Skip to main content
Związek Polskie Okna i Drzwi

Jak re-używać surowce, czyli Deceuninck na Międzynarodowym Biennale Architektury

Już po raz szesnasty w Krakowie odbyła się impreza będąca interdyscyplinarną wymianą doświadczeń środowisk architektonicznych z Polski i zagranicy. W tym roku na Międzynarodowym Biennale Architektury w Krakowie istotną rolę odegrał wątek „RE-USE”, mający na celu promowanie idei recyclingu. Motyw ten odgrywa bardzo duże znaczenie w firmie Deceuninck, która była jedynym z partnerów wydarzenia.

 

Deceuninck dołączył do grona partnerów tegorocznej edycji Międzynarodowego Biennale Architektury (MBA), które odbyło się 26 i 27 października 2021 roku w Krakowie. Biennale odbyło się w formule hybrydowej: na żywo w przestrzeniach Centrum Kongresowego ICE Kraków oraz na stronie Biennale, gdzie po bezpłatnej rejestracji można było śledzić wydarzenia w dwóch językach – polskim i angielskim.

Belgijski producent profili do okien i drzwi z PVC dołączył do wydarzenia, by podzielić się z szerokim gronem uczestników stosowaną przez siebie ideą gospodarki obiegu zamkniętego i ponownego wykorzystania surowców, co idealnie wpisywało się w motyw przewodni tegorocznego Biennale, jakim było hasło  „RE-USE”. W Deceuninck wszystkie produkty w 100% nadają się do odzyskania. W 2012 roku firma otworzyła nowoczesne Centrum Recyclingowe w Diksmuide w Belgii, które jest w stanie przetwarzać aż 100 tysięcy ton PVC rocznie.

Fot. Deceuninck

Podczas tegorocznej edycji MBA odbyło się kilka paneli, podczas których uczestnicy omawiali m.in. zasady rozwoju struktur miejskich i wyznaczania kierunków zmian, a także mnogość funkcji przestrzeni i jej rolę w kształtowaniu postaw społecznych. Wśród wątków lokalnych, takich jak kwestia tak zwanej drugiej obwodnicy Krakowa czy ponownego wykorzystania przemysłowego dziedzictwa Nowej Huty, szczególnie interesujący okazał się panel poświęcony dzielnicy Wesoła w Krakowie, na który składały się trzydniowe warsztaty projektowe poprzedzone wizją lokalną i spacerem urbanistyczno-architektonicznym oraz debata z udziałem zaproszonych ekspertów. Przed powołaną do zarządzania terenem w centrum o łącznej powierzchni prawie 10 ha Agencją Rozwoju Miasta Krakowa duże wyzwanie, bowiem plan zagospodarowania przestrzennego musi uwzględnić m.in. zagospodarowanie 17 zabytkowych obiektów należących dawniej do Szpitala Uniwersyteckiego.

Nowoczesne rozwiązania proponowane branży architektonicznej przez liderów takich jak Deceuninck mogą sprawić, by tego typu tereny na nowo wpisały się w tętniącą życiem tkankę polskich miast. Zarówno nowe budynki jak i obiekty rewitalizowane powinny spełniać rolę estetyczną, wpisując się w wyjątkową przestrzeń architektoniczną, ale też realizować założenia funkcjonalne jako miejsca kultury i rekreacji przyjazne mieszkańcom. Co dziś kluczowe, powinny to być rozwiązania przyjazne środowisku. Dlatego warto stawiać na produkty wytwarzane z recyklingu.

 

ŹRÓDŁO: Deceuninck

 


Przeczytaj również:

Ciepły montaż okien – czy warto go stosować

Najtańsza energia to ta zaoszczędzona – w obliczu rosnących cen, a nawet niedoborów gazu czy węgla, to zdanie jeszcze dodatkowo zyskuje na znaczeniu. Działaniem, które pozwala na ograniczenie koszt…

Branża stolarki otworowej chce regulacji w sprawie recyclingu zużytych okien i drzwi (POiD, EPPA)

Branża budowlana boryka się z problemem odbioru, składowania, a przede wszystkim recyclingu odpadów. Obecne przepisy w znacznym stopniu uniemożliwiają przetwarzanie i ponowne wykorzystywanie surowc…

FAKRO Mecenasem konkursu POiD Building Awards 2021

FAKRO to jedna z najbardziej dynamicznych firm w branży okien dachowych, promotor życia w funkcjonalnie zaprojektowanych, pełnych naturalnego światła wnętrzach. Dołącza do grona Mecenasów konkurs…