Skip to main content
Związek Polskie Okna i Drzwi

Jak dobrać drzwi tarasowe?

Lato to dla Polaków często czas na budowę czy remont domu. Zwykle oznacza to szereg decyzji, które trzeba podjąć – jedną z nich bywa dobór typu drzwi tarasowych.

Jeśli interesują nas spektakularne przeszklenia, łączące harmonijnie otoczenie z wnętrzem, warto postawić na drzwi podnoszono-przesuwne, które przy okazji zagwarantują domownikom łatwą obsługę i komfort użytkowania.
Poszukując rozwiązań do domu, zwykle rozglądamy się za tymi, które będą najbardziej funkcjonalne. Jednocześnie jednym z najprzyjemniejszych elementów urządzania wnętrza jest dobór wzornictwa, które nie tylko idealnie wpasuje się w styl pomieszczeń i budynku, ale także nada im charakteru. Poszukiwania odpowiednich drzwi bywają czasochłonne i  problematyczne. Dobór odpowiedniego wyrobu wymaga bowiem poszerzenia wiedzy na temat stolarki. Jeśli otwór drzwiowy jest spory, optymalnym zakupem mogą okazać się drzwi podnoszono-przesuwne i to na nie w pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę.
Lekkość
 
Drzwi tarasowe HST pozwalają na stworzenie konstrukcji naprawdę imponujących rozmiarów. Nadają się one do otworów drzwiowych o szerokości od 3 do 6 m. Dla użytkowników oznacza to z kolei więcej światła we wnętrzu, poczucie przestronności, jak również możliwość harmonijnego połączenia ogrodu z wnętrzem domu. Obie strefy bowiem spójnie komponują się i współgrają ze sobą, oddzielone jedynie szybą. Duży gabaryt przeszklenia przekłada się jednak w oczywisty sposób na jego większy ciężar. Jak tłumaczy Mike Żyrek, Dyrektor Działu Badań i Rozwoju OKNOPLAST, nie musi to oznaczać mimo wszystko trudniejszej, wymagającej większej siły obsługi.

Konstruując drzwi HST, stworzyliśmy rozwiązanie, które lekkość wprowadza nie tylko w aspekcie wizualnym. Jest to możliwe za sprawą podnoszono-przesuwnej konstrukcji modelu. Zbudowany jest ona na specjalnych, szerokich profilach, a ościeżnica mieści w sobie oddzielne tory jezdne dla poszczególnych skrzydeł – lub skrzydła – zależnie od wybranego schematu otwierania. Dzięki specjalistycznym okuciom skrzydło przesuwane jest swobodnie i bez najmniejszego oporu na bok, po prowadnicach, bez konieczności wcześniejszego uchylania czy odstawiania od ramy. Obsługa drzwi jest zatem nie tylko lekka, lecz także prosta i intuicyjna – tłumaczy Mike Żyrek.

Komfort
Użytkowanie modelu znacząco ułatwia obniżony próg wpuszczony w posadzkę. Dzięki niemu użytkownicy nie muszą pamiętać o barierze w postaci podwyższenia, jak ma to miejsce w wielu modelach drzwi tarasowych. Przejście jest także bezpieczniejsze dla domowników, zwłaszcza jeśli znajdują się wśród nich osoby starsze, dzieci lub osoby z niepełnosprawnością. Dodatkowo komfort poruszania się zwiększa spora szerokość światła przejścia, czyli wolnej przestrzeni, którą uzyskuje się po otwarciu drzwi przesuwnych. W przypadku OKNOPLAST HST może to być nawet do 2,9 m.
Zalety drzwi podnoszono-przesuwnych sprawiają, że jest to jedno z najbardziej cenionych rozwiązań tarasowych. Podczas wykańczania domu czy remontu warto więc wziąć je pod uwagę, inwestując tym samym w wygodę, trwałość i wygląd.
ŹRÓDŁO: Oknonet.pl


Przeczytaj również:

Komisja Europejska proponuje nowy program „Horyzont Europa” dla rozwoju innowacji państw UE

Jak wskazują wyniki opracowanej przez Komisję Europejską listy innowacyjności, wydajność UE w zakresie innowacji poprawia się z roku na rok, i  przewyższa Stany Zjednoczone. Jednak UE w dalszym cią…

Wymieniamy okna – gdzie oddać zużyte wyroby?

Jeszcze wczoraj niepotrzebny odpad, dziś cenny materiał, który można ponownie wykorzystać. Podejście do zużytych wyrobów mocno się zmieniło na przestrzeni ostatnich kilku lat. Decyduje o tym ekolog…

Już 15 organizacji poparło apel o ratowanie miejsc pracy oraz gospodarki

Już 15 organizacji nieruchomościowych wspólnie apeluje do władz lokalnych wszystkich szczebli i wojewodów o proinwestycyjne podejście dla ratowania miejsc pracy i przetrwania kryzysu! Sektor budowl…