Skip to main content
Związek Polskie Okna i Drzwi

Jak obrobić okna i drzwi po wymianie?

Jesień to ostatni dzwonek, żeby wymienić przed zimą stare okna i drzwi zewnętrzne na cieplejsze, bardziej energooszczędne wyroby. Przed montażem stolarki okienno-drzwiowej ważne jest przygotowanie otworów montażowych – ich oczyszczenie, wyrównanie oraz zagruntowanie. Równie istotny element stanowi obróbka ościeży po zakończeniu prac. Odpowiednie wykończenie tej powierzchni zapewnia trwałość i estetykę połączenia stolarka-mur. Jak dobrze obrobić okna i drzwi po wymianie?

Po wstawieniu okna i drzwi wymagają obrobienia od wewnątrz oraz od zewnątrz. Podczas wymiany stolarki ingerencja w konstrukcję muru jest zazwyczaj większa niż w przypadku nowej inwestycji, realizowanej „od zera”. To oznacza również, że prace związane z obróbką ościeży są wówczas bardziej wymagające i czasochłonne. Działanie to można zlecić ekipie monterskiej lub – jeśli chcemy zaoszczędzić – wykonać je samodzielnie.

Jakie materiały i narzędzia są potrzebne?

Przed rozpoczęciem prac związanych z obróbką ościeży trzeba przygotować potrzebne materiały i narzędzia. Przydatne będą: masa tynkarska lub gładź szpachlowa, preparat gruntujący, drobnoziarnisty papier ścierny, taśma malarska i folia do zabezpieczenia oraz uszczelniacz w kartuszu, np. silikon. Ważne, aby dobrać produkty dopasowane do rodzaju podłoża. Zaopatrzmy się także w rękawice robocze.

W przypadku gładzi lub tynku można skorzystać z gotowych do użycia wyrobów, które nie wymagają rozrobienia. Do ich nałożenia i rozprowadzenia niezbędna jest szpachelka oraz paca. Jakie narzędzia wybrać? – Najlepiej postawić na wyroby ze stali nierdzewnej, odporne na korozję i łatwe w czyszczeniu. Dzięki temu będziemy mogli z nich korzystać przez długi czas, również przy innych pracach remontowo-budowlanych. Warto również zwrócić uwagę na wygodną, antypoślizgową rączkę, która zapewnia duży komfort pracy – mówi Konrad Panasiuk, Product Manager marki Proline, Partnera kampanii „DOBRY MONTAŻ-Zadbaj o ciepły dom”.

Wyciskacz mocny do kartuszy gęstych 23 cm. Fot. PROLINE
Szpachelka nierdzewna 100 mm. Fot. PROLINE
Packa gładka ze stali nierdzewnej. Fot. PROLINE
Pędzel ławkowiec profesional 180 mm uniwersalny. Fot. PROLINE

Przy obróbce okien i drzwi, do gruntowania, odpylania i malowania dużych powierzchni przyda się uniwersalny pędzel ławkowiec. Łatwą i precyzyjną aplikację uszczelniacza zapewni natomiast wyciskacz do kartuszy. Wysokiej jakości narzędzia tego typu znajdziemy np. w ofercie Proline. Czym się one charakteryzują? Paca gładka i szpachelka są wykonane ze stali nierdzewnej i mają antypoślizgowe rękojeści.  Wyciskacz umożliwia wygodną pracę z gęstymi masami, a pędzel ławkowiec o szerokości 180 mm posiada bardzo odporne włosie, pozwalające na wydajne nakładanie farby.

Jak obrobić okna i drzwi krok po kroku?

Pierwszy etap pracy to zabezpieczenie zamontowanych okien i drzwi, a także parapetów przed zabrudzeniem za pomocą taśmy malarskiej oraz folii budowlanej. W dalszej kolejności dokładnie odpylamy podłoże i całościowo gruntujemy je preparatem gruntującym. Do odpylenia i zagruntowania ościeży najlepiej wykorzystać właśnie uniwersalny pędzel ławkowiec.

Następnie, gdy grunt całkowicie wyschnie, można przystąpić do nałożenia na glify masy tynkarskiej (w przypadku większych ubytków i nierówności) lub gładzi. Wyroby te nakładamy najczęściej w dwóch warstwach – przy czym pierwsza z nich powinna być grubsza. Najlepiej rozprowadzać je od okien do narożników, dzięki czemu powierzchnia będzie gładka. Jeśli po nałożeniu masy lub gładzi pomiędzy murem a stolarką będą widoczne jeszcze drobne szczeliny, to można wypełnić je uszczelniaczem wyciskanym z kartusza. Kiedy podłoże całkowicie wyschnie, szlifujemy je drobnoziarnistym papierem ściernym, odpylamy, pokrywamy cienką warstwą gruntu i malujemy na wybrany kolor.

Zwłaszcza w starszych budynkach, wymiana stolarki okienno-drzwiowej może powodować powstanie sporych nierówności. Wtedy, zamiast użycia masy tynkarskiej, dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie odpornych na działanie wilgoci zielonych płyt gipsowo-kartonowych klejonych na zaprawę klejową.

Wymiana okien i drzwi może być elementem termomodernizacji budynku, w tym ocieplenia elewacji. Wtedy obróbka ościeży od zewnątrz jest zazwyczaj połączona z montażem materiału termoizolacyjnego i najlepiej, jeśli będzie wykonana przez ekipę zajmującą się ociepleniem. Przy obrabianiu okien i drzwi niezbędne są dobrze dopasowane narzędzia, które posłużą nam również przy innych pracach remontowo-budowlanych w domu.


Przeczytaj również:

Ponad 5 mld zł ze środków UE na „Czyste Powietrze” – informuje Hennig-Kloska

W 2024 roku na program „Czyste Powietrze” ze środków UE trafi ponad 5 mld zł – powiedziała w czwartek 7 marca minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska podczas wystąpienia w Sejmie. Minis…

Christian Voicu – Prezes Aluplast sp. z o.o. dołączył do zaszczytnego grona Członków Honorowych Związku Polskie Okna i Drzwi

W dniach 24-25 maja br. w Warszawie odbył się XIII Kongres Stolarki Polskiej. Tematyka tegorocznej edycji Kongresu ukierunkowana była przede wszystkim na dyskusje o termomodernizacji, recyklingu or…

Rynek stolarki okiennej i drzwiowej w Polsce – Wielkość i prognozy rynku

Polska jest wiodącym graczem zarówno na europejskim jak i na światowym rynku stolarki otworowej. Co roku z niecierpliwością czekamy na dane dotyczące produkcji i eksportu stolarki, aby móc przedsta…