Skip to main content
Związek Polskie Okna i Drzwi

Jak będą projektowane fasady budynków przyszłości?

Współczesne miasta są coraz bardziej zaludnione, co zmusza architektów i planistów do poszukiwania sposobów na lepsze zagospodarowanie kurczącej się przestrzeni pod zabudowę. Sprawia to, że powstające obecnie budynki stają się coraz wyższe i coraz bardziej wielofunkcyjne. Łatwą i efektywną ekonomicznie realizację takich ambitnych projektów umożliwia dynamiczna fasada elementowa Schüco AF UDC 80.

Budynki zrealizowane w różnych wariantach fasady AF UDC 80 Fot. Schüco

ONZ przewiduje, że do 2050 roku ponad 2/3 światowej populacji będzie zamieszkiwać na obszarach miejskich. Miasta nie tylko zwiększają powierzchnię, lecz także mają coraz wyższą zabudowę, co wynika z potrzeby lepszego wykorzystania ograniczonej przestrzeni. Takie wysokościowce mają skupiać wiele funkcji, związanych z mieszkaniem, pracą czy rekreacją, dostarczając komfortowej i zrównoważonej infrastruktury we wszystkich tych obszarach. Stawia to przed architektami wyzwanie pogodzenia niekiedy sprzecznych kwestii, jak funkcjonalność, specyficzne wymagania techniczne czy indywidualny design budynku. Najnowszy system aluminiowych fasad elementowych Schüco AF UDC 80 zapewnia niespotykaną dotychczas swobodę projektowania oraz i możliwość łatwej oraz ekonomicznej realizacji ambitnych inwestycji budowlanych o unikatowym designie, również w przypadku specyficznych wymagań obiektowych.


Dynamiczny i skalowalny system fasadowy

Fasada w systemie AF UDC 80 CV z oknami odchylnymi Fot. Schüco

Ze względu na wysoki stopień prefabrykacji, fasady o konstrukcji elementowej pozwalają spełnić indywidualne zamierzenia projektowe, a jednocześnie przyspieszyć proces montażu i wyeliminować błędy wykonawcze. Dynamiczna fasada Schüco AF UDC (Aluminium Façade Unitized Dynamic Construction) daje o wiele więcej – maksymalną elastyczność kształtowania indywidualnego designu, m.in. dzięki możliwości projektowania modułów o większych wymiarach nawet do 3000×4000 mm i stosowania alternatywnych materiałów, takich jak blacha, szkło z nadrukiem czy kamień naturalny.

W zależności od pomysłu elementy nieprzezierne mogą być zlicowane z powierzchnią fasady lub wysunięte przed jej czoło, tworząc przestrzenny wzór. Rozwiązanie zapewnia swobodę realizacji różnorodnych układów części przeziernych i nieprzeziernych. Na przykład zamiast tworzyć jedną linię w pionie, mogą one być względem siebie dowolnie przesunięte. Dodatkowo istnieje możliwość stosowania ukośnych podziałów. Klarowną estetykę fasady zapewniają profile o stałej szerokości 80 mm, którą w razie potrzeby można optycznie zredukować do 65 mm, co nie wpływa na nośność konstrukcji. Fasada może zapewniać przy tym ochronę cieplną aż do standardu budownictwa pasywnego, dzięki współczynnikowi Uf do 0,81 W/m2K. Izolacyjność konstrukcji można podnieść, stosując specjalne pakiety szybowe o grubości nawet do 70 mm.

Jedna fasada – wiele oblicz

Fasada w systemie AF UDC 80 z ukośnymi podziałami Fot. Schüco

Nowoczesne fasady stają się coraz bardziej złożone i muszą spełniać coraz więcej funkcji, związanych z łatwością obsługi, wentylacją czy regulacją klimatu pomieszczeń. System Schüco AF UDC 80 występuje w dwóch dodatkowych wersjach wzorniczych, które znacznie poszerzają możliwości projektowe. Łatwą i estetyczną integrację funkcji związanych z wentylacją zapewnia wariant AF UDC 80 CV z ukrytymi oknami odchylnymi lub wysuwnymi. W rozwiązaniu tym ramy skrzydeł zostały schowane w konstrukcji fasady, dzięki czemu od zewnątrz widoczna szerokość profili jest zawsze taka sama i trudno odróżnić pola stałe od otwieranych. Wersje systemowe AF UDC 80 i AF UDC 80 CV można łączyć w obrębie budynku, uzyskując oczekiwaną funkcjonalność i spójny design. Natomiast w projektach fasad strukturalnych doskonale sprawdzi się wariant AF UDC 80 SG, z opcjonalnymi oknami wychylnymi lub wysuwnymi o harmonijnym, całoszklanym wzornictwie. System AF UDC 80 pozwala ponadto zapewnić efektywną ochronę przeciwsłoneczną, w postaci zewnętrznych tekstylnych osłon Schüco AB ZDS, które są w niewidoczny sposób zintegrowane z fasadą. Dzięki różnym rodzajom materiałów można swobodnie dopasować stopień zacienienia i widoczności na zewnątrz. Rozwiązanie to jest ekstremalnie odporne na warunki atmosferyczne i wiatr o prędkości nawet do 25 m/s, co odpowiada sile wiatru 10 w skali Beauforta. Poza opcją integracji osłon przeciwsłonecznych, fasada AF UDC 80 umożliwia również wpinanie elementów otwieranych, takich jak np. okna czy portfenetry.

 

Więcej informacji o produktach firmy Schüco znajdą Państwo na stronie: www.schueco.pl

 

 


Przeczytaj również:

Zawód monter stolarki budowlanej od września 2018 roku w szkołach branżowych

Zawód monter stolarki budowlanej od września 2018 roku w szkołach branżowych W dniu 7 grudnia 2017 roku Anna Zalewska, Minister Edukacji Narodowej podpisała rozporządzenie zmieniające rozporządzeni…

Skutki rekordowych cen drewna w Polsce będą opłakane

Organizacje branżowe i przedsiębiorcy biją na alarm z powodu cen surowca drzewnego, które jest obecnie najdroższe w historii. Na wzroście jego cen straci cała gospodarka. Odczuje to jednak w pierws…

Za nami pierwsze spotkanie Partnerów kampanii „DOBRY MONTAŻ – BUDUJESZ DLA POKOLEŃ”

We wtorek, 7 września br., pod przewodnictwem Związku POiD, odbyło się spotkanie dla Partnerów programu społecznego „DOBRY MONTAŻ – BUDUJESZ DLA POKOLEŃ”. Przed nami 12 miesięcy intensywnych działa…