziaływaniem warunków atmosferycznych, niszczy uszczelki, przez co mogą one tracić swoje właściwości izolacyjne. Podobnie jest z okuciami oraz zawiasami okiennymi, które również muszą cały czas pracować.

Fot. Yawal

Aby zachować okno w nienagannym stanie, należy:

  • smarować uszczelki okienne specjalnym preparatem chroniącym przed korozją,
  • sprawdzać stan techniczny wszystkich elementów ruchomych okna aluminiowego,
  • regulować zawiasy, aby działały prawidłowo, a skrzydło domykało się do końca,
  • przeprowadzić ewentualną wymianę zużytych elementów ruchomych w oknie.

Tego typu działania należy wykonywać przynajmniej raz w roku, najlepiej przed zimą. W przeciwnym wypadku elementy ruchome mogą ulegać przyśpieszonemu zużyciu, co skróci żywotność całego okna.

Prawidłowa pielęgnacja okien aluminiowych jest bardzo ważna

Dbanie i czyszczenie okien aluminiowych jest bardzo istotne – pozwala znacząco przedłużyć ich żywotność oraz zapewnia prawidłowe działanie przez wiele lat. Jednocześnie regularne czyszczenie ram okiennych wpływa na ich estetyczny wygląd. Nie jest to trudna ani czasochłonna praca – wystarczy kilka minut tygodniowo na każde okno, by utrzymać je w należytym stanie.

 

ŹRÓDŁO: Yawal


Przeczytaj również:

Firma Plonmar Sp.z.o.o producent podwalin i termoparapetów Nyxon nową firmą członkowską POiD

Do grona firm członkowskich Związku Polskie Okna i Drzwi wstąpiła firma Plonmar Sp. z.o.o  – producent i dystrybutor materiałów budowlanych, zajmująca się również dystrybucją i sprzedażą produktów …

Związek POID wraz z EY, zaprasza na warsztaty online: Gdzie szukać dofinansowania do realizacji planów rozwojowych?

Rusza szeroki strumień wsparcia dla polskich firm. Gdzie szukać dofinansowania do realizacji planów rozwojowych? Początek roku 2023 przynosi wiele pozytywnych informacji dotyczących nowej europejsk…

Selena – Partner XI Kongresu Stolarki Polskiej 2021

XI Kongres Stolarki Polskiej odbędzie się już 15. czerwca. Organizowany przez Związek PO…