Skip to main content
Związek Polskie Okna i Drzwi

Jak w 5 krokach zabezpieczyć dom na czas wyjazdu?

Wakacyjny sezon w pełni. Według danych, 4 na 10 Polaków zdecyduje się w tym roku na wypoczynek w kraju, wybierając najczęściej polskie morze. W trakcie letnich przygotowań do wyjazdu, pakując się w pośpiechu lub dokonując ostatnich zakupów, możemy stracić czujność. Nikt nie chciałby się zastanawiać, będąc wiele kilometrów od domu, czy na pewno zamknął mieszkanie lub dom. 

W tego typu sytuacjach pomocną dłoń wyciąga do nas możliwość zdalnego zarządzania dostępem do mieszkania czy domu w ramach smart home. Wydatek kilku tysięcy złotych jest inwestycją na lata, o której warto pomyśleć odpowiednio wcześniej, ponieważ może ocalić dorobek naszego życia.

W 2020 roku wartość rynku inteligentnych domów została wyceniona na 79,13 miliardów dolarów. Oczekuje się, że do 2026 roku wygeneruje on przychody na poziomie 313,95 miliardów dol. Warto nadmienić, że automatyka domowa i smart home to dwa terminy, których używa się do określania rozwiązań z zakresu monitorowania czy automatyzacji funkcji domowych. Inteligentne systemy wymagają od użytkownika jedynie aplikacji na telefon lub dostępu do portalu internetowego jako interfejsu użytkownika do interakcji ze zautomatyzowanym systemem.

Najszybciej w tym zakresie rozwija się rynek w Ameryce Północnej. Z ubiegłorocznego raportu wynika, że w Polsce co trzeci budynek miał zaimplementowane rozwiązania smart. Oznacza to, że ponad 60 proc. domostw nie używa inteligentnych zastosowań, a ich właściciele korzystają z konwencjonalnych sposobów. Jednak co wtedy, gdy zdecydują się wejść w świat smart – tym bardziej, gdy planują wyjazd? Na które inteligentne sprzęty powinni zwrócić uwagę, by móc w spokoju korzystać z wakacji i przy okazji zaoszczędzić?

1. Inteligentne zamki do drzwi

Smart locki to zdaniem Pawła Bijaty z firmy Gerda, od lat zajmującej się zabezpieczeniami, podstawowe rozwiązanie inteligentnych systemów, które zadba o bezpieczeństwo naszego mieszkania lub domu w trakcie wakacji.

Jeśli co trzeci Polak wyda na urlopie do 2000 zł, to za podobną kwotę może sobie zapewnić spokój, planując wydatki odpowiednio wcześniej. Taki jest bowiem koszt zakupu innowacyjnego zestawu, który da użytkownikowi m.in. możliwość zdalnego otwierania i zamykania drzwi przy pomocy aplikacji oraz przekazywania cyfrowych kluczy, wglądu do dziennika zdarzeń czy domykania zamka. Zakup takiego gadżetu może sprawić, że po powrocie z wypoczynku użytkownika nie spotka żadna niemiła niespodzianka. Inwestycja w przyszłość zapewni mu spokój, bezpieczeństwo oraz wyższy poziom komfortu na co dzień – komentuje Paweł Bijata, Dyrektor pionu marketingu w firmie Gerda, firmy, która dystrybuuje na polskim rynku inteligentny zamek tedee powered by Gerda.

Gdy w trakcie wakacji, leżąc na plaży lub wspinając się na kolejny szczyt, zaczniemy się zastanawiać, czy na pewno zamknęliśmy mieszkanie, nie będziemy musieli dzwonić i pytać znajomych, by sprawdzili, czy to zrobiliśmy. Zakup smart locka rozwiązuje wiele tego rodzaju kwestii. Z poziomu aplikacji możemy zweryfikować, jaki status ma zamek w naszych drzwiach – czy jest zamknięty, czy otwarty. Gdy nie został zamknięty, możemy zdalnie go domknąć z każdego punktu na ziemi, będąc nawet 10 tys. km od naszego miejsca zamieszkania.

Ceny tych rozwiązań zaczynają się od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na zaufanego i doświadczonego partnera, który oferuje szeroką ofertę usług dodatkowych, w tym montaż i zapewnienie wsparcia posprzedażowego.

2.Kamery, dzwonki i systemy bezpieczeństwa

Według serwisu Statista.com inteligentne kamery bezpieczeństwa to obok inteligentnych zamków najdynamiczniej rosnący segment produktów smart. Przed wyjazdem należy zweryfikować stan urządzenia. Niezależnie od produktu i marki warto zwrócić uwagę na to, by kamery, zamki i dzwonki miały nowe lub w pełni naładowane baterie, natomiast status powiadomień był odpowiednio skonfigurowany. To na wypadek sytuacji włączenia alarmu, by mieć pewność, że informacje docierają do zainteresowanych osób.

W przypadku kamer warto też zwrócić uwagę na to, by obiektyw był czysty i by nie przysłaniały go żadne elementy. Istotną kwestią jest również ustawienie poziomu czułości, który może być modyfikowany, gdy wszyscy domownicy są na miejscu. Wyjeżdżając, warto ustawić maksymalną czułość. W Polsce alarmy i systemy monitoringu montuje się odpowiednio w 13 i 9 proc. budynków. Pokazuje to, że w tym aspekcie jest jeszcze duże pole do poprawy.

3.Detektory, czujniki dymu i CO

Zastosowanie odpowiednich czujników zapewnia spokój na co dzień – nie tylko podczas wakacyjnego wyjazdu. Przed dłuższą podróżą warto się upewnić, że wszystkie detektory mają naładowane baterie, są odpowiednio połączone z siecią, ich aplikacje lub oprogramowanie są aktualne, natomiast powiadomienia odpowiednio skonfigurowane i ustawione tak, by informowały o każdy zdarzeniu. Jest to szczególnie istotne, jeśli czujniki nie mają możliwości monitorowania w czasie rzeczywistym. Czujniki CO, dymu, ruchu itp. są montowane w co dziesiątym polskim budynku.

4.Inteligentne systemy oświetlenia

Kto nie spotkał się w sytuacji, w której jego bliscy zostawiali włączony telewizor lub światło, by zasygnalizować, że ktoś jest w domu podczas nieobecności domowników? Dzisiejsze inteligentne systemy sterowania oświetleniem serwują nam pewien powrót do przeszłości. Z poziomu aplikacji możemy nadal sterować światłem w mieszkaniu, włączając je lub wyłączając przy pomocy jednego kliknięcia ekranu smartfonu – niczym pstrykając w kontakt. Oczywiście ten przykład nie jest idealnym środkiem do celu, jednak dobrym początkiem, który pozwoli w pewnym stopniu odstraszyć obcych, którzy planują wejść do naszego mieszkania. Inteligentne przełączniki i harmonogramy mogą nas wyręczyć, włączając oświetlenie i telewizor codziennie np. po godzinie 20. Podobnie jak różnego rodzaju czujniki, systemy oświetlenia są zamontowane w 10 proc. polskich budynków.

5.Czynnik ludzki i… pomoc rodziny lub znajomych

Jeśli domownik nie jest w 100 proc. przekonany do rozwiązań smart i tego, że zapewniają one łączność wiele kilometrów od domu oraz możliwość zdalnego sterowania zamontowanymi w nim systemami, to zawsze na końcu może skorzystać z pomocy członka rodziny lub bliskiej osoby. Mimo dostępu do obrazu z kamery, możliwości weryfikacji statusu zamka w aplikacji czy sterowania oświetleniem, nic nie zastąpi świadomości, że ktoś może fizycznie sprawdzić stan naszego domostwa. Na koniec pozostaje życzyć udanych wakacji, odpoczynku i niemyślenia o poziomie bezpieczeństwa naszego mieszkania czy domu. Niech technologia w połączeniu z doglądaniem mieszkania przez bliskich nas w tym wyręczą.

ŹRÓDŁO: Oknonet.pl

 


Przeczytaj również:

Związek POiD zaprasza na prezentację konkursu POiD Building Awards 2021

W czwartek, 14 stycznia odbędzie się spotkanie branżowe online, organizowane przez Związek POiD. Głównym tematem będzie konkurs POiD Building Awards, nowa inicjatywa, która zainauguruje rok jubileu…

Technik montażu i automatyki stolarki budowlanej wejdzie do oferty szkolnictwa

W ekspresowym tempie trwają prace nad wdrożeniem do techników specjalizacji „technik montażu i automatyki stolarki budowlanej” w szkołach branżowych II stopnia. Jest to kontynuacja istniejącego już…

„Monter Stolarki” nr 5 dostępny od 23 maja

Już 23 maja oddamy w Państwa ręce 5-ty numer „Montera Stolarki”, magazynu promującego zawody montera i instalatora stolarki budowlanej. To jedna z inicjatyw Związku Polskie Okna i Drzwi, która ma n…