Skip to main content
Związek Polskie Okna i Drzwi

Jak skutecznie zabezpieczyć dom i zapobiec włamaniu podczas wakacji?

Dni stają się coraz dłuższe i cieplejsze, a to oznacza, że nadchodzi lato i zbliża się okres wakacyjnych wyjazdów. Bez względu na to czy planujemy wybrać się zaledwie na kilka dni za miasto, czy czeka nas dłuższy wyjazd za granicę, warto pomyśleć o dokładnym zabezpieczeniu domu lub mieszkania.

Oprócz prostych pomysłów, warto sięgnąć także po najnowsze technologie i rozwiązania takie jak na przykład nowoczesne systemy kontroli dostępu. W ich skład mogą wchodzić inteligentne zamki, sterowane elektronicznie klamki, wkładki mechatroniczne, czytniki zbliżeniowe, zamki elektromotoryczne czy inteligentne przekaźniki sterujące pracą bramy wjazdowej i garażowej. Jak wskazują liczne dane statystyczne, okres wakacyjny charakteryzuje się wzmożoną ilością włamań do domów i mieszkań. Dotyczy to szczególnie tych nieruchomości, których właściciele wypoczywają na wakacjach. Dlatego zanim wyjedziemy z domu i udamy się na zasłużony urlop, powinniśmy pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

  1. Zwracaj uwagę na to kiedy i o czym piszesz w mediach społecznościowych

Nie zamieszczaj zbyt wielu informacji o sobie w mediach społecznościowych, a przede wszystkim nie publikuj postów dotyczących swoich planów urlopowych. Włamywacze często obserwują konta mieszkańców danego miasta czy dzielnicy w serwisach społecznościowych. Przeglądając posty i analizując zdjęcia wykonane przez mieszkańców danego domu, dowiadują się czy dana osoba posiada wartościowy sprzęt lub przedmioty, które można odsprzedać z dużym zyskiem. Dlatego nie warto chwalić się w sieci posiadanym majątkiem, a zdjęcia z wakacji najlepiej opublikować dopiero po powrocie, a nie w trakcie pobytu nad morzem czy w górach, gdy w domu nikt nie przebywa. W czasie urlopu w sieciach społecznościowych nie należy również zmieniać statusu na „niedostępny”, gdyż sugeruje on, że przebywamy na urlopie poza domem.

  1. Zastosuj sprawdzony system kontroli dostępu

Przed wyjazdem na wakacje warto zadbać o zastosowanie skutecznych zabezpieczeń na drzwiach, bramach oraz furtkach. Odpowiednie zamki należy zamontować nie tylko w drzwiach prowadzących na teren posesji, do domu, mieszkania czy piwnicy, ale także w bramie garażowej. Idealnym rozwiązaniem jest zastosowanie systemu kontroli dostępu. Wówczas jeśli wystąpi taka konieczność, możemy tymczasowo przyznać dostęp do drzwi wybranej osobie. Może być nią na przykład sąsiad czy znajomy, który sprawdzi czy wszystko jest na swoim miejscu w mieszkaniu, przewietrzy mieszkanie, podleje kwiaty czy odbierze w naszym imieniu przesyłkę od listonosza czy kuriera. Z kolei jeśli już posiadasz system kontroli dostępu, przed wyjazdem na wakacje upewnij się, że działa on poprawnie.

  1. Zamontuj w drzwiach certyfikowane wkładki i zamki antywłamaniowe

Odpowiednio zabezpieczone drzwi mogą stanowić barierę niemal nie do sforsowania nawet przez doświadczonego włamywacza. Dlatego na zabezpieczeniach nie warto oszczędzać i warto zamontować w drzwiach certyfikowane wkładki i profesjonalne zamki antywłamaniowe. Wówczas nie tylko podczas wakacji, ale także w pozostałych miesiącach w roku, domownicy będą czuć się w pełni bezpiecznie. Jeśli zdecydujesz się na zamontowanie elektronicznych urządzeń kontroli dostępu, będziesz mógł zarządzać ich pracą zdalnie, nawet jeśli przebywasz poza domem. Co więcej niektóre z nich można zintegrować z popularnymi systemami automatyki domowej.

  1. Nie zapomnij o zabezpieczeniu okien i drzwi balkonowych / tarasowych

Wielu włamywaczy świadomie rezygnuje z próby sforsowania drzwi, jeśli został na nich zamontowany zamek posiadający liczne zabezpieczenia mechaniczne i elektroniczne. Wówczas zdarza się, że wiercą niewielki otwór w ramie okna, a następnie umieszczają w nim specjalnie przygotowany metalowy pręt z łamanym zakończeniem. W ten sposób uzyskują możliwość poruszania klamką od wewnątrz, co pozwala błyskawicznie otworzyć drzwi lub okno. Aby uniknąć tego rodzaju sytuacji, należy zamontować klamkę z pasywną rozetą. Wówczas w celu obrócenia rękojeścią, konieczne jest wciśnięcie rozety dwoma palcami. Tego typu rozwiązanie nie tylko chroni przed włamaniem, ale zapobiega także przypadkowemu otwarciu okna czy drzwi np. przez nieostrożne dziecko. Klamki z pasywną rozetą są również rekomendowane do zastosowania w domach i pomieszczeniach, z których korzystają osoby starsze, schorowane i niepełnosprawne.

  1. Zadbaj o oświetlenie terenu posesji, jeśli mieszkasz w domu

Właściciele domów na czas nieobecności powinni zadbać o jak najlepsze oświetlenie terenu posesji. Włamywacze często rezygnują z próby sforsowania drzwi czy wybicia okna, jeśli posesja na której znajduje się dom jest dobrze oświetlona i istnieje wysokie ryzyko, że w trakcie próby włamania zostaną zauważeni przez sąsiadów czy przypadkowe osoby przechodzące ulicą. Dobrym pomysłem jest także zamontowanie dodatkowego oświetlenia o dużej intensywności, aktywowanego poprzez czujnik reagujący na ruch. Wówczas istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że intensywne światło spłoszy potencjalnych włamywaczy.

  1. Nieoceniona pomoc sąsiedzka

Nawet jeśli posiadamy znakomicie zabezpieczone drzwi i okna, warto zwrócić się do sąsiadów z prośbą, aby w czasie naszej nieobecności obserwowali nasz dom lub mieszkanie i poinformowali nas w przypadku, gdy zauważą coś podejrzanego. Jeśli wyjeżdżamy na dłuższy czas, warto przekazać zaufanej osobie z sąsiedztwa klucz do skrzynki pocztowej i poprosić o regularne wyjmowanie korespondencji czy usuwanie ulotek reklamowych. Dzięki temu stworzymy wrażenie, że ktoś przebywa na stałe w mieszkaniu i ma je na oku, a to może skutecznie zniechęcić potencjalnych włamywaczy.

  1. Nie pozostawiaj wartościowych przedmiotów w widocznych miejscach i zaparkuj samochód w garażu

Nic tak nie kusi złodzieja, jak kosztowności pozostawione w widocznym i potencjalnie łatwo dostępnym miejscu. Dlatego też przed wyjazdem na urlop, posprzątaj mieszkanie, schowaj wszystkie wartościowe przedmioty do szafek oraz zasłoń okna firankami i zasłonami lub roletami. Jeśli posiadasz samochód, z którego nie będziesz korzystał podczas wakacji, na czas wyjazdu pozostaw go w garażu lub na strzeżonym parkingu.

  1. Zwróć uwagę na to, co wyrzucasz do śmietnika

Jeśli wyjazd poprzedziły zakupy w luksusowych sklepach czy butikach, powstrzymaj się z wyrzucaniem pustych opakowań po kosztownym sprzęcie elektronicznym, biżuterii, drogich butach czy ubraniach. Kartony z logotypami prestiżowych marek znajdujące się obok pojemników na odpady i surowce mogą zainteresować złodziei i zachęcić ich do podjęcia próby włamania do Twojego domu czy mieszkania.

 

ŹRÓDŁO: NOVET


Przeczytaj również:

„TERMOMODERNIZACJA+DOBRY MONTAŻ” – artykuł: Drzwi wewnętrzne – przegląd inspirujących rozwiązań

Drzwi wewnętrzne to nie tylko praktyczny element każdego domu, ale również klucz do niepowtarzalnego charakteru pomieszczeń. Dziś drzwi stają się wyrazem preferencji aranżacyjnych, harmonijnie uzup…

Jan Szulżyk członkiem honorowym Związku POiD

Do grona członków honorowych w Związku Polskie Okna i Drzwi dołączył Jan Szulżyk, założyciel, współwłaściciel oraz prezes spółki POL-SKONE. Nagroda została wręczona w czasie gali XII Kongresu Stola…

Prezes Związku POiD Promotorem Polski

Prezes Związku POiD, Janusz Komurkiewicz, został uhonorowany nagrodą „Promotor Polski”, przyznawaną przez Fundację Polskiego Godła Promocyjnego. Nagrody otrzymali również Anna Dymna, prof. Krzyszto…