Skip to main content
Związek Polskie Okna i Drzwi

Jak dbać o okna i drzwi

Przy wyborze okien i drzwi, obok walorów estetycznych i doskonałych parametrów technicznych, dla wielu osób znaczenie ma również łatwość pielęgnacji. To właśnie jeden z powodów dużej popularności stolarki z PVC i drzwi zewnętrznych z płaszczem stalowym. By długo zachowały one ładny wygląd i prawidłowo działały, wystarczą proste zabiegi pielęgnacyjne i konserwacyjne.

Wysokiej jakości stolarka z PVC i drzwi zewnętrzne pokryte płaszczem stalowym cechują się dużą odpornością na niekorzystne działanie czynników środowiskowych. Ich pielęgnacja polega na zmyciu osadzającego się kurzu i innych zanieczyszczeń. Zabieg taki zaleca się przeprowadzić przynajmniej dwa razy w roku. Jego częstotliwość zależy od usytuowania budynku. W domach znajdujących się przy ruchliwych ulicach lub na obszarach o znacznym zanieczyszczeniu powietrza konieczne może być częstsze odświeżanie. Ponadto dwa razy w roku wskazana jest konserwacja okuć i uszczelek. Jeśli chcemy przez długi czas cieszyć się bezawaryjnym funkcjonowaniem okien i drzwi, powinniśmy także pamiętać o ich prawidłowej obsłudze.

Przesuwne drzwi tarasowe Vetrex SLIDEUP. Fot. VEtrex

Okresowa pielęgnacja i konserwacja pozwala przez wiele lat utrzymać okna i drzwi w dobrej kondycji. Dotyczy to nie tylko ich estetyki, ale również stanu technicznego. Regularne oczyszczanie i smarowanie okuć oraz uszczelek sprawia, że stolarka zachowuje szczelność. Ponadto konserwacja okuć jest warunkiem ich sprawnego działania, co przekłada się na komfortową obsługę okien i drzwi. Wszelkie zabiegi pielęgnacyjne i konserwacyjne należy wykonywać przy użyciu odpowiednich środków. Niewłaściwe preparaty i akcesoria czyszczące mogą spowodować m.in. przebarwienia lub zarysowania powierzchni profili, drzwi i szyb, a także uszkodzić uszczelki lub antykorozyjną powłokę okuć. W okresie gwarancyjnym zalecane jest wykonanie co 2 lata przeglądów stolarki, przeprowadzanych przez przedstawicieli autoryzowanych salonów sprzedaży. Warto je wykonywać również po upływie terminu gwarancji. Podczas przeglądu serwisant poza nasmarowaniem okuć skontroluje ich stan oraz stabilność zamocowania wszystkich elementów. W razie potrzeby wyreguluje okna i drzwi lub wymieni uszkodzone części – mówi Marcin Tomczyński, Pełnomocnik Zarządu ds. Montażu i Rozwoju Produktu Vetrex.

Odpowiednie środki do mycia okien i drzwi

Okno Vetrex LUMUP. Fot. Vetrex

Do mycia stolarki z PVC i drzwi zewnętrznych z płaszczem stalowym nadają się ogólnodostępne preparaty, które mają neutralne PH oraz nie zawierają barwników i substancji zapachowych. Można stosować np. płyn do naczyń lub mydło rozpuszczone w letniej wodzie, a do przeszkleń – płyn do mycia szyb. Zabrudzenia należy usunąć przy użyciu miękkiej ściereczki lub gąbki, a następnie spłukać wyczyszczoną powierzchnię wodą i wytrzeć do sucha. U dystrybutorów stolarki dostępne są również specjalistyczne preparaty. Przydają się one podczas regularnych zabiegów pielęgnacyjnych oraz przy usuwaniu uporczywych zabrudzeń, m.in. plam po oleju czy śladów po sadzy. Niewskazane jest natomiast stosowanie silnych detergentów zawierających substancje ścierne lub żrące, środków o odczynie kwaśnym lub zasadowym, rozpuszczalników ani acetonu. Do czyszczenia nie należy również używać szorstkich zmywaków, twardych szczotek oraz myjek parowych.

Podczas prac budowlanych i remontowych trzeba zabezpieczyć okna i drzwi, by nie zostały zanieczyszczone np. zaprawą murarską, klejem, gipsem, pyłem, farbą lub lakierem. Gdyby zostały przypadkowo zabrudzone, należy je jak najszybciej oczyścić. W przypadku nowo zamontowanej stolarki konieczne jest usunięcie, najpóźniej w ciągu 3 miesięcy od montażu, folii ochronnej naklejonej w fabryce.

Konserwacja okuć okiennych i drzwiowych

Drzwi tarasowe podnoszono – przesuwne vetrexMotion max. Fot. Vetrex

By zapewnić płynne działanie okuć i zapobiec ich przedwczesnemu zużyciu, trzeba je dwa razy w roku nasmarować. Najlepiej robić to wiosną i jesienią, gdy temperatura na zewnątrz jest umiarkowana. W oknach fasadowych i drzwiach tarasowych montowane są obecnie okucia obwiedniowe. Składają się one z elementów rozmieszczonych na całym obwodzie skrzydła oraz na ościeżnicy. Cyklicznego smarowania wymagają wszystkie punkty ryglowania oraz zawiasy. Liczba tych miejsc zależy od wielkości i rodzaju okien lub drzwi tarasowych, dlatego warto w tym zakresie kierować się wskazówkami otrzymanymi przy zakupie stolarki. W drzwiach wejściowych należy smarować zamki i zawiasy. Do konserwacji najlepiej użyć specjalistycznego oleju i smaru, które zaleca producent stolarki. Można je kupić w autoryzowanych salonach sprzedaży.

 

Zabezpieczenie uszczelek

Drzwi zewnętrzne Premium Vetrex. Fot. Vetrex

Uszczelki chronią przed przedostawaniem się pomiędzy skrzydło a ościeżnicę zimnego powietrza i wody opadowej. Obecnie wykonuje się je z materiałów o dużej wytrzymałości. Dzięki temu są one bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz na niekorzystne działanie czynników zewnętrznych, m.in. zmiennych temperatur i promieniowania UV. Konieczne jest jednak regularne stosowanie preparatów, dzięki którym uszczelki znacznie dłużej pozostaną elastyczne. Do konserwacji przeznaczone są specjalistyczne środki dostępne u dystrybutorów stolarki. Najlepiej aplikować je po każdym myciu okien i drzwi. Niewielką ilość środka należy rozprowadzić za pomocą miękkiej ściereczki. Po takim zabiegu skrzydła okienne i drzwiowe powinny pozostać uchylone przez kilkanaście minut.

Prawidłowe użytkowanie

Okna Vetrex.-Fot. Vetrex

Niewłaściwa obsługa może być przyczyną m.in. uszkodzenia okuć okiennych. Dlatego podczas otwierania lub zamykania okien i drzwi tarasowych – przed przekręceniem klamki – warto zawsze zwrócić uwagę, czy skrzydło dobrze dolega do ościeżnicy. Nie wolno manewrować klamką, gdy skrzydło jest otwarte lub uchylone. Ponadto w przypadku modeli rozwierno-uchylnych nie należy dociskać skrzydła do ościeża, wkładać czegokolwiek pomiędzy skrzydło i ościeżnicę ani obciążać skrzydła, np. wieszając na nim jakieś przedmioty. W wietrzne dni nie powinniśmy zostawiać otwartych okien. W razie gwałtownego otwarcia lub zatrzaśnięcia skrzydła może dojść do jego wyłamania lub zbicia szyby.

By zapewnić prawidłową obsługę okien i drzwi tarasowych, można je wyposażyć w dodatkowe funkcjonalności. W modelach rozwierno-uchylnych stosuje się blokadę błędnego położenia klamki, która zapobiega wyczepieniu skrzydła z górnego zawiasu przy zmianie pozycji otwartej na uchylną. W oknach Vetrex funkcja ta stanowi element standardowego wyposażenia. Dodatkowo można zastosować podnośnik skrzydła ułatwiający domykanie oraz stabilizator uchyłu chroniący przed zatrzaśnięciem skrzydła przy silnym wietrze. Przydatną funkcją jest również hamulec w klamce. Dzięki niemu zablokujemy otwarte skrzydło eliminując ryzyko jego przypadkowego zamknięcia, np. przez gwałtowny podmuch wiatru. W drzwiach tarasowych podnoszono-przesuwnych dostępny jest m.in. mechanizm łagodnego domykania oraz zdalne sterowanie otwieraniem i zamykaniem.

ŹRÓDŁO: Vetrex


Przeczytaj również:

Sprawozdanie z Posiedzenia Komitetu ds. Certyfikacji

Dnia 25.06.2020 roku, odbyło się Posiedzenie Komitetu ds. Certyfikacji.  Było to drugie posiedzenie Komitetu kadencji 2019-2024, które tym razem, ze względu na panującą w Polsce epidemię COVID-19, …

Czym charakteryzuje się ciepły montaż?

Nowe okno wybrane? Po tym, jak zdecydujemy się już na konkretny produkt, pozostaje jeszcze kwestia jego montażu. Sposób zamocowania i uszczelnienia ma bowiem ogromny wpływ na parametry użytkowe sto…

Technik montażu i automatyki stolarki budowlanej wejdzie do oferty szkolnictwa

W ekspresowym tempie trwają prace nad wdrożeniem do techników specjalizacji „technik montażu i automatyki stolarki budowlanej” w szkołach branżowych II stopnia. Jest to kontynuacja istniejącego już…